DC motor sürücülerinde tork modu

Başlatan sdonmez, 19 Kasım 2006, 18:51:34

sdonmez

DC motor sürücülerinde bulunan tork modu özelliği nasıl sağlanıyor? Motorun çekmek istediği akım nasıl sınırlandırılıyor? motor voltajı kontrolünde olduğu gibi PID yöntemi mi kullanılıyor? Ya da aslında yapılan akım sınırına gelindiğinde voltajın düşürülmesi midir?

saygılarımla...

z

DC motorlarda üretilen tork armatür akımıyla orantılıdır. Armatür akımını bir değerde sabitlyen regülatör yaparsan tork regülatörü yapmış olursun.

Akıma bakmak yerine motor mili ile yük mili arsına konmuş tork sensörü ile geri besleme yapılarak da tork kontrolu yapılır.

Aşağıdaki tork kontrolunun uygulaması size fikir verecektir.

Kağıt rülosunu, kağıdın akış yönünün aksi yönde döndürmeye çalışan tork kontrollu bir motor, kağıdı yırtmadan belli bir gerginlikte tutarak rulonun çok düzgün sarılmasında işe yarar. Tork değerini regülatörden arttırırsan kağıdı yırtasın, tork değerini düşürürsen rulonun gevşek sarılmasına neden olursun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sdonmez

misal elimde bir sistem var. dc sürücüyü maksimum 100A'e ayarladım diyelim. ama sistem o kadar yüklendi ki motor 150A asılmak istiyor.  ama sürücünün sınırı burada devreye giriyor ve motora 100A'den fazlasını vermiyor. benim merak ettiğim bu? yani nasıl 100A de sınırlanıyor? voltajı arttırarak mı bunu yapıyor? ben bunun mantığını anlamak istiyorum...

saygılarımla...

z

T=P/w dir.

Amac T yi sabit turmak. T=K*i dir. Tork i ile dogrudan ayarlanir.

Motor akimi artiysa, motor artmis olan mekanik yuku cevirebilmek icin  akimini arttirmis demektir. O halde akimi azaltip gucu dusurmek gerekir.

Enduvi akimi enduvi voltajiyla ayarlanir.  Akimi artirmak icin voltaji artiriz.

Yuk arttiysa dondurme. Yuk dustuyse hizli dondur durumu ortaya cikar.

Gercektende kagit rulo orneginde kagit  koptugu anda tork kontrollu gergi motoru hizla ters yonde donmeye baslar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com