STP16NE06L/FP Power Mosfet ile ilgili...

Başlatan PhD, 22 Kasım 2006, 17:05:44

PhD

Selam arkadaşlar,

STP16NE06L/FP Power Mosfetin kullanıp kullanmamak arasında çok kararsızım. Bu yüzden size sormak istedim. Kararsızlığımın nedeni daha önce yaşamış olduğum sorunlardan dolayı.

Daha önceden piyasada rahatça bulunabilen IRFZ44N mosfeti, DC motor sürmede kullanıyordum ve çok yüksek bir miktarda kullandım ama daha sonra bazıları patlamaya başladı (bir çok ürün üzerinde hala mevcut ve çalışıyor). Bu olumsuzluğu önlemek için başka bir mosfet arayışına girdim ve BTS141 mosfeti buldum epey bir miktarda bundan da kullandım ama şu anda bu mosfet çok daha pahalıya geliyor ve çok geç temin ediliyor (3,5€' nun üzerinde bir fiyata geliyor ve en az şu anda 1500 adet almak zorundayım 3-4 haftadan önce gelmiyor :cry: ). Şu sıralar yeniden mosfet arayışına girdim ve STP16NE06L/FP mosfeti buldum hem ucuz hemde rahatça temin edilebiliyor. Ama IRFZ44N' de yaşadığım sorunu tekrar yaşamaktan korkuyorum.

Ben bu mosfetleri 24V ve 12V araçlarda DC Motoru PWM ile kontrol etmede kullanıyorum. Motor özellikleri 24V Motor 1,5A ve 12V Motor 3A gibi bir akım çekiyor. Daha önceki IRFZ44N'de motora paralel bir Schocty diyot kullanıyordum ama artık BTS141 kullandığım için bu diyot veya başka bir koruma devresi bulunmamaktadır. Diyebilirsiniz ki alıp deneyeceksin bende öyle yapacağım zaten ama kısa vadede hiç bir şey belli olmuyor yani mosfetler çalışıyor gibi görünüyor ama uzun vadede belli oluyor ve bu kadar bekleyecek zamanımız yok. Bu STP16NE06L mosfeti biraz zorlayarak deneyebilmek için neler yapmalıyım? Kısa vadede belli olması için mesela 1 gün içerisinde iyi mi kötü mü belli olabilecek bir yöntem?

Sizlerden istediğim bu mosfet bu şekildeki motorlar için ideal olur mu veya hiç kullanan kimse var mı? Veya BTS141 gibi güzel ama Türkiye piyasasında kolay ve ucuz temin edilebilecek önerebileceğiniz power mosfet ismi var mı?

Şimdiden herkese çok teşekkürler.

BTS141<--DataSheet

STP16NE06L<--DataSheet
...hiç...

stlg

Sevgili kardesim

Motora seri kullandıgın  diyot nasıl oluyor onu anlamadım ,benim bildigim bu diyot motor uclarına paralel baglanmalı ,kullandıgın ırfz44 mosfeti verdigin motor ozellikleri icin yeterli , eger zorlanmalarda bu motorlar cok yuksek akımlar cekiyorsa o zaman iki yada daha fazla mosfeti paralel baglayabilirsin 1 ytl civarındaki mosfeti bırakıp pahalı mosfetleri aramadan once sorunun ne oldugunu anlamalısın bazıları guzel calısıyor diyorsun demekki daha baska sorunlar var bu sorunları detaylı bir sekilde incele kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

PhD

Selam @stlg hocam,

Çok özür dilerim yanlış yazmışım paralel diyot olacaktı, düzelttim. :oops:

İkincisi malesef donanım yapılmış vaziyette olduğu için artık paralel MOS bağlama yada donanımı değiştirme gibi bir durumum yok (elimde bir sürü kart var).

