capture kard tasarı?????

Başlatan eros_ruchan, 15 Kasım 2006, 16:40:59

eros_ruchan

selam forumu aradım ama .............neyse ben konuya gireyim rf ile kameradan bilgisayara ordan (canlı yayınla) nete gitmek istiyorum.....rf kısmı için hazır modül kullanacam  ama bilgisayara aktarım konusunda sıkıntım var  rs 232 ile mi yoksa usb ilemi?  en kötüsü capture cardsız nasıl aktarıcam?  acd ile sayısala çevirsem buffer koymam gerekecek gibi  .....bööle  bi devre hakkında  fikir ve şema   yardımlarınızı bekliyorum  şimdiden saygılar

z

Video sinyalini 8 bit işlemcilerle işlemek çok zor. Genellikle Video ADC ayrık lojik devre tarafından okunur ve sonuçlar 8 li paketlere çevrilerek doğrudan rama aktarılır.

Bütün bu işlemleri yapacak lojik devreler, yer kaplayacağı için  PAL türü programlanabilir lojik elemanlara yada daha iyisi CPLD içine gömülür.

Böyle bir düzenek yaptıktan sonra artık 8 bit işlemci ile ramı okuyup verileri kullanabilirsin.

Eğer bu işi illede işlemci ile yapmak istersen kendine sıkı bir işlemci seçmen gerekir. (Bence gerek yok)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Göktuğ

wireless cameralar ile buna uygun dvr kartları kullanmanı engelleyen nedir?

eros_ruchan

Alıntı yapılan: "goktug1217"wireless cameralar ile buna uygun dvr kartları kullanmanı engelleyen nedir?
bunun bi proje olması ve öğrenme isteği diyebiliriz:)

Göktuğ

Video sinyali nedir ona bakıver. (Video sinyali 54 mhz dir.)

Video decoder chip kullanmanız gerekmekte. Analog firması sample yolluyor diye biliyorum . Oradan urunleri biraz inceleyin.Ancak pek kucuk pakette elemanlar değil bunlar. Pcb yaptırmak maliyetli olacaktır.

RF modulden alacagın sinyali decodera gireceksin. Oradanda pcye gececeksin. PCye geciş cogu zaman pci desteği oldugundan pci uzerinden oluyor. Decoder chipten sonra usb bir chip kullanılabilirmi bakmak gerek. PLX te usb chipler vardı sanırım. Ancak sample yada satın almanızın mumkun olabilecegini sanmıyorum.

Bt878 en cok bulabilecegin chip. Eski tv kartları uzerinde gormen mumkun. Bunuda biraz arastır.

eros_ruchan

çok teşekkürler  bu decode olayı nı araştırıyım..ama canlı yayın olcağından buffer için bellek gerek gaaliba dimi...

Göktuğ

Chipler pci uzerinden realtime bilgi atıyor. Kaydedeceksen pc tarafında kaydedersin.
Bt878 le alakalı yazılımlar ve bunlara ait kaynak kodları nette var.