İnternet bağlantı sorunu

Başlatan Logan, 10 Kasım 2006, 09:53:37

Logan

Günaydın arkadaşlar.Pazartesi günü evime internet bağlatmak Türk Telekom'a başvurdum.Gerekli evrakları doldurduktan ve bir adet "PICATEL" marka USB modem aldıktan sonra hattımın açılmasını bekledim.Ertesi gün yaklaşık saat 20:00 gibi hattım açıldı.Gerekli ayarları yaptıktan ve modemi tanıttıktan sonra internete girmeye ve çeşitli sitelerde gezinmeye başladım.Fakat ertesi gün kardeşim birtakım gereksiz sitelerden bilgisayara virüs bulaştırmış.Giren virüslerin birçoğu Windows'un sistem ve dll dosyalarına yerleşmiş.Temizlemekle uğraşmaktansa format atmayı tercih ettim.Dün akşam bilgisayar format attım ve Windows'u yeniden kurdum.Hiçbir program kurmadan, sadece ekran kartı ve Mainboard için gerekli kurulumları yaptıktan sonra hemen modemi yükledim.Çünkü ilk işim sağlam bir anti virüs programı indirmekti ve hemen bulamayabileceğimi düşündüğüm için iş yerinde rapid sitesine kaspersky anti virüsü upload ettim.Fakat internete girdikten yaklaşık 10 dakika sonra bilgisayarada ve internette gözle görülür bir yavaşlama oldu. Hemen ardından da ekranda bir ileti belirdi.Tam hatırlayamıyorum ama sanırım "SYSTEM konumundan ALERT konumuna uyarı", "messenger hizmet hatası" ve keylerde hata olduğuna dair bir uyarıydı.Altında ise bir site adresi yazıyor ve belirttiği adresten keyleri düzeltmemi söylüyordu. Ben bu uyarıdan hiçbir şey anlamadım.Bilgisayarı ilk açtığımda herşey normal fakat internete girdikten bir süre sonra periyordik olarak (örneğin 10 dakikada bir) bu hatalar karşıma çıkıyor.Yaklaşık 22:10'da başladığım download, 23:45'e kadar sürdü ve hala %65'ini indirebilmiştim.Altı üstü 24 mb'lı .rar dosyası.Bağlantı hızım 256kbps ve sınırsız.Eğer bu konuda bilgi sahibi olan varsa lütfen yardımcı olsun.Yoksa kaldırıp pencereden aşağıya atacağım. :D

Not: Windows kurarken hiçbir seri numarası istemedi. :!:  :!:  :!:
İmza.

Göktuğ

xp cd sinde sp2 ekli değilse  servis packi bir yerlerden edinip mutlaka yuklemenizi tavsiye edebilirim.
Sp2 ekli olan ve uzerinde oynanmamıs bir xp cd sinden kurulumun yapılması her zaman için iyidir.

otm

MERHABA
bu tip uyarıyla bende karşılaştım daha önce.WinXP_sp2 çözüm olabildiği gibi Bulabilirseniz Norton  2006 ve Ad-Aware gibi programlarla sisteminizi taratın.(norton 2005 tespit edememişti)Ben bir casus yazılım tespit etmiştim onu silince sorun ortadan kalkmıştı.
iyi çalışmalar.

Logan

Arkadaşlar benim hard diskim 3 parça.C dizininde windows ve program files, D dizininde müzik, klip vs vs.. ,E dizininde ise program setupları, yazılı programlar ve bütün çalışmalarım yer alıyor.Ben bilgisayara format atmadan önce E'yi biçimlendirdim (tabi yazılı programları ve şemalar ile datasheetleri aldıktan sonra).Bilgisayarda bulunan bütün görüntü ve ses dosyalarını E dizinine atıp, C ve D dizinlerine format attıktan sonra Windows'u kurmaya başladım.Acaba ben farkında olmadan virüs taşınmış olabilir mi?Bildiğim kadarıyla resim, müzik ve görüntü dosyalarına bulaşan bir virüs henüz yok.Bu akşam yeni bir windows cd'si ile kurulumu baştan yapıp, bahsi geçen programları indireceğim.Umarım sorun çözülür.
İmza.

alayli

Benzer şey benim de başıma gelmişti. Bir arkadaşıma sadece USB bağlantısı olan bir adsl modemle kurulum yapmaya çalışırken, bir akşamda 3 defa format atmak zorunda kalmıştım. Nitekim senin dediğin gibi temel sürücüleri offline kurup, ardından nete bağlanır bağlanmaz, daha windows update sayfasına bile ulaşamadan bilgisayar neredeyse bloke oluyordu. Açılan pop-up pencereler ve reklam bannerlarından işe yarar tek tıklama yapmak mümkün olmuyordu. Kurulum yaptığım CD, SP2'nin ilk versiyonu olduğu halde durum böyleydi. Diğer güvenlik araçlarını bir indirebilsem sorun kalmayacaktı ama, nerdeeeee...

