White Noise Problemi ve Çözüm Önerileriniz..

Başlatan Orkun Ozener, 16 Kasım 2006, 21:18:08

Orkun Ozener

Arkadaşlar Merhaba,

Açıkcası elektronik devre kurma çalıştırma konusunda çok yeniyim...O yüzden aşağıdaki soruma yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Kullanmakta olduğum yanma hızı ölçen bir deney  düzeneği için bir devre tasarladık..ben donanım ve montaj kısmını hallettim...yazılım ve tasarım kısmı ise işi bilen biri tarafından yapıldı....

Ana deney düzeneğinin üzerinde  bir ateşleme ünitesi bulunamkata...Bu ateşleme ünitesi bir yol  aracın üzerindeki elektronik  ateşleme ünitesinden oluşmakta...ancak klasik bir buji yerine..iki adet basit elektrok kullanmaktayız...Ancak sistemi ateşlediğimiz anda...meydana gelen manyetik gürültü...bir anda...deney düzeneğinden uzakta bulunan....ölçüm devresini etkilemekte....ve rastgele sinyal üretrerek olumsuz sonuçlara yol açmakta...Hatta LCD min yarısını götürdü...

Açıkcası...Böyle bir sorunu nasıl çözebileceiğimi bilemiyorum...Bir otomobilin üzerinde de devamlı çalışan 4 adet bujinin ve bir o kada reelktronik düzeneğin olduğunu düşünürsek...Aynı manyetik gürültüyü önlemek için bir çok çözüm üretilmiş olması gerekmekte diye düşünüyorum...Ancak bu konu ile ilgili olarak herhangi bir kaynak bulamadım....

Sizin bu konu ile ilgil olarak çözüm önerileriniz...ve tavsiyeleriniz neler olabilir..yada önerebileceiğiniz kaynaklar nelerdir....

Saygılarımla
Orkun ÖZENEr

Göktuğ

Gurultuyu biraz daha acmanız gerekmekte. Ve gurultunun manyetik olduguna eminmisiniz? Elektronik devre ile atesleme sistemi arasındaki kablolar uzerinden gelen bir elektriksel gurultu olması ihtimali varmıdır?

z

Daha fazla detay verebilirsen yardimci olabilirim. Gecmiste 20kV atesleme duzenegi olan bir sistemde basim cok agrimisti.

Sisteminiz nasil bir sey, ne yapiyor? Vs..vs..
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Orkun Ozener

Öncelikli ilgi ve alakanız ıcın teşekkür ederım,

şimdi şöyle açıklamam gerekırse...Öncelikle duzenek benım yuksek lısans tezımde tasarladıgımbrı cihaz...en azından sımdılılk calısmadıgı ıcın..tasarlamaya calıstıgım bır cıhazda dıyebılırız.....

1.5 metrelık bır boru uzerınde 5 adet foto transıstor var...bunlar 20 ser santımertre ara ıle yerlestıtılrmıs durumdalar....borunun ıcerısıne...herhangı bır yakıtı gonderdıkten sonra...Örneğin benzın yada nafta..... boru uzerınde kurulu olan atesleme duzenegı calısıtırılıyor...

Ateşleme duzenegını ıse soyle anlatayım...  "  -O- " buradakı o harfını boru olarak dusunursenız...ıkı tane elektrot boruun ıcerısıne aynen yukarıdakı gıbı gırıyor...elektrotları boru ıle temas etmeden bır ınce porselenın ıcerısınden gecırdık...borunun ıcerısınde aralarında 1 cm bsluk olacak sekılde ayarladık....Bir ucunu atesleme bobınıne gıdıyor..diğer ucu ise şaseye...Bu sistem ise borunun bir ucuna yerlestırılmıs durumda.....

Mantık olarak...atesleme calıstıgında yakıtı atesleyecek ve yanma baslayacak ve borunun ıcerısınde alev yayılacak....bu sıradada foto transıstorlerın onunden gecen alev..transıstorlerı sırayla ıletken konuma gecırerekbenım...sınyal almamımı saglyacak..ve buradan ıkı transıstor arasındakı mesafeyı bıldıgımden dolayı hıza gececegım

Öncelikle..atesleme devresı ıle..transistorlerın sınyallerını okuyacagım devre arasında herhangı bır fiziki baglantı yok....Ancak atesleme dugmesıne bastıgıdımda...devre kendı kendıne sınyal alıyor....hattailk baslarda resetledı ve ..boru uzerınde bulunan ısıtıcıları regüle ettıgımız sürücüleri devreye aldıgımız anda dahı sıstem kendı kendıne sınyal alıyor ve reset atıyordu.Ancak devreyı bır kutuya koyarak ısıtıcıların voltajını regüle ettiğimiz sürücüleri  çalıştırdıgımızdaki resetlemesını onledık.......Aancak ateşleme sınyal almasını onleyemedık....bahsettıgım gibi LCD nın yarısı gitti...

