gsm ile oto alarm ve sms

Başlatan necati, 12 Kasım 2006, 13:14:35

necati

/*pic 3 adet switch ekleyip farkli mesajlar gonderebilirmiyiz
kapi acik
bagaj acik
araba calisti  gibi*/

/*#include <18F2550.h>
#fuses HSPLL,NOWDT,NOPROTECT,NOLVP,NODEBUG,USBDIV,PLL2,CPUDIV1,VREGEN
#use delay(clock=48000000)*/
//#use rs232(baud=115200, xmit=pin_c6, rcv=pin_c7)//nokia

#include <16F876.h>
#fuses XT, NOWDT, NOPROTECT, BROWNOUT, PUT, NOLVP
#use delay(clock=20000000)
#use rs232(baud=9600, xmit=pin_c6, rcv=pin_c7)    //sim

void main(void)
{
// En primer lugar se configura el módulo BlueSMiRF
// Entrada en Modo Comando y Conexión al Teléfono Movil
  delay_ms(50);                       // Espera para que se prepare el módulo BlueTooth
  printf("+++");                      // Entra en el Modo Comando
 // putc(CR);                           // Retorno de Carro

printf("ATUCL");                    //
 // putc(CR);
  delay_ms(1000);

printf("ATDM,000E07D62E33,1101");        // conecta con el movil
 // putc(CR);
  delay_ms(5000);

// Una vez conectados con el móvil, se sale automaticamente del Modo Comando
// y todo lo enviado pasará através del BlueSMiRF hacia el móvil
  printf("AT+CMGF=1");                // entra modo texto
 // putc(CR);
  delay_ms(2000);

printf("AT+CSCA=");
  putc(0x22);
  printf("+34656000311");// numero centro mensajes
  putc(0x22);
 // putc(CR);
  delay_ms(2000);

printf("AT+CMGS=");
  putc(0x22);
  printf("669696969");// numero a enviar sms
  putc(0x22);
 // putc(CR);
  delay_ms(2000);

printf("PicBLUE is alive!");// mensaje de texto
 // putc(CR);
 // putc(CTRLZ);
  delay_ms(2000);

while(true){}
}
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

MURSEL

biraz yeniyim bu konularda ama onun yerine telefona o üç mesajı yaz ayrı ayrı kaydet pıc arabının siviçlerinden gelen bilgiye göre o hazır msj bulup gönderme işlemi yapsın telefonun ..alt ok ,üst ok , ve c cıkma tuşu enter(arama,tamam)bu tuşları  rölellere baglarsak rölelerin kontrolünü pıc le saglayarak basit sekilde yapılabilir konu yazı yazdırmaksa bilgim yok:) ama bu sekilde istedigine ulaşabilirsin kolay gelsin

dijitaltemas

arkadasım bu çalısman çok güzel ama röle yerine opto kullansan çok daha iyi olur bence. role zamanla kontaklarında oksitlenme olusabilir  ;)

MURSEL

fakat sıfıra yakın bi direnç ile iletimi saglayan opto yok sanırım o yüzden yapmadım dedigin gibi  röleler gürültü cıkarıyor ikincisi oksitlenme bu konuda bilgin varsa opto kuplörler hakkında  paylaşırmışın en ideal opto hangisi olur teşekkürler...........

armys2000

Aşağıda ki kod text formatında gsm modem üzerinden mesaj yollamanı sağlar pbp yazıdığım için öylece gönderiyorum sen bunu c ye göre uyarlarsın
'*******************************************************************************
'*******************************************************************************
'****************             MESAJ GÖNDERME RUTİNİ         ********************
'******************************************************************** 26.10.2005
SmsMesajTx :  SerOut2 modem_tx,modem_baud,["AT+CMGF=1",13] ' Mesaj Formatı TXT için 
              Pause Bek100 

SerOut2 modem_tx,modem_baud,["AT+CMGS=",34,"90532XXXXXXX",34,",145",13]

SerIn2  modem_rx,modem_baud,5000,msghata2,[wait(">")]         

Pause Bek500

SmsData = "A" ' Gidecek Mesaj 

For addr= 0 TO 159
			     SerOut2 modem_tx,modem_baud,[SmsData]
			  Next addr

Pause Bek500

SerOut2 modem_tx,modem_baud,[26] ' CTRL+Z

SerIn2  modem_rx,modem_baud,35000,msghata2,[wait("+CMGS")]              

msghata2:     SerOut2 modem_tx,modem_baud,["ATH",13]
              Pause Bek500

Return             
'**************************************************************** Mesaj Gönderme

Umarım bir faydası olur kolay gelsin

hademe

Armys2000 arkadaşım GSM modem demişsiniz böyle bir modülü nereden bulabilirim ve fiyatları ne civardadır acaba?
Her türlü temizlik işleri yapılır.

ebu hureyra

Bu proje için ayrıca modem almana gerek yok. Cep telefonun modemi var ise AT komutlarını kullanarak seriport üzerinden bu uygulamayı çok basit birşekilde gerçekleşmektedir. Cep telefonunu üzerinde kullanılan AT protokolü ile cep telefonunun bütün özelliklerini kullanmak mümkün. Ama dikkat edilmesi gereken en önemli husus cep telefonun modeminin bulunması(cep telefonunda modem yok ise komut yerine birsürü hex sayı ile uğraşmak zorunda kalırsın!!!). Ama böle bir projeyi cep telefonu yerine GPRS modül kullanarak yapmaya çalışırsan senin için daha iyi olabilir.

armys2000

hocam arkadaşın dediği gibi eski tip ericsson telefonları kullanabilirsin alt tarafında ki konnektörde gerekli bağlantı uçları ( tx,rx) mevcut bir dönem bende  ericson a1018 ve t10 kullanmıştım bu telefonları bulabilirmisin bilmiyorum ama elimde bitane olacak tı isterseniz size gnderebilirim hatta hazır montaj edilmiş halde. Nokia veya diğer telefonlarda bir kaçında denedim onların iletişim protokolü biraz farklı olduğu için uğraşmadım en kolayı ericsson lar direkt olarak rs232 terminalden gönderdiğiniz komutları alıp cevap verebiliyor.

Veli B.

@ebu hureyra, neden gprs in daha iyi olacagini dusunuyorsunuz, aciklarsaniz memnun olurum.
@armys2000, gsm bazli arama ile IP takas etme veya  server uzerinden index kullanma gibi bir yontem mi kullaniyorsunuz? (mahsuru yok ise elbette)  Bu iki yontemden daha mantikli ve ekonomik bir yontem arayisim var.

armys2000

Sayın katana  hocam sorunuzu tam olarak anlayamadım.

GSM üzerinden aramalarda genelde dial up arama yaptıryordum. Normal bildiğimiz arama. Sms  göndermede malum  sms.

Mevcut cep telefonlarında tuş  takımından yapabildiğiniz bazı işlevler ( Sms gönderme, çağrı yapma vb.)   cep telefonuna bir bilgisayar veya mcu ilede  yaptırabilirsiniz. Bunun içinde AT komutlarını kullanırsınız. Protokol olarak  pc lerimizde bulunan modem protokolleri. v.21 vs gibi.

Bir dönem siemens modüllerde bir takım dataları çağrı veya sms göndermeden iletebiliyordunuz. böyle bir sistem vardı hatırladığım kadarıyla.  GÜvenlik sistemlerinde bir dönem kullanıldı. Şuan kullanılıyormu bilmiyorum. Sanırım Siemens bu konuda değişik bir yol izledi diye duymuştum ( kaldırıldı gibi ).

Aynı sistemi @ebu hureyra hocanın dediği gibi de  GPRS üzerinden yapabilirsiniz eğer kullanıcı sayısı fazla ise GPRS en mantıklı yol derim
düşünün 2000 tane üyesi olan bir gözlem istasyonunuz var burda haberleşmede, dataları iletmek için SMS veya Dial UP kullanmak işletme maliyeti yönünden pekte iyi olmaz. Bu türlü  kalabalık sistemlerde GPRS kullanmak en uygunu olacaktır.  Orda da  kullanmış olduğunuz gprs modül içerisinde ya TCP/IP gömülü olacak yada bu protokolleride siz kendiniz yazıp çalıştıracaksınız.    Şuan bu protokoller üzerine çalışıyorum. Umarım kısa zamanda biter.Böylelikle TCP / IP gömülü bir modeme değilde sadece GPRS li bir telefonla kendi bağlantımı yapıp çalıştırabilirim.

Veli B.

