PC Network kartlari RG-50 vs

Başlatan bunalmis, 12 Kasım 2006, 01:39:58

z

Yakin zamana kadar PC leri network kartlari uzerinden tek bir silindirik koaksiyel kablo ile bir birine baglardik.

Bu sistemlerde nasil bir teknik kullaniliyor? Yuksek frekansli tasiyici var diye tahmin ediyorum. Nasil bir modulasyon var, full-dublex calisilabiliyormu frekans ne vs akla gelecek her turlu soruyu soruyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Linkler cok guzel.

Kablonun karta girdigi noktadaki elektronik olaylari nerden buluruz. Modulasyon, demodulasyon vs.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Yalnızca yaşadıklarım doğrultusunda tahmini konuşuyorum:

O tarihlerde (?) çalıştığım şirkette toplu bilgisayar alımı yapıldıktan sonra network kurmak gerekliliği konuşuldu. Toplantı yaptık. Ben bu konunun tam bir cahili olarak (mesleğim TV sistemleri) susarken IT birimindeki arkadaşlar benden yardım istiyordu. Çünkü onlar da yeterli bilgiye sahip değildi. İnternet henüz türkiyede yok ve geniş kaynak imkanı da yok.

Çok kişiye sorduk, danıştık. Bilenlerin söyleyebildiği yalnızca kablolamanın nasıl yapılacağı şeklinde idi. Pilot alan olarak 5-6 odayı birbirine bağladık sistem çalıştı ve kablolamayı başlattık.

Ben aynı zamanda "telsiz sistemleri" üzerine çalıştım. Sistemin yapısı aynen telsiz sistemlerine benzediği için bu sistem nasıl çalışıyor şeklinde aylarca kafamı yordum. Telsiz sistemlerinden tek farkı anten kullanmıyor, bütün antenler birbirine kablo ile bağlı. Bu sebeple birbirlerini bekliyorlar.

Diğer taraftan Bilgi İşlemci bir adamımızı başka bir iş için yurt dışına yolladık. Arkadaş döndüğünde bu konuda gelişmeler olduğunu, kurduğumuz sistemin yakında değişeceğini, boşuna masraf ettiğimizi söyledi. Öğrendiği kadarı ile bize anlattı. Başta kablo yapısı değiştiğini coax kabloların kalkacağından bahsetti. Kablo örneğini de getirmiş. Bunlar bilgi işlemci, işin detayını düşünmüyorlar. Ben ise bir elektronikçi, diğer taraftan RF çi gözü ile "nasıl olur, nasıl çalışır" soruları ile boğuşuyorum, her ne kadar gereksiz olsada kafam hep bununla meşgul.

Aslında sistem temelde unbalance hattan balance hatta dönüşüyor, tek hat sayısı arttırılıyor, diğer taraftan yazılım protokolleri de değişiyordu. Bunu sonralarda öğrendik.

Coax bir kablo (unbalance) twisted pair (balance) hatta dönüşüyordu. Ben bir bilgiye sahip olmaksızın varsayımlarımla bu işi RS485 deki çalışma şekline benzetiyorum. Twistedpair kabloya bağlı çok çok sayıda RX/TX ünitesi nasıl çalışıyorsa bu da öyle oluyor sanıyorum. Tek farkı coax yapısı.

http://en.wikipedia.org/wiki/Twisted_pair
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.