Gurultuye nasıl karar verdıgımıze gelınce..dah aoncelerı aynı sorunu baska bır deney ekıpmanında yasamıstık..zaten düzenekte...osiloskop bagladıgımızda...300 V cıvarında anlık pikler görüyoruz.....

Bu tıp durumlar ıcın gelıstırılmıs ozel koruyucu kutular devreler ekıpmanlar varmı....Ana kartımız ıbesleyen guc unıtesınde bır cok fıltre ve kondansatrorde kullandık ama nafile...

Bu arad asında fototransıstorler ıle ılgılısorunlarımda varda..sımdılık cok uzatmak ıstemıyorum...

Sımdıden  cok teşekkür ederım...

Saygılarımla

Orkun ÖZENER

z

Evet sistem simdi iyi anlasilir oldu.

Elektrot ve boru -O- seklinde dediniz.  Borunun metal aksaminin elektriksel olarak konumu (potansiyeli) nedir? Herhangi bir yere baglimi?

Tahminimce boru toprak potansiyelinde değil. Bu fikre kapılmamın sebebi, ateşleme elektrodlarınızın her ikisinin de borudan porselen borucuklarla izole etmeniz.

Eğer gerçekten böyleyse ateşleme esnasında boruda, boru-elektrod kapasitesinden dolayı elektrik alanı etkisiyle elektrik indüklenir ve çok büyük değerler alır.

Boru tahminen fototransistörlerinizle de yakın hatta fiziksel temas halinde ise boruda endüklenen gerilim sensörleriniz üzerinden devreye yayılır.

Ateşleme geriliminizin çok yüksek olması muhtemelen opto türü izolatörlerin de bu uygulamada ve bahsettiğiniz yapıda işe yaramayacağı anlamına gelir.

Önerilerim.

Ateşleme elektrolarından birisininin izolatörünü sökün ve doğrudan boruya yani şaseye dokunsun. (Otomobillerde böyledir).

Fototransistorlerin metal aksamının kollektör bağlantısı olabilir.  Bu nedenle öncelikle eğer kollektör metal kılıf bağlantısı yoksa doğrudan boruya iletkenlık sağlayacak şekilde monte edin. Yok bağlantı varsa araya izolatör yada daha iyisi fiber optik benzeri  ışık kuplaj elemanı optik yada boru ile optik sensör arasına cam parçaları koyun.

Boru içindeki ısıtıcının bir ucunun da boru ile yani toprak ile bağlantılı olması faydalı olabilir.

Ateşleme düzeneğiniz nasıl bir şey bilmiyorum, eğer beslemesini devrelerinizin beslendiği kaynaktan alıyorsa (aynı trafodan farklı sekonden alsa dahi sorun yaratabilir) bunu tamamen ayrı bir trafodan beslemeniz gerekebilir.

Ateşleme trafosunun şase ucunu kablo ile taşımak yerine trafonun şasesini ve trafo şase ucunu mümkünse doğrudan boruya yada borunun bağlı olduğu metal yüzeye monte edin.

Orkun Ozener

Öncelikle cevap için yeniden teşekkür ederim,

Tahminlerinizde ve önerilerinizde haklı oldugunuzu tahmın edıyorum...Ancak sorun surdaki...şaseyı dırek boru uzerıne baglar isem...benım borunun ıcerısınde olusmasın ıtsedıgım 1 cm lık ark rastgele olarak olusuyor.....duzgun olusmuyor..rastgele noktasal arklarda goruyorum....Ancak onerılerınızı uygulamaya calısacagım...

yenıden teşekkür ederım

z

Elektrotlar gene -O- seklinde ve elektrodlar nerede ise merkeze kadar itilir ve aralarında bir miktar mesafe bırakılırsa, elektrodlardan  birisini de boru ile temas ettirirseniz ateşlemenin düzgün oluşması lazım.

stlg

Sevgili kardesim

Bende soyle birşey dusunuyorum ,ama sana yardımcı olurmu bilmiyorum ,bu model ucaklarda kullanılan bir yakıt turu var ve bu yakıtlar biraz basınc altında arka gerek kalmadan basit krom nikel turu bir teli olan bujiler ile ateşlenebiliyor sende bu tur bir yakıt kullanıp rezistans ile bu yakıtı atesleyebilirmisin ? ark olmayacagı icin elektriksel ve manyetiksel parazitler olusmamış olur kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

z

Benim anladığıma göre sistem yakıt yanma analizi yapacak. Dolayısı ile farklı farklı yakıtlar denenecek.