@stlg hocam, sorunun ne olduğunu net olarak bilmiyorum. Dediğim gibi bir çok devre düzgün çalışıyor ve şu anda 4. yıla girdi ve hala bir çok devre IRFZ44 ile çalışıyor Dediğim arıza oranı %10 civarlarında (bence yüksek bir oran ortalama 1000 devreye göre) ama ben bu arızalarında olmasını istemiyorum o yüzden BTS141 kullanmıştım ve arıza oranı şu an itibari ile sıfır diyebilirim (BTS141 kullanımım 2. senesini bitiriyor). Böyle nadir olan bir arıza olduğu için kesin bir şu sebeb diyemiyorum. Mesela taktığım bir mosfet 1 yıl veya 1,5 yıl sonra patlamış o yüzden ne olduğunu net olarak kestiremiyorum. :cry:

Bende bu yeni bulduğum mosfeti kullanan birileri varsa diye sormak istedim en azından yaşadıkları tecrübeleri aktarabilirler. Bugün yeni mosfetler geliyor bir kaç deneme yapacağım bakalım ne sonuçlar çıkacak?
...hiç...

OG

Motor bir süre sonra sıkışma yapıyorsa MOS yanabilir, hatta kesin yanar dersek pek hatalı konuşmuş olmayız. O an gececek akıma bağlı. Örneğin o an 20A akım geciyorsa P=I*I*Rds  gibi basit bir hesapla
P=20*20*0,0175=7 watt ısı açığa çıkar. Bunu atacak soğutucu yoksa MOS gider.

IRF3205 düşük iç dirençlidir (Rdson), IRFZ44 den daha iyidir. VGS gerilimini 12V gibi değerlerde sürebilirseniz iyi olur.  
IRF3205 kullanılsa idi;
P=20*20*0,008=3,2 watt gibi daha emniyetli olacaktı.

Ayrıca "aşırı akım koruma"yı haricen uygulamak da mümkün.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

salim ALTIN

Merhaba.
irf2807 kullandım. bir problem yaşamadım.

BTS 141 - Smart Low Side Switches - 60V, 28mΩ, 25A, TO 220.

İRFZ44   - IRF Power MOSFET(Vdss=55V, Rds(on)=17.5mohm, Id=49A)

IRF 2807 -  Typ:  75 V/71A I(D @ 25°C)TO 220 R(DS(on)): 0.013 Ω
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

PhD

Selam @Salim ALTIN ve @OG hocam,

Söylediğiniz MOSFETler benim bulduğum MOSFETten daha iyi özellikteler gibi. Bunlarında hemen datasheetlerine bakıyorum. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Acaba bu mosfetler her zaman bulabileceğim ve uygun fiyatlı mosfetler mi? Eğer biliyorsanız fiyat ve temin edebileceğim yer bildirebilir misiniz?

Ayrıca sormak istediğim diğer bir konu siz bunları kullanırken eğer uygulamanız da yükünüz endüktif bir yük ise acaba yüke paralel bir diyot kullandınız mı? Sormak istediğim bu mosfetler kendi özellikleri sayesinde mi dayanabiliyorlar dı yoksa bir diyot gibi bir eleman ile patlamaması için destekleniyorlar mıydı? Çünkü artık benim devremde böyle bir diyot yok ve böyle bir diyot veya benzeri bir eleman ekleme şansımda yok o yüzden soruyorum? :oops:

Cevaplar için tekrar teşekkürler.
...hiç...

oooben

ben redüktörlü motorlar kullanmak istiyorum bu yukarıda bahsi geçen transistörleri hiç kullsnmadım
genelde tıp122 gibi şeyler kullandım
şu anda ise redükörle 300 rpm gibi bir hızım var ayrıca eksen hareket yaptıran bir motor yaklaşık ta 15 kg lık bir yükü linear de taşıyacak dolayısıyla hem hız hemde güç için yüksek ısıya dayanıklı ( soğutucu da kullanıcam ) tam güvenlik için hemde arka arkaya 2 transistörle süreceğim ne tavsiye edersiniz.

birde, 12 v selenoid sürmem gerekiyor saniyede 9-10 kere aç ve kapa demek zorundayım cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..