MOS - IGBT - Tristör nasıl Ölçülür -Test edilir?

Başlatan kirli heri, 18 Kasım 2006, 20:17:40

kirli heri

Bu konu hakkında bilgi eksikliğim mevcut

Üstatlardan deneyimlerini görüşlerini uygulamalarını aktarmalarını rica ediyorum.
hangi ölçü aletleri veya düzenek kullanılarak nasıl yapılır

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim

z

En guzeli basit bir test devresi yapmaktir. Gate tetiklenip anod akimi akitiyormu, tetiklenmediginde akim akmiyormu seklinde deney yapmaya yarayacak bir duzenek tristor icin saglamlik testi hakkinda fikir verir.

Gene mos getine voltaj verildiginde drain akimi akmaya basliyormu, kgate Source ile kisa devre edilirse drain sizdiriyormu seklinde deney saglamlik hakkinda fikir verir.

Avometrenin varsa diod  kademesinde mosun D-S uclarinda ters diyodun durumu sinanabilir, G bosta iken D-S uclarinin dogru polarmada acik devre oldugu, G-S uclarinin acik devre gorunmesi mosun saglam olma ihtimalini guclendirir.

Ancak cok dusuk gerilimlerde yapilan testler sadece kisa devre olmuş  arizali olanlari ayiklamaya yarar.

Guzel bir test yapmak istiyorsaniz kataloglardaki grafikleri sizde elde edebilirsiniz. Bununla ilgili test devreleri gene kataloglarin ilgili bolumlerinde belirtilmistir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: "bunalmis"...Avometrenin varsa diod  kademesinde mosun D-S uclarinda ters diyodun durumu sinanabilir, G bosta iken D-S uclarinin dogru polarmada acik devre oldugu, G-S uclarinin acik devre gorunmesi mosun saglam olma ihtimalini guclendirir.

İzninizle küçük bir ek.Digital aletlerle yapılan ölçümlerde,Gate ölçümünden sonra mos yüklü kalabilmekte ve sağlam olduğu halde S-D kısa devre gözükebilmektedir.Her ölçümden sonra her 3 bacağın kısa devre edilmesini öneririm.

mmengi

@KAZIMUGUR

Bu söylediğiniz daha çok logic level gate mosfetler için geçerli standart 10v gate li mosfetler yine standart 2-3V. test voltajı veren ölçü aletlerinde mos u iletime geçirecek kadar voltajı gate e depo edemeyebilirler ama garanti olması için 3 ucu kısadevre etmek mantıklı.

z

5 V da çalışacak PIC türü bir işlemci ile  Transistör, Fet, MOS, IGBT, Tristör, Triac,  Diyod gibi devre elemanlarının sağlamlık testini yapabilecek çok basit ama oldukça akıllı bir test düzeneği düşünülebilir.

Hatta malzemenin N yada P tipi oluşunu ve uçların isimlerini bile büyük doğrulukla size söyleyebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

a.zorba

profesyone BFL (board fault locater) , (V/I) polart6000 arıza arama bulma cihazları kulanmama ragmen saglam gösteren birçok mos IGBT modullerin bozuk oldugunu ğördüm bunun sebebide hemen hemen bütün ölçü aletlerinin devre elemanının orjınal çalışma parametrelerine (gerilim akım frekans vb.) ulaşamaması olarak yorumladım ve burda tecrübe ön plana çıkıyor. en iyi ölçme devre üzerindeyken yapılan akım,gerilim analizi ama buda bir çok kez imkansız oluyor.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

kirli heri

Bunalmış hocam dedikleriniz bende heyecan uyandırdı.
Kazım hocam verdiğiniz IR linkindeki Figure 12-a ve Figure 13-a uygun test devresini gibi

üstatlarım, verdiğiniz bilgilerden sonra yardımlarınızla güzel bir ölçü aleti doğacak inancına girdim.

picusta

Benim de bu konuda merak ettiklerim var.
Teoride (okulda) thyristor tetiklemesi oldukça basit bir is, gate'ten belli bir volt verildi mi tetikleniyor, sonra akim belli bir seviyenin altina indimi eski haline dönüyor.
Gerçekte puls trafo kullaniliyor. Bu trafolar nasil çalisiyo? Neden yüksek gerilim verilmeli?
Diyelim a açisinda thyristörü tetiklemek isityoruz. Trafonun gönderdigi sadece bir darbe mi yoksa bir dizi darbe mi?
Tr 'nin istedigimiz iletimde kalma süresi kadar mi gönderilir?

Baska bir konuda MOSFET(veya JFET hangisi hatirlamiyorum) elektrostatige duyarli imis. Insan vücudunun gerilimine dayanamazmis.
SIK karislasilan bir durumu? Hangi bacaklardan tutmak/tutmamak gerek?

kirli heri

Sayın pic usta siviç çalışan bir mos'un G sine girişi yüksek empedans olmayan bir şeyle dokunduğunuzda (çalışırken) kabak çekirdeğine dönüyor, tecrübeyle sabit
skopta hiç sorun olmuyor

bir şey daha dışarda ölçtünüz D ve S kısa devre oldu o şekilde takıp çalıştırdığınızda tekrar aynı şey oluyor o yüzden takmadan mos'u boştayken iletimden çıkarmanız gerekiyor

benim nesil gözünü lambayla açtı o yüzden tükürükle tamir olayı bizde yaygındır sanıyorum bu mos u icad eden zat'ımuhterem de bizim yöntemi uyguluyordu

KAZIMUGUR

Genelde uygun pull-down direnci ile çözülebilecek bir sorun.
Özellikle köprü devrelerinde,dikkatli olmak gerekiyor.

Aşağıda pdf ler var,incelenebilir.

https://www.picproje.org/index.php/topic,12322&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

aster

2500 V 2000 A tristörü pratik olarak nasıl test ederiz (kesin test bozuk veya sağlam, tereddüt olmadan)

aster

Kimseden cevap gelmedi  :cry:
380 V~ kullanmayı düşünüyorum ne dersiniz?

KAZIMUGUR

Test düzeneği kurmadan basitce bir ölçüm ile olacağını sanmıyorum.
ieee den bir pdf fikir verebilir.

http://www.4shared.com/file/17613131/fc93d044/thy.html

Hocam 380 yerine varsa varyak benim tercihim.

mesmert

Alıntı yapılan: "aster"2500 V 2000 A tristörü pratik olarak nasıl test ederiz (kesin test bozuk veya sağlam, tereddüt olmadan)

En iyi sonucu ben flamanlı lambalar test ederek aldım Variak ile Gate kontrol edip  S uçlarına faz ve lamba bağlayarak test ediyorum.