stlg

Sevgili kardesim

Bende soyle birşey dusunuyorum ,ama sana yardımcı olurmu bilmiyorum ,bu model ucaklarda kullanılan bir yakıt turu var ve bu yakıtlar biraz basınc altında arka gerek kalmadan basit krom nikel turu bir teli olan bujiler ile ateşlenebiliyor sende bu tur bir yakıt kullanıp rezistans ile bu yakıtı atesleyebilirmisin ? ark olmayacagı icin elektriksel ve manyetiksel parazitler olusmamış olur kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

picusta

Atesleme için piezo nasil olur? (elektrik çakmaklari misali)
Alıntı YapHatta LCD min yarısını götürdü...
Yarisi nasil gitti? ledler siyah mi gösteriyor? "100nf'in kudreti" gibi bir basligin altinda ayni sey basina gelmis arkadasin.

"A Baker's Dozen: Real Analog Solutions for Digital Designers" diye bir kitap var orda nasil önlemler alinmasi gerektigi çok iyi anlatiliyor.
Bence devrene birkaç 100n gerekebilir hatta bazi yerlerde picofarad yüksek frekanslari kisa devre ettirmek için.
bütün sinyal hatlarina 100 ohmluk seri dirençler koymalisin, endüklenen parazit azalir.
Yüksek voltajlardan korunmak için Zener diyot kullanabilirsin.
Sinyaldeki gürültü ile elektromanyetik etkilesimi ayirt etmelisin.
Dijital sistemin resetleniyorsa ona ayri önlem alman gerekir, transistörden gelen sinyal için ayri önlemler.
Son olarak gürültünün spektral analizini yapip, beyaz oldugunu ispatladigin sistem etkilenmiyormu ?

Orkun Ozener

Öncelikle...Yardımlarını zıcın gercekten cok teşekkür ederım...Bu arad analizler...için çok fazla vakıt ayırdıgımdan dolayı...önerilerinizi okuyamamıstım...ancak gorunce oldukca sevındım..sanırım benım ıcın ıyı bır baslangıc oldu bu konu ıcın....

Gurultu konusuna gelınce...henuz onerılıerını uygulama fırsatım olamadı ancak....Le Croy Wavesurfer424 Model bir osiloskopla...şimdilik  ilgili data problemımı halettım...4 kanaldan  kayıt yapabıldıgı ıcın ateslemedekı gurultu dahil bütün sınyallerı kayıt edebılıyorum...

Ancak halen picle kurmusoldugum devreden vazgecmı degılım...aynı anda paralel sekılde onuda kullanmaya devam edıyorum...Her ne kadar henu LCD yı  değiştmresemde..yarım yyarım kullanıyorum....

Ancak şimdide cok farklı bır sorunla karsılastsım....Bu sorumu forumun bu kısmında dile gietirmem ne kadar dogru bılemıyorum ancak...bir öenriniz olabilirmi diye sormak istedim....

IŞIK ALGA BOYU VE TRANSİSTÖRLER...

Ben sistemiminin üzerinde , ucuz olarak temız edebıelcegım BPW 96 kodlu Wishay transistörleri kullanıyorum....Ancak bu transistörler maksımum çıkış gerilimini 900 nanometre ışık dalga boyunda verıyor....

Bu dalga boyu benim sistemimde sarı alev görünen bölgelerde aslınd aoldukca guzel degerler verıyor...5v luk kare dalgayı oldugu gıbı yakalayabılıyorum...

Ancak...sistemimde...bir çakmağı yaktıgınızda alt kısımda olusan tipte  mavi alevde olsuyor..Yanma borumda Mavi alev ilerlediğinde mavi ışımanın sanırım 300-400 nm deki dalga boyundan dolayı...transistörlerin çıkışı 1 V una altına dusuyor...(mv mertebelerıne)

Bu konuyle ilgili çözüm önerilerinzi nelerdir...Yani..mavi dalg aboyunaki ışımaları algılamak için ne tipte bir ekipman kullanabilirim...Nerde bulabilirim..vb...

Şimdiden Teşekkür Eder..
İyi Çalışmalar dilerim...

Saygılarımla
Orkun ÖZENER

z

Mevcut sistemde sensoru tek direncle biaslayip cikista dogrudan lojik sinyal elde ediyorsan evet sistem isigin dalga boyuna ve siddetine fazlasiyla duyarli (duyarsiz) olur.

Bunun yerine;

Sensorleri dogrusal calismaya uygun biyaslayip ardindan kazanc devreleriyle sensor bilgisini yukseltebilirsin. Boylece sensorun uzerine az duyarli oldugu dalga boyunda dusuk siddette isik gelse bile ise yarar sinyal elde etmen mumkun olur.

Yalniz onerdigim sistem DC kuplajli olacagindan sensoru dis ortamin isigindan koruman gerekir.