Anahtarlamalı Relüktans Motor için C-Dump Devresi

Başlatan PhD, 19 Kasım 2006, 14:30:49

demovar

@picusta,
@çömlekçiler,

hemen bilgisayarımda ki veri yığınından kullandığım modeli arıyorum, eminim bulurum, çünkü tezimde kullanmıştım,

ancak, yukarıda verilen kontrol şeması kadar karışık değildi, sadece SRM bloğundan, tork, akım, ve pozisyon feddback alıp, pozisyon ve akımın durumuna göre giriş voltajını kıyıyordu,

o modelde işinize SRM bloğu yarayacaktır,

modelin temeli, SRM kitaplarında Lawrenson formula olarak verilen, faz voltaj denklemidir, şu anda denklemi net hatırlayamadığım için yazmıyorum, modeli  bulayım, onuna birlikte formulasyonunuda veririm,

benim modelimi ben delphi ilede yazmıştım, çünkü matlab'ın yavaşlığı bıktırmıştı, sadece kodumu doğrulamak için kullanıyordum
________________________________________ çalışmalı, üretmeli, paylaşmalı

Ziya

Alıntı yapılan: "picusta"...Matlab'da sistemi (SRM) ve kontrol bloklarini modeleyeceksin (fuzzy, h.cont, C.log).
Modelledikten sonra kontrol bloguna sag tiklayip generate code dedin mi o  sana C olarak çikartir (Matlab'ina ilave toolboxlar gerekebilir)...

Kusura bakmayın tartışılan konu ile ilgisi olmayacak ama burada sormak ve cevabını almak faydalı olacak diye düşündüm.

Picusta,

Yanlış hatırlamıyorsam MATLAB'ın kod çıkarttığı işlemcilerden birisi Motorola 68HC11 idi. Siz böyle kod çıkartıp mculara yüklediniz mi hiç?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

picusta

Alıntı YapAyrıca Fuzzy'nin artık kullanılmadığı alan yok gibi
Makalelere bakinca öyle gibi geliyor. Dedim ya, lineer sistem bile kontrol etmisler. Ama bana sanki bir moda gibi geliyor, isin suyunu çikartiyorlar: Fuzzy kontrolü al sonra bir sistem al, uygula, oldu sana bulanik mantikli kontrolör.
Salatalik var, yogurt var ama cacik olmamis, tuzu eksik.
Her alanda kullanilabilir ama uygulama konusunda pek gözükmüyor. Endüstride PID veya RST'nin tahtini alamaz. Fuzzy Logic su an sadece çamasir makinemde uygulanmis olarak gördüm.

Alıntı YapMATLAB'ın kod çıkarttığı işlemcilerden birisi Motorola 68HC11 idi. Siz böyle kod çıkartıp mculara yüklediniz mi hiç?
Real Time Workshop sayesinde çizdiginiz algoritmanin C kodunu üretiyor.
Daha önce üretip MCU'ya yükledim, R8C gibi 16 bitlik bir MCU için.

Matlabin ayrica "destekedigi" MCU lar var, bunlara dediginiz islemci ve TI DSP leri dahil. Destek olarak ASM optimizasyonu yok, sadece ilave blok olarak giris/çikislari koyabiliyorsunuz.
Yani portlardan,ADC,DAC, usart'an gelen giden bilgiler blok halinde semaya koyabiliyorsunuz.
Benim kullandigim islemci "generic 16-bit" oldugu için  üretilen koda ilave kendi driver (giris/çikis)bloklarimi kendim yazdim o kadar.
Su sira Matlab'da ARM için kod üretiyorum, amaç görüntü islemek.

Simulink birde VHDL kod üretebiliyor, böylece CPLD veya FPGA'ya da algoritmaniz konabiliyor.
Bir modül sayesinde ise bir PLC  markasi için kod üretebiliyor.

Ziya

Alıntı yapılan: "picusta"
Alıntı YapMATLAB'ın kod çıkarttığı işlemcilerden birisi Motorola 68HC11 idi. Siz böyle kod çıkartıp mculara yüklediniz mi hiç?
Real Time Workshop sayesinde çizdiginiz algoritmanin C kodunu üretiyor.
Daha önce üretip MCU'ya yükledim, R8C gibi 16 bitlik bir MCU için.

