220V u 15V a düşüremiyorum :)

Başlatan cenko77, 03 Kasım 2006, 07:54:33

cenko77

Arkadaşlar slm,

Röle devrem için 12v ve 5v temiz DC kaynağa ihtiyacım var. Bunlar için 7812 ve 7805 kullanıyorum. Fakat regülatörlerimi besleyen 15v luk trafom fazla ısınıyor ve 5-6 dk sonra el değmeyecek hal alıyor. Aşağıda devremi veriyorum. Bu sorunu sizce nasıl giderebilirim, ben bulamadım Yada elinizde 220/15v çeviren başka devre çizimleri var mı? (Kısıtlı alan oldugu için mumkun olan en kücük devreyı kullanacağım)

trafom 220to15V ve 4W dır arkadaşlar.... 10W ı denedim o da ısındı!

Trafo Devrem:

http://rapidshare.com/files/1770367/220to15V.rar.html

ete

DC voltajları voltaj regülatörleri ile elde edecek isen besleme voltajı ile voltaj regülatör voltajı arasında en fazla 4 volt fazlalık olmasına dikkat etmelisin. İdeali 3-3,5 Volt dur. Bu sınırlama sana ısınmadan ilgili voltajları elde etme imkanı sağlar.
Şimdi sen 15V AC kullanıyorsun. 15V AC= 15 x 1,414=21,2V DC Volt  edecektir. DOlayısıyla bu değerin 12 ye düşürülmesi için neredeyse 10 voltluk bir düşme sağlaman gerekiyor 12 V regüle için. 5 Volt regüle için ise 21-5=16 Voltluk bir düşme sağlanması gerek. Bunlar tabiiki yüksek değerler ve bu farklar ısı enerjisine dönüştürülmektedir. Fark nekadar büyük olursa ısı da okadar fazla olacaktır. Az olduğu oranda da ısı azalacaktır.

Özellikle 5 V luk regüle girişini ana besleme yerine (21V) 12 V regüle çıkışından almanı tavsiye ediyorum.

Diğer taraftan voltaj regülatörleri bu bağlantıda ısınacak ancak trafonun ısınmaması gerek. Trafo ısınıyor ise bu voltajları bağladığın devrede bir sorun olabilir. Bana kalır ise Köprü çıkışına bir ampermetre bağla ve devreden çekilen toplam ampere bak bakalım kaç?. Muhtemelen 1 amperin üzerinde bir akım çekiliyordur. Yoksa tarfo dediğin şekilde ısınmaz.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

fastandfurious

Semani dikkatli incelersen trafonun köprünün sol üst diyotu üzerinden yarım dalga kısa devre oldugunu görürsün. Trafonun alt ac ucuyla dogrultulmuş gnd ucu neden birleştirdiğini anlayamadım ama köprün halen bozulmadıysa kodunu yazar mısın böyle sağlam bir diyot bana da lazım :D

ete

Gerçekten aynı şemayı uygulamış isen köprü diyotlardan birisi kısa devre edilmiş gözüküyor. Ana sorun bu olabilir. Acaba çizim hatasımı yoksa gerçekten de böyle mi bağlı.
Düzeltmek için,

Köprünün alttaki AC girişini GND den ayır. Gnd yi de Trafonun bacağından ayır.
Şimdi Trafo alt bacağını köprünün AC girişine gir.
Köprünün eksi çıkışınıda GND ye bağla. Sorun düzelecektir.

Ancak yinede AC 12V bir trafo kullanmanı öneririm.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Analyzer

Selam,

Alt kısımda ters yarım dalga kısadevre var. Herhangi bir 78XX serisi örnek şeması yardımı ile düzeltebilirsin.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

PhD

Evet arkadaşların dedikleri doğru yani şemada hata var daha doğrusu ısınmaya sebeb olan kısa devre var ama benim sormak istediğim 7812'nin çıkışı da boş, acaba 15V çıkışı direk 7805'e girdiyseniz 7812 ne amaçlı kullanıldı? :roll:
...hiç...

cenko77

Dostlarım verdiğiniz bilgiler doğrultusunda devremi düzelteceğim.
Çok teşekkür ederim hepinize.