60mV/600A şönt ile akım ölçme

Başlatan sdonmez, 19 Kasım 2006, 15:10:33

sdonmez

forumda aradım ama ölçüm tekniği ile ilgili net bir yanıt bulamadım.
yapmak istediğim misal kaynak maskinasının çıkış DC akımını 600A/60mV şönt ile ölçmek...LM358 opampının datasheetinde "Ground Referencing a Differential Input Signal" devre yapısı var. Acaba bununla ölçülebilir mi? Çünkü opampı ayrı bir güç kaynağıyla besleyeceğim ama kaynak makinasının + uçundan yapılacak olan ölçüm şönt uçlarından olacağı için referansı GND ye göre falan olmayacak. Bu opampla olmayacaksa sağlıklı bir ölçüm nasıl yapılabilir? bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

saygılarımla...

z

Olçüm devresini beslemek  için bağımsız bir besleme kaynağı kullandığın takdirde şönt direnç ölçüm devresinin gnd noktasında kalabilir. Anlattığın gibi devre yapmak istersen büyük CMRR li opamp kullanman gerekir.  Ancak kaynak makinesinin boştaki gerilimi yüksek olduğundan bahsettiğin yöntemde opamp girişlerini korumak için ilaveler gerekir.

Önerdiğim yöntemde koruma daha kolay olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sdonmez

kaynak makinalarına takılan panelmetrelerde bu iş nasıl çözülmüş? ben 1-2 tanesinin içini açtım. display sürücü ICL7107'li yapı var. ICL7107 şönt üzerindeki gerilimi okuyor ama nasıl? ben daha önce bu entegreyle denedim, gerilimi ölçtüm ama akımı okuyamamıştım.  ben bu akımı PIC ile okumak istersem önerebileceğiniz opamp devre yapısı var mı?

saygılarımla...

z

LM358 ve 7107 devresini havada asılı güç kaynağıyla beslerseniz hiç sorun yok. Şöntün bir ucu zaten güç kaynağınızın gnd noktasında kalacak.

Akım yönünü dikkate aldığınızda şöntte - polaritede voltaj düşümü olan uç havada aslı devrenin Gnd noktası olursa, evirmeyen tipte kazanç devresine sahip LM358 tek besleme ile rahatlıkla kullanılabilir.

Eğer şöntün ucunu Gnd ile bağlamayı  istemezseniz  NPN girişli yüksek CMRR değerine sahip opampı + beslemeden gelen eş iki dirençle ayrı ayrı polarmalayıp şöntü  + ve - girişler arasına koyabilirsiniz.

LM358 pnp girişli olduğu için polarma dirençlerini + dan değilde şaseye doğru yapmanız gerekir.

En iyisi deneyin görün. Burada asıl sorun gürültü sorunu olacaktır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sdonmez

bu devredeki gibi bağlantı yapıp opampı da single supply olarak pil ile beslersem ölçüm sağlıklı olabilir mi? şekilde görülen şönt tamamen ayrı bir devre üzerinden okunacak ve R2 direncinin bağlı olduğu GND pilin - tarafı olacak...

havada asılı kaynak dediğiniz mesela trafo çıkışının doğrultulup misal 78xx serileri ile trafo orta ucunun ortak nokta olarak alındığı yapılar mıdır?

saygılarımla...

Erol YILMAZ

@sdonmez;
Anladığım kadarıyla akımı taşıyan şönt ile tamamen bağımsız şaseniz olacak. O zaman işiniz nispeten daha kolay.
Eğer bağımsız ise!  Mesela VCM gerilimini opamp beslemenizin ortalarına bir yere taşırsanız giriş gerilimi olarak bir sıkıntınız olmayacaktır.

Sadece Ofset geriliminiz ( 60mV/600 = 100 uV )  değeriniz için yüksek kalacaktır LM358 ile. bu kompanze edilebilir veya daha düşük ofsete sahip
opamplara bakılabilir.

Havada asılı kaynak; sizin de devrenizde old. gibi,
Devrenin beslemesi ile giriş yapılacak gerilim arasında referans olarak bir bağlantının olmadığı durumlarda kullanılan bir terim.