2 eksen step motor kontrol

Başlatan mustaphaerdem, 21 Kasım 2006, 11:14:31

mustaphaerdem

uzun zamandir step motoru 2 eksenli kontrol uzerine ugrasiyorum.
ama malesef calisma algoritmsini cozemedim. ornegin bulundugum noktadan hareket etmem gereken yer x=500 y=700 boyle degerler oldugu zaman motorlardan birisinin digerinden daha hizli donmesi gerekiyorki egri bozulmasin. ama ben yapinca motorlar ayni anda calismaya basliyo, ikiside 500 adim attiktan sonra biri duruyo digeri 200 adim daha atiyo. ikisininde ayni anda verilen noktaya ulasmasi lazim. bu algoritmayi bi turlu cozemedim.
bu konuda bilgisi olan arkadaslar yardim ederlerse cok ii olur.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

sdonmez

adımların hızını istediğiniz gibi belirleyebiliyorsanız şöyle yapılabilir belki: şimdi hareketin aynı anda tamamlanması için gerekli süre T olsun. verdiğiniz örnekteki gibi düşünürsek 1. motor T sürede 500 adım atacak, 2. motor T sürede 700 adım atacak. yani 1. motorun bir adım süresi T/500, 2.nin ki T/700 olacak. eğer bu süreleri adımlar arasına koyup bekleme yapabilirseniz toplam T süresi sonunda her iki motorda işlemini tamamlayacaktır.

saygılarımla...

KAZIMUGUR

Çizgisel hızın sabitliğinde en kullanışlısı "dairesel enterpolasyon",genelde bu hesap yöntemini kullanıyorlar.

CNC drill yapalım başlığına bir bak,hesapları kendi yapan hazır programlar var onları inceleyerek bir şeyler yakalanabilir.

asm_Coder

Yapmaya çalıştığın işin adı Lineer Interpolasyon dur
CNC lerde G01 komutu aynı işi yapar. G01 komutu işlenirken servolar arasında ne gibi bir hiz pozisyon cevrimi yapıldığını bulursan aynı mantığı uygulayabilirsin
y=f(x);

mustaphaerdem

hepinize ilginiz icin teşekkürler arkadaslar. Fakat ben bu isi islemci ile yapmayi dusunuyorum. bilgisayardan bagimsiz olacak yani. bu program algoritmasini detayli anlatabilecek kaynak yada ornek program olsa hemen anlayacagim.:D
@sdonmez arkadasim ben zaten senin dedigin yontemi denedim. fakat ozamanda cozunurluk bozuluyo malesef. virgullu sayilar cikiyo onlari tama cevirmek gerekiyo. cevirince sonuc tam cikmiyo.
bide bu dairesel interpolasyon yada lineer interpolasyon nedir??
sitede bunlari detayli bilen arkadaslar vardir bi yardimci olurlarsa sevinirim. simdiden teşekkürler.

KAZIMUGUR

Öğrenince bizede öğretirmisin lütfen.

INDEX <<<

mustaphaerdem

arkadasim bu kaynak hem ingilizce hemde assembly dili kullanilmis.
hemde burda 3 eksenden bahsediliyo yanlis anlamadiysam. ben daha 2 ekseni halledemedim:D cok profesyonel galiba. ama yine de inceliyorum belki biseyler cikar.
bu konuyla ilgili aradigimi bulursam mutlaka burda anlatacam zaten...