16f876-877 PORTC ayarları

Başlatan ulaser84, 30 Ekim 2006, 19:15:45

ulaser84

arkdaşlar protonda yazdığım programı isite çalıştırıken canımı sıkan bi durum meydana geldi.16f876 nın portc çıkışlarını bi türlü kullanamıyorum.simulasyon esnasında gri renki kararsız bi durum sergiliyor.verdiğim komutlar çalışmıyor.program başında trisc yazmacını çıkış olarakda belirttim.öğrenmek istediğim bunun haricinde başka ayarlamalar yapılıyormu bu port için.port çok amaçlı malum.gözden kaçırdığım birşey olabilirmi?

ibrsel

Sevgili dostum
Port C ye bağlı olan uçlar başlangıçta zaten digital giriş çıkış ayarlandığı için senin özel bir register ile özellikle ayarlamana gerek yok..

Belki yanlışla çıkış yerine giriş ayarlamış olabilirsin. Giriş ayarladığın ucada bilgi göndermeye çalışınca kararsız bir durum ortaya çıkıyor olabilir.
Bir kontro et istersen..

yalnayak

.asm kullanıyorum.
devreni gercek hayatta kurup calistirdiginizda da ayni problemle karsilasirsaniz
andcon1 registirinin 1. ve 2. bitlerini 1 yapin.

bende benzer bi olayla karsilastim.proteusta gri olan ve cikis vermeyen bitler gercek devrede sorunsuz calisti.
kolay gelsin
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

ulaser84

ibrsel hocam iki yöndede ayarlamalı yaptım.sonuç aynı.pullup direnciyle vcc seviyesine çektim.bu sefer porta 0 verdiğimde 1 kalıyor.TTL yapıda olmadığı için problemin burada olduğu kanaatindeyim.ST yapıda.pratikte deneme fırsatım olmadı.devreyi isis dışında kuramam.ona güvenmek zorundayım.istersen programla yazılımı yollayabilirim.belki gözümden kaçan birşey olmuştur.

ulaser84

yanyana tris tanımlamaları arasına : işareti koymamış bulunmaktayım :? .normalde derleyicinin bunu hata olarak göstermesi gerekir.diğer komutlarda syntax errror hatası veriyor.komutları ayırmanız için satıra gidiyor.ama beni yanıltı.sabahtan beri datasheet karıştırıyorum.şimdi düzeldi.yardımcı olduğunuz için tşk ederim.

ibrsel

Derleyicinin böyle bir hatayı görmemesi ilginç..Neyse en azından sen görmüşsün
İyi çalışmalar...