En son, çözümü arkadaşımın bilgisayarını, benim eve taşımakta bulmuştuk. Nitekim sorunsuzca ilk kurulumu ve gerekli windows update'leri yapıp üzerine 12 ay ücretsiz CA antivirüsü kurunca yerine götürdüğümüzde kendi modemiyle de sorunsuz çalıştı. İki yıldır da hala çalışıyor. Ne alakası var diyebilirsiniz... Arkadaşım ucuz olduğu için dial-up simulasyonu yapan bir USB modem almıştı. Ben ise dahili firewall'ı olan bir 4 port ethernet modem kullanıyordum.

Anladığım kadarıyla bu USB modemler gelene geç diyor ve kurduğunuz sistem daha toysa naneyi yiyor... Sana şiddetli tavsiyem çok geç olmadan biraz daha fark ödeyip o USB modemden kurtul ve en azından dahili firewall'ı olan bir tek port da olsa ethernet çıkışı olan modem edin. Veya USB-ethernet combo olanları da var, onların da firewall'lıları işini görür.

Güncel ve tüm güvenlik yamalarını içeren bir XP cd'si ile kurulum yapmak da çözüm olabilir ama nereye kadar... 3 ay sonra yeni bir kurulum yapman gerektiğinde güncel dediğin cd hala güncel olmayacak. İndirdiğin her güncelleme dosyasının ardından yeni bir XP cd'si oluşturmak da angaryanın önde gideni bence...

Son olarak aklıma takılan bir şeyi sormak istedim: Geçtiğimiz Pazartesi, yani 06 Kasım 2006 tarihinde Türktelekom'dan 256Kbps sınırsız bağlantı aldığına (daha doğrusu alabildiğine) emin misin? Yeni 256 sınırsız aboneliği geçtiğimiz Nisan ayında kaldırıldı diye biliyorum. Acaba yeniden tarife mi değiştirdi Ttelekom?..

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

Logan

Evet bağlantım 256Kbps sınırsız.Aslında abone olmayı düşünmüyordum ama fiyatları düşünce fikrim değişti.Ta ki abone olana kadar.Benim bildiğim sınırsız 35 YTL idi.Fakat %18KDV+%25 ÖTV de dahil olunca 49 YTL'ye çıktı.Anlayacağınız oyuna geldim.İndirim falan hepsi yalan.Değişen hiçbir şey yok.
İmza.

mavi

İlk kurulumdan itibaren virus bulaşması yada benzeri olayların meydana gelmesi kullandığın kurulum cd sinde virus varmış şüphesini uyandırıyor ancak internette meydana gelen bir defalık bir yavaşlamanın kaynağı pc demek zordur.belkide o sırada nette bulunduğun bölgede bir yüklenme meydana geldiği için  olabilir hangi saatte yavaşladığı ve bunun periyodik olup olmadığı önemli çünkü benim evdede akşam 18-22 arası yavaşlama oluyor ama bu makineden değil.Bazı windows cd lerinde kurulum unattendet ayarlı olabilir bu durumda cd  şifre istemez.Hatanın tam olara kne olduğunu bilmemiz lazım ama genelde bazı ajan yazılımlar bir şekilde pc ye girdiği zaman ki bu senin yüklediğin bir demo yazılım olabilir ziyaret ettiğin bir site olabilir sağ alt köşede system tray içerisinde bilgisayarınızda güvenlik açığı var şu programı alın veya indirin gibi bir alarm veriyor.öyle bişi olabilir benim başıma çok geliyor hiç bir anti virus temizleyemiyor mecburi format atıyoruz.ama tavsiyem bilgisayarı sürekli çalışır vaziyette tutmak istiyorsan tam kurulumun ardından bir sistem yedeği alman bu iş için

ACRONIS true imge veya norton ghost kullanabilirsin.

bu programların şu anada tam anlamıyla sata disk desteği yok via chipsetler hdd yok diyebilir ama intel chipsetlerde sata çalışıyor.

Benim sistemimi kurmam 8 saat alıyor bu şekilde yedek alınca 15 dakikada ilk kuruluma dönüyorum ama yedeklediğim zamana dönüyorum..
Telecommander Monster Of Network

aster

windows'u ve koruma programlarını tamamen kurmadan net'e girmeyiniz,
güvenlik duvarınız ve virüs programları kesinlikle açık olsun

her şeyden emin olduktan sonra nete giriniz
emin olduğunuz bir şey daha olsun ve kurduğunuz sistemin bir yedeğini cd ye alın, üşenmeyin kurulum bittikten sonra sisteminizi komple detaylı arattırın

Logan

Arkadaşlar Service Pack-2'yi, Kasperysky'i ve Ad-aware Pro programlarını kuruktan sonra problem çözüldü.Herşey normale döndü. Bilginize.
İmza.