+5V tan nasıl +3V alabilirim?

Başlatan obilgi, 24 Kasım 2006, 15:31:11

obilgi

PC power supply sindeki +5 volt kısmını 3v a düşürmem lazım. Çok düşük akımçeken bir hassas cihazı çalıştırmak istiyorum. Aslında 2,8 V zener ve 20R/1W direnç kullanarak 3,5 volt arası elde edebiliyorum.

Yardım ve fikirlerinize ihtiyacım var. Cihazı yakmak istenmiyorum

ise

3 adet 1n4001 diyoyodu 5 volt girişine seri olarak bağlarsanız 2,9-3 v a kadar düşürmüş olursunuz..
5- (0,7*3) =2,9 v

elektro_ery

Alıntı yapılan: "ise"3 adet 1n4001 diyoyodu 5 volt girişine seri olarak bağlarsanız 2,9-3 v a kadar düşürmüş olursunuz..
5- (0,7*3) =2,9 v

0.7 x 3=2.1 V yapıyor ama :?:
[/URL]

Ziya

LM1117 kullanın. 3.3 volt alırsınız. 3 volt için bir schotky diyot seri bağlayın.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

tnen

LM317 ile yapılabilir.Out ucu ile Adj ucları arasına bağlanan dirence R1 Adj ile GND arasına dağlanan dirence R2 dersek Vout = 1.25*(1+R2/R1) şeklinde çıkış gerilimini ayarlayabiliriz.R2 yi trimpot takarsan 3V' çıkış ayarlanabilir. R1 =220 ohm için R2 =308 ohm olur . Hatta trimpot yerine 310 ohm direncle bile halledilebilir.Bu durumda yani 310 ohm ve 220 ohm direnclerle çıkış voltajın 3,01V civarında olur. Kolay gelsin..

otm

merhaba
Eğer beslemek istediğiniz cihaz milivoltlar seviyesinde hassas bir cihazsa Maxim ürünlerini tavsiye ederim.Ben max757 kullanıyorum.Siz piyasadan bulabileceğiniz başka benzer ürün kullanabilirsiniz.

umutguncan

mrb  obilgi..
beni bi sorum olacak oradaki diyotun görevi ne oluyor. Yani güç elektroniğinde diyotlar ne için kullanılıyor?
Kusura bakma soruna soruyla cevap veriyorum ama merak ettim :D

otm

Devrede diyot ters bağlı.çizimde normal diyot gibi görünüyor ama zener olduğu yazılı.zenerlerde anma geriliminde üzerlerinde gerlimi sabit tutarlar.

x-tol

Alıntı yapılan: "zorbey88"
Alıntı yapılan: "ise"3 adet 1n4001 diyoyodu 5 volt girişine seri olarak bağlarsanız 2,9-3 v a kadar düşürmüş olursunuz..
5- (0,7*3) =2,9 v

0.7 x 3=2.1 V yapıyor ama :?:
Pratik olarak 2.9v fakat diyotlar tam 0.7v kırpmazlar.Bu gerilim 3v civarı(ve üstü)olur.Buda yeterli sanırım.

obilgi

Evet zeneri ters bağlamışım aceleden. Problemi çözdüm. Hem 3 diyot hemde zener kombinasyonu yeterli geliyor. Herkese teşekkür ediyorum.