step motor ve güç

Başlatan turkbowling, 25 Kasım 2006, 08:50:43

turkbowling

step motorla 100 kg lık bir agırlıgı kaldırmamız gerekiyor devirininde çok düşük olmaması lazım
  işimizi görecek step motor varmıdır

teşekkürler

Analyzer

Selam,

Kaldıracağınız yükten ziyade; kurduğunuz mekanik düzende, motorun akuple edildiği noktada ne kadar torka ihtiyaç duyduğunuz önemlidir. Bildiğiniz üzere tork, kabaca dönme momenti olarak tarif edilebilir. Moment ise kuvvetin döndürme etkisidir ve dönme noktasının kuvvet noktasına uzaklığı ile değişir. 100 kg'lık bir cisim yaklaşık olarak 100 kgf (981 N) yani kuvvet oluşturur. Dönme noktasına uzaklığına bağlı olarak torku bulabilirsiniz. Örneğin 1 mt lik bir mesafeden kuvvet uygulanıyorsa size yaklaşık 981 n-m'lik bir motor gerekir. Tabi motorun sınır değerinde çalışması pek istenen bir durum değildir. Ben olsam kabaca %10-15 büyük değer alırdım.
Öncelikle torku tespit edin. Ardından step motor satıcılarından istenilen motorlar bulunabilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ete

Analyzer gayet güzel açıklamış. Ben yinede biraz daha anlaşılır hale getireyim istedim.

100 kg lık bir yükün motora tatbik edileceği nokta çok önemlidir. Genelde motorlar Nm (newtonmetre) cinsinden tork kuvveti ile satılırlar.
Sizin bir motor aldığınızı ve motor miline bir kasnak taktığınızı varsayalım. Kasnağa da bir  ip bağlayıp bu 100 kg lık yükü kaldıracağınızı düşünelim.
100 Kg lık yük 980,7 Newton'a eşdeğerdir. Tork kuvveti ise;
T= d (m) x F (Newt) formülü ile hesaplanmaktadır.
Kullanacağın kasnağın yarı çapı 1 m. ise gerekli olan Tork kuvveti;
T= 1 m x 980,7 =980,7 Nm. yada 100 Kg-force metre dir.

Kasnak çapını küçülterek gerekli olan gücü azaltabilirsin. Aynı hesabı 50 cm yarı çapındaki kasnak için yapar isek htiyacınız olan kuvvet ;
T= 0,5 m x 980,7 = 490,35 Nm. olarak bulunur.
Çapı 30 cm olan bir kasnak ile sana gerekli olacak güç;
T=0,3 x 980,7 = 294 Nm dir. Bu hala yüksek bir değerdir. Ancak sanırım piyasada bulabileceğin bir güçtür.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

turkbowling

teşekkürler arkadaşlar yaklaşık mantıgını anladım step motorları printer vb cihazlardan buldugum için hepsi küçük boyutlarda internetde gözüken resimleride hep küçük ölcülerde

hep kabaca ne kadar büyükse motor o kadar güçlüdür mantıgından düşününce ve h,ç büyük ölçülerde step motora raslamayınca merak ettim

elimde bir proje var projede bir lcd televizyon aşagı yukarı hareket ettirilecek fiziksel çevre koşullarında kullanabilecegim dişli çapı en fazla 10cm olabilir 2 veya 3 tane dişli ile tahmini 75 kg agırlıgı yukarı kaldrmam gerek buda biraz büyükçe step motor bulmam gerek diye düşünmüştüm

ihtiyacım olan motoru hurdalıklardan bulma şansım nedir acaba printer benzeri büyükçe step motor kullanan cihazlar varmı acaba fikri olan varmı teşekkürler.

Analyzer

Selam,

Dişli oranları ile oynanarak gerekli torku ayarlayabilirsin. Ancak düşük torkta muhtemelen projede hız kaybına neden olacak. Ancak örneğin 5-10 n-m, step motor için ciddi bir rakam. Printer içinden çıkan motorlar tahminimce 0,3-0,5 n-m aralığını geçmez.
Yakın bir zamanda elimdeki kullanılmış step motorları eskici dükkanı kısmında satışa çıkaracağım. Onu takip edebilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!