En iyi Hafıza kartı hangisi(Compact Flash,MMC,SD,...)

Başlatan fatihvelid, 13 Kasım 2006, 18:36:25

fatihvelid

Arkadaşlar,
Bir proje geliştiriyorum. 10 mb'tan büyük verileri depolamak için hafıza birimi olarak ne kullanmalıyım.Hangisinden en iyi verimi alırım ve hangisinde daha az problem yaşarım. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

ibrsel

SD ve MMC türü belleklere bilgi yazmak ve okumak için bilgisayar ortamında özel okuyucu ve yazıcıya ihtiyaç duyarsın.Bunlar genellikle Digital Kamera ve Fotograf Makinelerinde kulllanılır..SD kart MMC ye göre daha eski bir teknolojidir,ve yapı olarak biraz daha kabadır.
Eğerbilgisayar ortamında kullandığın verileri saklamaksa niyetin en iyisi Flash Disk lerdir..Tak ve kullan özelliği ile Win 98 üzeri her işletim sisteminde USB girişi olan her bilgisayarda rahatlıkla kullnırsın.

fatihvelid

Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

ibrsel

compact Flash lar da genellikle digital kamera ve fotograf makinalarıda kullanılan bir bellek türüdür..Temelinde yine Flash Memory teknolojisi vardır..
Birçok kullanım alanlarından bazıları;

* Ethernet
   * Bluetooth
   * Modem
   * Wi-Fi
   * Digital Camera
   * GPS
   * Barcode scanner
   * RFID
   * Magnetic stripe reader
   * Super VGA display adapter
   * Serial port and USB 1.1 host adapters from Ratoc Systems, International

aslan_korhan

Compact Flash PIC türü uygulamalar için en iyisi bence.
Proton'da bunun hazır komutları bile var.
Saniyede 20mb oku-yazma hızlarına kadar ulaşıyor.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mmengi

CF ile çalışmak paralel olduğundan daha kolaydır ama çok fazla pin kullanır her defasında 512 byte lık paketler halinde data yazıp okuyabilirsin.

fuko88

USB Flash kullanmak yazılım hamaliyetine yol açar.
Bu tür kartlar gayet uygun.
Başka bir tavsiyem var. Zor olmayacak ise bu tür kartların hepsiyle uyumlu bir sistem yapıp her zaman her türlü bellek kartıyla kullanabilirsiniz.  Zaten SD ve MMC benziyor bildiğim kadarı ile.
Kolay gelsin

muratkaplan

Sd ve MMC kartlar (hafıza kartı olanlardan bahsediyorum) pin uyumludur, SPI bağlantısı üzerinden kullanabilirsin, bu software spi da olabilir. SD kartlar MMC'lerden daha hızlıdır. CompactFlash ise PCMCIA standartındında paralel arabirim ile çalışır, konnektörlerini lehimlemek ve 8 bit io + kontrol pinleriyle uğraşmak ise pek iç açıcı değil benim açımdan, ben sd kartları tavsiye ederim bugünlerde 128 mb sd kart'ı 5-6 dolarlar gibi fiyatlara bulabilirsin. Bu kartları FAT dosya sistemi ya da sector oku/yaz şeklinde kullanabilirsin, yazmak için 512 byte'lik ram ihtiyacın olacaktır onun haricinde bi problem yok 3-4 pinle bağlantıyı kurarsın mikro ile.