GPRS' i halihazirda kullandiginizi dusunmus ve  buna istinaden sormustum. Ulkemizde ki operatorlerin GPRS icin Statik IP verme konusunda bir sikintilari var/ vermek istemiyorlar. Dinamik IP de ise host ve client arasinda soket acma ve Firewall tabanli sorunlar yasamaniz kuvvetle muhtemel. Bir server uzerinden IP index tutma (bir nevi DNS gibi) yada sizin direkt numarayi arayip kendi IP'nizi bildirmeniz ve onun IP'sini almaniz gerekmekte (IP EXCHANGE) . 2 side isletme maliyetine haiz. Teorik bilgi derliyorum ve alternatif bir yontem var ise onu ogrenmek istemistim...

armys2000

Ok hocam

GSM operatörleri static IP yi network güvenlğinde açık çıkacak diye vermiyorlar. Malum bu adamların kişi bilgilerinden tutunda sim kart kullanıcıların bilgileirine kadar hatta baz istasyonları kontrol sistemine kadar aynı network içinde. GPRS bağlantılarında  olabilecek bir açıktan dolayı   kimseye sabit IP vermiyorlar.  Hatta karşılaştığım bir olayı anlatayım ben modülü taktım modülede türkcell kart takmıştım evdeki adsl den cihaza IP sini bildiğim, hatta port açıp dinlediğim  halde cihaza bağlantı kuramadım. Notebookta pcmcia gsm modül vardı onada başka bir türkcell taktım yazılımı bunun  aldığı IP den gittim bağlandı.  Yani sistem ancak kendi network ü içerisinde kileri kabul ediyordu.
Farklı operatorler arasında mms göndermeyişimizin sebebi de bu.

Bu tip sistem lerde genelde şu yol izleniyor  siz cihaza bağlantı yapmıyorsunuz cihaz size bağlantı yapıyor. Dolayısıyla vereceğiniz sabit IP ve Porta soket yapıyor.  Sistemde çıkış tek yönlü  olmuş oluyor. ( Güya)   Diğer türlü siz cihaz bağlantı yaparken araya DNS ler giriyor yönlendirmeler giriyor sistem açıkları doğuyor. Bunun önüne geçmek için böle bir yöntem uyguluyorlar.

Cihaz size bağlantı yaptığında ping vs gibi işlemler yine yapılabiliyor. Güya açık kapanmış oluyor. Aslında  bağlantı nerden nereye yapılırsa yapılsın network kuralları ve protokolleri bellidir. Açık açıktır. hangi yönden yapıldığı önemli değildir.  Eğer bilmediğim bir sistem uyguluyorlarsa onu bilemem. Çünkü cihaz benim vereceğim IP de  bağlantı yapsa  sonuçta  gönderdiğim veya aldığım datalar  sistem içinden geçiyor. Burası biraz ince konu araştırmak lazım.

Veli B.

Alıntı yapılan: "armys2000"...

Bu tip sistem lerde genelde şu yol izleniyor  siz cihaza bağlantı yapmıyorsunuz cihaz size bağlantı yapıyor. Dolayısıyla vereceğiniz sabit IP ve Porta soket yapıyor.  Sistemde çıkış tek yönlü  olmuş oluyor. ( Güya)   Diğer türlü siz cihaz bağlantı yaparken araya DNS ler giriyor yönlendirmeler giriyor sistem açıkları doğuyor. Bunun önüne geçmek için böle bir yöntem uyguluyorlar.

...

Sanirim yanlis ifade ettim. PC olmayan sistemleri (M2M) kast etmistim. Bu sistemlerde 2 IP de statik oldugu icin, IP EXCHANGE yapmak durumunda kaliyorsunuz (firewall kullanimi durumunda; host,  dinamik ip sahibi olsa dahi sikinti yasanacaktir) ve isletme maliyetleri ciddi sekilde artiyor.  Bu duruma alternatif bir yontem oneriniz olabilir mi dusuncesi ile sormustum.

armys2000

Hocam bu arada aklıma gelmişken belirteyim. Gerek Server gerekse Client bilgileri( IP ve PORT) gidip gelen TCP/IP pakelerinin içerisinde herzaman oluyor. İlgili paket gideceği adresi paketin içerisindeki "Destination IP Adres" ve "Destination Port" kısmında herzaman bulunuyor. Bizim web browser ımız veya network uygulamamız burdan yola çıkarak karşı tarafın IP PORT bilgisini biliyor. Yani gidip gelen her pakette bu  bilgiler daima var. Protokollerin hangisi olursa olsun sizin datanız aslında devede kulak gibi kalıyor. [ header ,header,header,data ]örnek vermek gerekirse. Sizin datanız paketin 4/1 ini kaplıyor aslında. Bunun nedeni de şu diyebiliriz. Çok sağlam bir iletişim yöntemi datadan ziyade onu taşıyan, ileten, işleyen kısmına ağırlık verilmiş. Böylelikle çok sağlam ve güvenilir bir iletişim yöntemi oldu.

Sizin işletme maliyetinize etki edecek bir sürü unsur var baz -- cep telefonu arası iletişim kontrol bitleri vs