ev otomasyonu-sensör

Başlatan INFINITY, 01 Aralık 2006, 10:23:44

INFINITY

arkadaslar ev otomasyonu projesinde kullanılmak üzere sensörler arıyorum...
ama ne tür ve ne marka seensörler kullanmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim...mesela smart sensorler diyorlar ama nasıl bişey bu sensörler...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

DumrulBey

Merhaba,

Piyasadan bir süredir uzağım ve bu yüzden "smart sensor"den kasıt nedir bilemiyorum. Belki yeni bir şeydir ama akıllı ve kolay kurulabilen algılayıcılar olduğu kesin. Belki kablosuz olanlar bu sınıfa giriyordur, bilemiyorum.

Ancak çeşitli PIR hareket algılayıcıları ile magnetic kapı durumu algılayıcıları mevcut. Ayrıca cam kırılmalarını tespit eden basınca duyarlı algılayıcılar var. Tabii bunlar hırsızlara karşı akıllı önlemler. Bir de yangın önlemleri için, ısı ve gaz (karbondioksit ve doğal gaz) algılayıcıları var.

Tabii aradığınız uygulama tam olarak nedir bilemiyorum. Konuyu ayrıntılaştırırsanız daha çok yardımcı olabiliriz. Sonuçta ev otomasyon sistemlerinin bir ismi de "smart home" dolayısıyla yukarıda bahsettiklerim de "smart sensor" demiş olabilirler.

Daha uç noktaları (extreme) düşünürsek buzdolabında kalan yiyecek miktarını tespit eden algılayıcılar tam da bu sınıfa girer. Ne bileyim içeri de yaşayanların harekat tarzlarına göre ve bir takım bulanık mantık (fuzzy logic) yönergeleri ışığında ev içi güvenlik ve ısı kipleri (mode) değişebilir. Sanırım burada markadan çok sınıf veya türünü soruyorusunuz ama dediğim gibi biraz ayrıntı lazım.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

INFINITY

abi sağolasin ama beniim kastettiklerim senin anlattiklarin kadar komplike olmayan şeyler en azindan başlangıç için.
nihayetinde ben bunuu bi bitirme projesi olarak vercem ve kucuk bi ev maketi üzerinde göstercem. yani bana önünden cisim gecince bilgi veren ısı deişince bilgi veren buna benzer biraz hobi amaclı prototip için kullanılacak sensörler.. bunlar basit olmalıki ben bunlarla picimi rahat rahat haberleştireyim...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

DumrulBey

Merhaba,

Güzel, başarılar dilerim. Öyleyse hareket algılayıcıları için gözle görülmeyecek IR ile bunu algılayabilecek optik eleman (foto diyot, transistor) kullanabilir. Isı için ise yanlış hatırlamıyorsam -ki hatırlamıyorum- DS1821'i kullanabilirsin. Bununla ilgili örnekler sitede mevcut. Örneğin arama bölümünde 1821 diye arattırırsanız mutlaka bir şeyler gelecektir ya da türevlerini kullanabilirsin.

Bu arada küçük bir not. Bu tür ödevlerde not verecek unsur verdiğin emek. Yani gidip hazır PIR almak yerine kendi hareket algılayıcın yapmak gibi. Mümkün olduğunca zekanı kullanarak güzel bir düzenek hazırlamak not getirecektir. Yoksa en modern çözüm veya mükemmel çalışan elektronik elemanlar hazıra konmak olur.

Aşağıdaki yapak eşek gibi bir şeyler yap demiyorlar elbette. Ama insanoğlu aşağıda vidyoda görülen makineyi hazırlıyorsa bir düşün sen daha neler yapabilirsin. Bence hayallerin ile sınırlı...

YouTube - Mule Machine (2:59 dk.)

Kolay gelsin...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)