4N25 nedir?

Başlatan esco, 26 Kasım 2006, 15:20:33

esco

Merhaba arkadaşlar. pic in bacağından  pwm ile aldığım 0-5 voltu devremde kullanmak istiyorum. piv den gelen sinyali direkt kullanamayacağım için araya bir sistem koymalıyım. ilk transistorler ile denedim. çok uzun ğuraşlara rağmen transistor ile istediğim hassasiyeti yakalayamıyorum.

bir şemada 4n25 gördüm optik entegre gibi bir şey (cahilliğimi bağışlayın) kabaca nasıl çalışıtğını anladım fakat şimdi bu alete 3 v versek diğer uçtanda yalıtılmış olarak 3 volt mu alıyoruz.

hani girişe uyguladığımız sinyali aynen çıkışa veriyormu yoksa anahtar gibimi çalışıyor?

z

Alıntı YapŞimdi bu alete 3 v versek diğer uçtanda yalıtılmış olarak 3 volt mu alıyoruz.

Ah keşke dediğin gibi olsaydı.

Fototransistörle Ledin birbirini görecek şekilde ışık sızdırmaz bir kutuya konduğunu düşün.

Çip içindeki ledden geçen akım ledin ışımasına ve karşındaki foto transistörün iletime geçmesine neden oluyor.

Tam olarak ne anahtar gibi çalıştığını nede doğrusal çalıştığını söyleyebiliriz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ibrsel

işim özünü @bunalmış hocam anlatmış..
Bende birşeyler ekleyeyim dedim:

Buda örnek bir kullanım;

esco

Alıntı yapılan: "bunalmis"

Tam olarak ne anahtar gibi çalıştığını nede doğrusal çalıştığını söyleyebiliriz.

Peki hocam doğrusal çalışna ne kullanabiliriz. transistor kullanıyorum fakat beyz akımı ile kollektor akımı arasında çok büyük fark olduğu için ne kadar araya akım düşüren dirençler de koysak tam istediğim gibi olmadı. pwm ile 255 kademe elde ediyorum. 0-5 volt arasın ama condansator ile doğrultma yaptığımdan transistoru bağlayınca 3 volt kalıyor bana elimde bolca bc548 olduğundan onla denemeler yaptım. 0.5 volta kadar beyz tepki vermiyor zaten. hadi bize kalsın 100 adım. bu 100 adımda lm317 ile 1,2-12 volt arası ayar yapmak istedim. bir türlü olmuyor...

biraz teorik bilgisi ve pratik bilgisi çok olmayan ve hobby olarak uğraşan biriyim biraz kötü anlattıysam kusura bakmayın.

ipek

siemens ve infineon uretimi IL300 lineear optokuplordur sizin ihtiyaclarinaza cevap verebilir piyasada mevcut'tur uygulama notlarin'dan kolayca yararlanabilirsiniz....

z

Bu iş için bir kaç yöntem var hepsi de alengirli.

Yöntemlerden birisi, özel olarak yapılmış doğrusal optolardır. Led akımının  bir noktası cvarında yapılan akım değişiklikleri, fotosensör tarafında doğrusal değişimlere neden olur.

Bir diğeri ve daha başarılı olanı ise;

İçinde match edilmiş (birbirine çok benzer yapılmış) 2 adet fototransistör yada fotodiyoddan birini ledi yakan opamplı bir devrenin geribesleme yolunda kullanırsan, diğer foto sensörü de  karşı taraftaki devrenin opamplı devresinin gerbesleme yoluna koyarsan analog sinyali optik olarak aktarmış olursun.

Bunun dışında bu amaçla yapılmış özel izolasyon çipleri var. Ancak fiyatları malum.

PWM yoluyla elde ettiğin analog voltajı karşı tarafa aktarmak için bu kadar karışık şeylere ihtiyaç yok. Yeterince hızlı bir opto ile pwm sinyali karşıya optik olarak aktarıp, analog dönüşümü karşı tarafta yapabilirsin.

Pwm frekansın bir kaç Khz ise  4N25 tamam fakat frekans çok daha yüksekse hızlı bir şey bulman gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Eagle_Tim

4n25 normal , 4n29 darlington opto kuplör belki 4n29 yükseltme de daha faydalı olabilir, ancak çoğu opto kuplorlerde olduğu gibi 4n serisi de iletim ve yalıtım süresi olarak 3-4 micro saniyeye ihtiyaç duyuyor. yani siz tetikliyorsunuz 3 micro saniye sonra iletime geçiyor normal transistör hızında değil.. bu da bazı yüksek hız ve kararlılık gerektiren projeler için yetersiz kalabilir.zaten optoların temel amacı optik izlasyondur yani led devresi ile transistör devresinin elektriksel olarak bağlantısının kesilmesi ve bunu da yapabiliyor.  :D     size önerim analog anahtar entegreleri kullanmanız..
Software and Hardware Design...

esco

arkadaşlarlar yardımlarınız için teşekkür ederim. similasyonda en iyi sonucu opamp ile aldım. sanırım araya opamp koyarak yapıcam birşeyler.