Vestel marka TV arızası hakkında soru ?

Başlatan Eagle_Tim, 16 Kasım 2006, 18:27:11

Eagle_Tim

Arkadaşlar Televizyon tamiri ile ilgilenmiş arkadaşlar varsa bi sorunum var uğraşmadan halletmek istiyorum bu yüzden sormak istiyorum.. yada uğaraşarak zaman kaybederek yapıcam artık.

vestel marka televizyonum var. normalde fişi takınca power ışığı kırmızı yanıyor açılınca yeşile dönüyor. olay şu fişi takınca kırmız yine yanıyor fakat kumandadan bir kanal düğmesine basınca açılması gerekiyor işte bu anda tv ile uğraşanlar bunu bilir klasik pıt pıt pıt sesi veriyor ve led yeşile döner gib olup tekrar kırmızı da kalıyor.

bu problem neden ortaya çıkar.. ? herkese şimden teşekkürler
Software and Hardware Design...

elektro_ery

Horzantal Transistörünü kontrol et Power bölümünde bulunuyır isim ise BU olarak başlıyor ama modelini yazarsan daha çok yardımcı olurz çünkü vestel tv lerin %95 i kırmızadan yeşile dönüyor birde kaç ekran?Sanırım 51 veya 55  Black serisi
[/URL]

Eagle_Tim

tv 55 ekran BU4506DF benimde ilk baktığım bu transistördü ama sağlam çıktı..  :?

elektro_ery

Peki cihaza start verdiğinizde kırmızı yeşile dönüp bu arada ses olup sonra kırmızı ya mı dönüyo yoksa sürekli yeşil mi yanıyo?
[/URL]

Eagle_Tim

Alıntı yapılan: "zorbey88"Peki cihaza start verdiğinizde kırmızı yeşile dönüp bu arada ses olup sonra kırmızı ya mı dönüyo yoksa sürekli yeşil mi yanıyo?

cihaza start verdiğimde kırmızı yeşile dönüp tık tık tık diye bir ses geliyor  bu arada led kırmızı yeşil , kırmzı yeşil oluyor sonra tekrar kırmızıya dönüyor..

omenek

Televizyonlar hakkında fazla bilgim yok ama sanırım aşırı akımdan dolayı korumaya geçiyor bu durum stanby dan çıkınca gerçekleştiğine göre EHT trafosu arızalı olabilir veya onun çıkışından beslenen devrelerde sorun olabilir.Doğrultmaç diyotlarından çıkan + besleme noktaları ile şase arasında kısadevre olup olmadığına bak.Sözünü ettiğin horzantal  transistörü ise bunu süren 15625Hz sinyalde düzgün olmayabilir.

mustela

şasede 47uF 200v veya 250v kondansatörler var onları bi degiştir.

kolay gelsin

iyi çalışmalar

Eagle_Tim

problemi mesajı son mesajımdan kısa bir süre sonra çözdüm, yinede yardımlarınız için teşekkürler arkadaşlar..

yalnayak

Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

Eagle_Tim

P6NC60FP n kanal bir mosfet vardı problem ondan kaynaklanıyormuş.. değiştirince çözüldü..

olumyolu549

bende vestel ferguson marka tv vardı aynı senin ki gibiydi forum açtım felan ama ben bişi elde edemedim en sonunda bu208a transistörünün kısa devre olduğunu gördüm değiştirdim sorun kalktı ancak renkle ilgili problemi çözemedim hafif gölge olsun benim tv direk siyaha dönüştürüyor yani çok karanlık gösteriyor
www.eprojemarket.com ELEKTRONİK PROJE,KABLO KONNEKTÖR,ADETLİ TH DİZGİ