Arkadaşlar gece gündüzü ölçmede yardım lütfen.

Başlatan futureng, 28 Kasım 2006, 08:11:36

futureng

Arkadaşlar ben LDR kullanarak aydınlık ve karanlık durumunu PIC'e 1 ve 0 olarak göndermek istiyorum. Bunu basit olarak nasıl yapabilirim. Emeği geçen geçmeyenlere teşekkürler.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

Ersin

Daha once benzer bir soru soruldu, lutfen biraz arastiralim.

teknikelektronikci

bu konuda bilgim pek fazla yok ama sunu diyebilirimki LDR analog bilgi gönderir onu ya adc kullanarak digitale cevir derim ya da onlan ugrasacagina 74hc 14n gibi schmit triger tetikleyici entegre kullanirim bu lojik 1 veya 0 almani saglayacaktir daha önceden denemedim önceki mesajida bilmiorum kendi fikrimi söyledim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mhk

1 adet 100K lık bir direncin bir ucu +VDD'ye bağlanacak. Diğer ucu mikrokntrolün x ucuna. 1 adet LDR 'nin bir ucu mikrokntrolün x ucuna, diğer ucuda GND'ye bağlanacak. Aydınlık olduğunda mikrokntrolün x ucu GND ( 0 ) , karanlık olduğunda ise +VDD ( 1 ) olacak. LDR'nin aydınlık ve karanlıktaki direncini ölçerek kullanacağın 100K 'lık direnç değerini artırıp azaltabilirsin.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

x-tol

futureng

Çok teşekkür ediyorum bunu hemen test edeceğim ve sonucu burada açıklıyacağım. Herkese faydası olur umarım.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

Eagle_Tim

Alıntı yapılan: "x-tol"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
daha basiti yok.

İyide birinde R1 100K , Diğerinde R3 var 10K bu pek iyi olmamış gibi görünüyor değişmesi gereken sadece LDR nin direnci diğer kısımları olmuş ayrıca 5 volt olması şart değil 2 volt tan yukarısı pic için lojik 1 demektir 2 voltu geçsin yeterli. sayın mhk yapılması gerekeni belirtmiş tekrar söylemek gereksiz, sadece karanlıkta LDR ile direncin birleştiği yani pice gidecek olan noktadan bahsediyorum ölçtüğünde voltmetrede 2 voltun üzeri bir voltaj değeri görmen, ışıkda da  2 volttan düşük bir değer görmen yeterli olacaktır..
bunuda Şekildeki 100k nın yerine aynı değer de bir pot takarak rahatlıkla ayarlaman mümkün..
Software and Hardware Design...