Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

wav to hex

Başlatan supermakarna, 30 Ekim 2006, 19:53:03

supermakarna

arkadaşlar wav dosyasını hex koda veya sayısal bilgiye çeviren bir program biliyomusunuz. Şimdiden yardımlarınız için önerileriniz için teşekkürler.

Amaç Sesi eeprom'a kaydedip sonrada çalmak..

yalnayak

wav i direk hex e cevirirsen ve eeproma değilde eproma yuklersen sonuc alamazsin.wav dosyasini raw uzantisana cevirmem sonrada hex e cevirmen lazim.
ben bu sekilde sonuc aldim.peki eeproma mi yuklenecek ses yoksa eproma mi?eeproma ne kadar uzun yukleme yapilinabilinir ki?
bu arada bu cevirme işlemlerini cool edit diye bir program basarili bi şekilde yapabiliyor.
kolay gelsin
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

supermakarna

neden raw dosyasına çevirdiğimizi anlamadım. Yerden tasarruf için mi?

buda benden sana bi entegre ismi
am29f040b eeprom

yalnayak

hayır yerden tasarruf icin değil.ama wav i direk cevirince istedigim ses cıkmadı.bi tur parazit sesi gibi karisik seslerdi.sonra raw a cevirdim.rawdan hex olarak yukleyince ses verdi.

am29f040b...
27c040 felan kullandim.bunu duymustum.ama şimdiki kadar ilgimi cekmedi.
4mbit ve flash..

fiyati hakkinda bilgin varmi?
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

supermakarna

Şimdi olgu gibi bugune kadar senden çok yardım aldım. Teşekkürler

valla bu entegrenin türkiyede oldugunu biliyorum fakat fiyat bilgisi almadım. Tahminim pahalı bir entegreye benziyor. Sebebi hem yüksek hapasite hem eeprom hemde hızlı yazılması.Nano saniyelerden bahsediyo datasheet ama tahminim 10$ civarında.

yalnayak

asil sen yardim ediyosun...fiyatini arastirdim..4usd civari.bence o kapasite icin normal bi para.bende senin gibi yuksek tahmin ettim.
Flash EPROM 512Kx8 90ns.su wav i hex e bi cevirelim ama bunu surmesi mesele bide.

supermakarna

bende cool audio editör 2.0 indirdim ama hala hex'e çeviremedim. Acaba yanlış programımı kurcalıyorum.
Sürme işine gelince en az 12bit  44khz'lik bir sürücü lazım diye düşünüyorum.

yalnayak

16 bit lik bir ses kalitesi icin 16 bit,chip enble vs vs ben toplam 20 bitle surmusum

halukece

wav ı direk hex e cevirince bozuk olmasının sebebi, çoğu dosya formatında olduğu gibi wav da da header denilen başlık bilgisi bulunur. Yani saf bilgi ile birlikte fazladan dosya ile ilgili bilgiler bulunur.Genelde dosyanın başında olur.Detayını bilemiyorum.zamanında bende böyle bir iş için araştırma yapmıştım ama şimdi nerdedir o dökümanlar bilemiycem kusura bakma. GoldWave adlı bi programı dene onda raw çıkışı vardı sanıyorum. Tabi birde ne kadar kaliteli ses o kadar yer demek oluyor. Kolay gelsin.

OG

Alıntı Yapbende cool audio editör 2.0 indirdim ama hala hex'e çeviremedim.
Cooleditpro hex e çevirmez. Onunla RAW yapabilirsiniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

CoşkuN

Sesleri hexi çevirmek için MATLAB'i kullanabilirsiniz belki.Orada wav dosyasını okutarak floating sayılara çevirebiliyorsunuz.Daha sonra da fixed point olarak hex e çevrilebilir belki.Denemediğim için çok ayrıntılı bilmiyorum.

rree

Wav dosyasının  tanımlama kısmından sonrası hex olduğunu biliyorum.
Wav dosyasını  bir program ile 8 bit ve mono çevrilirse 8 bit hex halindedir. 16 bit mono çevrilirse 16 bit bit datalara sahip olunur.
Formatyapısı Aşağıdaki adreste.
http://ccrma.stanford.edu/CCRMA/Courses/422/projects/WaveFormat/
umarım işnize yarar.Benzer konuyu bende çalışıyorum.MMc den proton basic ile wav dosyasını okutup pic pwm modulune gönderdim ses baya kötü idi  paralel DAC  ile nasıl ses çıkacak vaktim olursa onu deneyeceğim.Eeprom ile midi player yapabilirmiyim onu araştırıyorum.
Pic serisinin bu konuda yavaş kaldığı kanısındayım.midi tekniğini bilen arkadaş var ise bilgisini paylaşır ise sevinirim.

fuko88

Alıntı yapılan: "CoşkuN"Sesleri hexi çevirmek için MATLAB'i kullanabilirsiniz belki.Orada wav dosyasını okutarak floating sayılara çevirebiliyorsunuz.Daha sonra da fixed point olarak hex e çevrilebilir belki.Denemediğim için çok ayrıntılı bilmiyorum.

Evet matlabda wav dan hex e kolayca çevrim yapabilirsiniz.
ben ses sıkıştırma yaparken kullanmıştım. Şimdi dosyalraı bulamadım. Help'de wav to hex yazıp bi aratın. Tek komut zaten.
Daha sonra isterseniz aldığınız sesi 8/16/32 bite de çevirebilirsiniz.

diot

Wav ı herhangi bir şeye cevirmenize gerek yok.
sadece wav dosyasının başında ve sonunda az bir header bilgisi var.bunu silin yeter. Birde wav dosyası mono olmalı. ben bu şekilde yüzlerce devre yaptım. uygun bir eproma attınızmı işlem tamamdır.

yalnayak

Alıntı yapılan: "diot"Wav ı herhangi bir şeye cevirmenize gerek yok.
sadece wav dosyasının başında ve sonunda az bir header bilgisi var.bunu silin yeter. Birde wav dosyası mono olmalı. ben bu şekilde yüzlerce devre yaptım. uygun bir eproma attınızmı işlem tamamdır.

peki bu header bilgisini nasil silebiliriz?