SPI haberleşme hızı hakkında

Başlatan Subzero, 16 Kasım 2006, 22:29:24

Subzero

Arkadaşlar ben bir PIC18F ile bir Nordic tranciever'ı SPI ile haberleştiriyorum.Bu bir alıcı devre. Vericide de aynı Nordicten var.

Aslında registerlara yazmaları falan iyi yapıyordu ama RF kısmı çok düzgün çalışmadı.
Sonra PIC'in SPI hızını Fosc/4 iken önceden, Fosc/16 yaptım,
Nordic 8Mps'a kaadr çalışıyor ve ben devrede 16Mhz Xtal kullanıyorum.
Dediğim gibi hızı düşürünce daha iyi çalıştı, hatta belki kusursuz.
Bunun hiketi nedir tam anlayamadım ?
Çünkü Nordic ilk ayarda bile register yazımını iyi yapıyordu, ama tabi RF alma kısmını bilemiyorum.
Fikri olan var mı ?

z

CPU pinlerini yazilimla high low yaparak kontrol sinyalleri urettiginiz uygulamalarda uretilen sinyallerin birbirlerine gore pozisyonlari tam olarak kontrolunuz altinda olmalidir. Iki sinyal arasindaki gecikme surelerinin max-min degerleri haberlesmek istediginiz cipin dokumanlarinda yazilidir. Islemci hizini arttirdiginizda bu degerler kritik sinirlarin disina cikabilir.

Cipin katalogunu acin ve timing diagramda verilen zamanlama parametrelerini ve bu parametrelerin degerlerini ilgili tablolarindan okuyarak yaziliminizdaki gecikme rutinlerini yeniden elden gecirin.

Bir diger husus da sinyal ileten hatlar uzun kablolarlan olusyor yada gurultuye onlem olarak sinyal hatlarindan saseye minik de olsa kapasiteler baglamissaniz, artan frekansla birlikte sinyallerin yukselen ve alcalan kenarlari yumusar ve sinyallerin yanlis algilanmasina neden olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com