sinek kovucu devre

Başlatan memores, 02 Kasım 2006, 21:05:53

memores

merhaba arkadaşlar,basit bir devre ama bir türlü şemasını bulamadım..556 ile yapılmışl sivri sinek kovucu devre şeması varmı elinizde ?

aslan_korhan

15KHz ve üzerinde çalışan herhangi bir osilatör yapsan ve bunu "Piezzo" ya bağlarsan olur. 2-3 Transistör yeterli olur...

NOT: Frekansı sabit bırakmak pek randımanlı olmuyor. Yani devre arada sırada frekansını değiştirirse daha iyi olur. Yoksa sinekler bir süre sonra bu sese alışıp kaçmıyorlar.

Şema bulursam eklerim buraya...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Göktuğ

İşe yarayan bildiginiz devre varmı ?

http://joy.yasar.edu.tr/makale/4.sayi/sivrisinek.pdf
Bu yazıya  gore bir seyler yapsammı diyorum.

KAZIMUGUR

Göktuğ

KAZIMUGUR

Ne yani böyle teknik bir sitede "keleş"mi demeliydim ? :)

erkan614

daha anlaşılır olurdu ;) katalok beklemezdik

KAZIMUGUR

Anti mosquito.
@aslan korkan kardeşimizin dediği gibi sürekli değişen yüksek frekanslı ses üreten program.Pc için ve symbian tlf için ayrı ayrı.
Ses sisteminde piezo tip tweeter olması etkisi için şart.
Forumlarda çok yararlı oldu diyenlerde var,sinekler toplantı yapar oldu diyenlerde.

profahmet

benim bildiğim sivrisinek kovucular sinekleri kovmuyor tam aksine üzerine topluyor. odadan uzak tutmak için kullanılıyor.
bunu bilim teknik dergisinin eski bir sayısında okumuştum sizce öylemi?

KAZIMUGUR

Söz konusu material canlı ise ilk değişken , değişkenliktir.

Bir dostumla defalarca yapılmış test:
Akşam üzeri rüzgar kesildiğinde kolordu düzeninde saldırıp penye-pantolun üstünden ,sürülen onca losyona rağmen sondajdan vazgeçmeyen sivirilerin olduğu kayığa,ıspartadan 5-6 arkadaşımız geliyor.
Onların olduğu güverdete,postumuzda tek bir delik olmadan sabahlıyoruz.
Onlarsa kevgir türü bir şeyler oluyorlar.
Aynı yiyeceklerin yendiği ortamda,losyonu fazlasıyla kullandıkları halde yinede tercih sebebi oluşları nedendir acep.
Bildiğim kadarı ile sivrilerden biri görev icabı hareket etmişti.Diğerlerininde kendince bir görevi varmıdır ki ?

Bahsettiğim program kaçırma taktiği üzerine çalışıyormuş.Herhalde sweep jeneratör gibi bir şey.

e3

Sivrisinekler, insan vucüdundan yayılan ısı ve kokuya gelmektedirler.Yani siz ne kadar losyonda sürseniz bir ısı ve koku kaynağısınızdır ve sivrisineklerden kaçamazsınız.Mesela dikkat ederseniz genellikle lambaların etrafında fırfır dönerler. :D Arkadaşlarınızın kevgir meselesi de bence yeni bir ortama gelmenin etkisiyle vücudun verdiği tepki ve bu tepkinin canlılar tarafından çekici olması. :)

Raid'in kaçırma prensibinde insan kokusunu engelleyecek ve onları rahatsız edecek koku yayılmasıdır, ısı olsa bile kokuya dayanamayarak kaçıyorlar, bazen çok dirençlileri de çıkabiliyor, nasibiniz varsa sizde kevgir oluyorsunuz. :D İyi günler.
.eem.

KAZIMUGUR

Cık...
Ben sıradan bir insanım ne ateşli ne soğuk,dostum ise 165 kg lık bir dev(antalyanın en meşhur tulumbacısı).
Losyondan kasdım sivrisinek kaçırıcı sıvılardı,hazır satılan.
Kokunun etken olduğu kesin...

Sizin oralarda "pervane"ye mi sivri diyorlar :) .Bizim buradakilerin ışığa geldiği görülmez.Sadece özel mor floresana azıcık.

Sinek ve diğer haşerat kesinlikle seçicidir.Ortamla alakası olmaz.
Arar bulur.Kayın validemin (ıspartalıdır-zayıf, kuru bir piri fani) kanını emerken ölürler,ama yine de sokarlar.
Yazılımlarında bir şeyler var galiba...

Cetinal

bi ara ben de bi sitede köpek kovucu devre görmüştüm ama ciddiye alıp ta bakmadım bile

çünkü hiç elektronik devre ile köpek mi kovulurmuş :D:D

hoşt diye bağırmak varken:D:D:D

Göktuğ

Alıntı yapılan: "protection"Raid'in kaçırma prensibinde insan kokusunu engelleyecek ve onları rahatsız edecek koku yayılmasıdır, ısı olsa bile kokuya dayanamayarak kaçıyorlar.
Hafta başı raid likit olandan almıstım. Ee bu sineklerden gına gelmişti. En pahalı olanı alıp sinek derdinden tam 45 gun kurtulacaktım. Ama kazın ayagı oyle olmadı. 3 gün boyunca kevgir olan gene biz olduk. Nette kısa bir araştırma yapınca, işe yarmadıgına dair 10 larca şikayet olduğunu gördüm.
Dün gece ise sprey ile 4 ünün leşini yere serince rahat bir gece gecirebildik. Bir süre daha çevredeki sineklerle harp edeceğiz.

Ek: İzmitte tren yolu caddesi diye bir cadde vardır. Oraya çok miktarda kuş musallat olunca elektronik devreler yaptırılıp kuslardan kurtulduğunu bir çok  kişi soylemişti.Bu sıralarda tekrar kusların akını basladı, sanırım devrelerin miadı dolmuş.

erkan614

heh heh heh sinak bu görürse ısırılma oranınız fazla
tavsiyem yüksek katlı rüzgarlı yerlere taşının yada daha garip bir tavsiye sineğe ısırmasına vızıldısına aldırış etmeyin bir süresonra peşinizi bırakıorlar "beni takamayanla ne işim olur" hesabı