Matlabin ayrica "destekedigi" MCU lar var, bunlara dediginiz islemci ve TI DSP leri dahil. Destek olarak ASM optimizasyonu yok, sadece ilave blok olarak giris/çikislari koyabiliyorsunuz.
Yani portlardan,ADC,DAC, usart'an gelen giden bilgiler blok halinde semaya koyabiliyorsunuz.
Benim kullandigim islemci "generic 16-bit" oldugu için  üretilen koda ilave kendi driver (giris/çikis)bloklarimi kendim yazdim o kadar.
Su sira Matlab'da ARM için kod üretiyorum, amaç görüntü islemek.
Önümüzdeki yıl kişisel gelişim programıma matlabı alacağım inşaallah. Picusta inşaallah bu konularda sizden çok bilgi talep edeceğim. Özellikle Arm işlemci için kod üretme konusunda...
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

PhD

Alıntı yapılan: "picusta"...Her alanda kullanilabilir ama uygulama konusunda pek gözükmüyor. Endüstride PID veya RST'nin tahtini alamaz. Fuzzy Logic su an sadece çamasir makinemde uygulanmis olarak gördüm....

Hocam şu anda aklıma gelenler; Cep telefonları, digital kameralar ve fotograf makineleri, uçak, helikopter (helikopterlerde özellikle havada sabit durması konusunda kullanılıyor), tren (şu anda japonyadaki tüm trenlerde kullanılıyor), Yapay Sinir Ağıları (YSA) (nerdeyse fuzzy ile beraber yürüyen bir alan), endüstriyel kimya sanayinde (mesela sunumunu yaptığım uygulamalardan birisi damıtma üzerine), sizin dediğiniz bulaşık çamaşır makineleri ve bu dersi almaya başladıktan sonra kendi imalatımımız olan ısıtma sistemininde bile kulanıyorum...Vs.

Şu anda aklıma glenler bunlar hocam, internetten uygulama alanları ile ilgili bir yer bulursam buraya yazarım. Tahtını alırmı alamaz mı bilmiyorum ama fuzzy yabana atılacak bir konu değil.

Bilmiyorum forumda hiç fuzzy uğraşan var mı ben yeni başlayanlardan birisiyim ama uygulamasını yaptım (kendi işimizde). Eğer başka uğraşanlar varsa ve paylaşırlarsa sevinirim.

Kolay gelsin.
...hiç...

picusta

Yapay Sinir Ağıları (YSA)
Bunlar fuzzy'den daha degisik bi olay. Galiba forumda Hacettepeli_mühendis nikli arkadas Matlab'da böyle bir sinir agi kurmustu.
8 bit mikroislemci ile YSA kullanarak isiga tepki veren ufak bir robot yapan da var:
http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee476/FinalProjects/
Fuzzy logic ve YSA'nin önündeki engel bence çok islem gerektiren algoritmalar oldugu için hizli islemcilere ihtiyaçlari var. Islemcilerin hizi arttikca yayilacak.
Bulanik mantik hakkinda forumda epey tartisma oldu, link verildi.

Bilim teknik haziran sayisinda (hani DVD verdigi sayi) Bulanik mantik hakkinda ufak bir yazi var. Sonunda kaynakçada
Ibrahim, A, Gömülü sistemlerle Bulanik Mantik (çeviri : N.çervatoglu), Bilesim Yayinevi, Istanbul 2004.
Isminden enteresan bir kitaba benziyor.

Ziya

PhD

Merhaba @Ziya hocam,

Oraya üye olmamız gerekiyor pdf e ulaşamıyoruz oradan alma şansınız varsa başka yere atabilir misiniz?

Aşağıdaki linkte Fuzzy ile yapılmış çubuk dengeleme üzerine kısa bir görüntü var.

Fuzzy ile Çubuk Dengeleme
...hiç...

Ziya

Merhaba, şu an rapidshare erişimim engelli. Akşam evden yüklemeye çalışayım. 2.5 mb kadar. Forum upload kısmı müsait ise oraya da atabilirim.