Opamp (-) negatif besleme???

Başlatan esco, 26 Kasım 2006, 23:09:37

esco

Merhaba arkadaşlar. 741 opamp kullanmak istiyorum.

7 nolu pin +
4 nolu pin - besleme voltajı olarak gösteriliyor.

incelediğim kaynaklarda şöyle bir ifade kullanılmış. "opamplar genellikle simetrik besleme kaynaklarından beslenir."

genel olmayan durumlar da simetrik kaynak olmadan beslenir anlamı mı çıkıyor bundan?

Benim devremde - negatif besleme gerilimi yok. opampı nasıl besleye bilirim illaki - negatif besleme mi olmak zorunda?

birde bu beslemenin sınır nedir? 20 volta kadar dayanırmı? beseleme ile kazanç arasında bir bağlatı varmı?
teşekkürler.

otm

Merhaba
Simetrik besleme Op-amp ların çalışma mantığından kaynaklanmaktadır.ancak bu tek besleme ile kullanılamayacağı anlamına gelmez.Eğer tersi belirtilmemişse çevirmeyen girişi direnç bölücü devre ile 0 seviyesinde tutarak tek besleme kullanılabilir.ancak dikkat edilirse burada da bir tür simetrik kaynak kullanılmış oluyor.
Op ampların besleme gerilimleri genel olarak +-18v simetrik beslemeye dayanabilir daha yüksekte çalışanları var.

mytap

Opamplar karşılaştırma ile çıkış verirler. Simetrik kullanmasının asıl nedenide sanırım budur. Vcc ile GND arası kararsız bi duruma yol açabilceğinden dolayı - ve + kullanılmıştır. şöyleki bir sinüs sinyalini karşılaştırıp bir çıkış aldığında eğer simetrik beslersen çıkıştaki değerin - yöndede sinyali görürsün fakat - yerine GND ye bağlarsan çıkış sinyalin alt tarafı olmaz. Min değeri GND dir yani 0dır.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

esco

hocam similasyonda durum bu... pratiktede aynen bu olurmu? 4 noyu boşmu bırakacaz.

negatif çıkış istemiyorum. sadece gerilim kazancı elde etmek amacım.

mytap

pratikte böyle çalışmaz. - ucu simulasyonda GND ye bağla. opampın 2 nolu ucundan GND ye çektiğin direnci 1K yap. Diğerini çıkıştaki geri besleme direncini ise 3K yap. Simülasyonda belki çalışmaya bilir denemdim ama pratikte çalışacaktır..
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

esco

similasyonda 4 noyu gnd ye bağladım. dirençleri değiştridim çalıştı. elimde 741 olmadığı için pratiği deneymeiyorum. yarın alacaz artık.

Yardımlarınız için Teşekkür ederim.

esco

Bugün denemeyi yaptım - voltaj olamdan çıkış gerilimini 0 a düşürmüyor. pil ile - voltaj verdiğimde herşey normal çalıştı.  ya başka bir bağlantı şekli olmalı yada - voltaj yaratmalıyım  :(

elemanlar  ile - voltaj yapabilirmiyim...

mytap

Burada bir simetrik güç kaynağı modeli var. Çıkış gerilimi yükseltmek için uygun trafo ve uygun 78xx regülatörünü secebilirsiniz.

esco

hocam şema için soğalasın. ben trafoyu almış bulundum. ve orta uç yok. bu ac kısmından bir kondansator ile çıkış alıp gerilim katlayıcı mantığı ile negatif elde ediyorlar. buraki amaç devredki elemanlar için küçük giçte bir sinyal. sistem çıkışı için değil.

bana öyle bir ekleme lazım..

teşekkür ederim.

mhk

Tek kaynak için LM358 veya LM324 kullanabilirsiniz.İlla 741 diyorsanız, simetrik besleme için 2 adet aynı değerde direnç ile gerilim bölücü yapıp orta uç 0 alınarak + ve - tek kaynaktan elde edilebilir.Yada 2 adet aynı değerde kondansatör ( 470 uF gibi ) ilede direnç bağlantısı gibi yapılabilir. Tabi buna bağlanacak tüm devrelerin referansı 0 noktası olmalıdır.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana