Araç Km ölçücü için

Başlatan OG, 29 Ekim 2006, 23:22:31

OG

Aracın ne kadar yol katettiğini ölçmem gerekiyor. Malumunuz taksimetre türü birşey. 2 şeye ihtiyacım var.

1- Taksi ve benzeri araçlarda km bilgisini okuyan sensor nasıl bir şeydir, bulunabilir bir malzememidir? Kilometre teline bağlı bir optik sensor olduğunu sanıyorum emin değilim.

2- Değişik marka araçlarda bu kilometre telinin, metre veya dekametre veya kilometre başına kaç tur attığının bilgisine sahip bir kaynak bulabilirmiyim?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

otm

merhaba
benzer bir uygulama ben yapmıştım.ama kilometre için değil.farklı amaçlar için.Ben araca OBD konnektorunden bağlanarak aracın devir ve hız bilgilerini real time olarak okuyabiliyordum.
Ancak hız ve devir bilgileri (yada diğer bilgiler) verdiğim komutla beraber 20ms zaman peryoduyla okuyabiliyordum.
Tek sorun çok eski araçlarda ve bazı uzakdoğu araçlarında hız verisinin desteklenmemesi.

Logan

Araçların kilometre bilgilerini ölçebilmek için, tekerleğin hareketini voltaja çevirebilmek büyük ihtimalle iş görecektir.Mantık olarak bobin içinde dönen mıknatıs örneği ele alınabilir.Tıpkı bisikletlerde kullanılan dinamolar gibi. Voltajı elde edebildikten sonra kalibrasyon ve ayar işin kolay kısmıdır.Umarım işinize yarar.Kolay gelsin.
İmza.

stlg

Sevgili og

Gecenlerde boyle bir uygulama icin bir devre istemişlerdi arkadaslar bir yol bilgisayarı yapmayı düsünüyorlar lcd ekranı ,bilgisayarı çinden getirttiler baya guzel bir uygulama olacak ,benden istedikleri ise hız bilgisini,hararet bilgisini ic ve dıs sıcaklıgı vs ..vs pc ye seri porttan aktarmak  ilk uygulamayı hundai marka yeni nesil bir araca tatbik edecekler ,beraber servise gittik bu sensorler nasıl calısıyor diye ,kilometre sensoru plastik bir parca ,bir mil uzerinden şanzımana baglı ,3 adet ucu var icini goremedim ama ya optik yada hall prensibine gore calısan bir şey olsa gerek fiyatı 90 ytl civarında ,eski araclarda ise taksimetreler icin kilometre teline takılan bir optik sensor dü sanırım kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

diot

Eski tip ibreli sayaçlarda 1 tur 1 metre olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Yani telin her dönüşü 1 metreye denk geliyor demişti bir tamirci arkadaş.

Ölçüp denemek gerek.

miral

merhaba
@logan
ABS fren sitemi olan araçlarda bir adet metal dişli ve bunun dişlerinin karşısında 1 mm mesafede bir bobin içinde mıknatıs bulunur.bu dişlinin karşısına bir adet daha sensor bağlanarak gerilim elde edilebilir.gerekli dönüşümler yapılarak hız bilgisi elde edilebilir.bu sistemin dezavantajı ise düşük hızlarda çok düşük genlikli gerilim üretilmesinden dolayı hızın 0 olarak algılanmasıdır.bu uygulamada ayrıca değişiklastik  çapı ve dişli sayısı farklı araçlara uygulanacaksa, dönüşümlerde kullanılacağından bu parametrelerin belirlenmesi gerkemektedir.
önce selam,sonra kelam...