Optical Encoder

Başlatan elektroombank, 01 Aralık 2006, 21:01:24

elektroombank

s.a

Hazır yılbaşı gelmişken bir encoder alayım diyorum.Biliyorsunuz yılbaşından 1 Ay önce 100 Doları geçmeyen ürünler vergiye tabi tutulmuyor.Direk gümrükten geçiyor.Geçenlerde aldım bir tane.Fakat yanlış almışım.

䷞ Optic çalışan,
䷞ 0,5 sn'de  360 derece döndürüldüğünde minimum 180 puls  
   gönderebilen
䷞ 5V veya 12v ile çalışabilen (tercihen 5 v)

İşte bende böyle bir encoder alacağım.

http://export.farnell.com/jsp/search2/browse.jsp?N=500015+1005271

Farnell'in sitesinden bakayım bulayım dedim.Ama hangisi hangi özellik anlayamıyorum ki.Resulation filan var..Benim aradağıom özelliklere göre hangi kodlu ürünü almam lazım.

Yardımcı olursanız sevinirim.

stlg

Sevgili elektroombank

Enkoderlerin  pek cogu zaten optik calısır
enkoderin dondurulme hızı diye birşey olmaz istedigin hızda dondurebilirsin onemli olan enkoderden gelen verileri dogru okuyabilmektir
360 derece donduruldugunde minimum 180 pals yazmıssın bu da dogru değil eger enkoderin 360 derecelikse 360 tane puls alırsın ne eksik ne fazla, bu enkoderlerde a,b ve z ucları bulunur a ve b ucları fazları kaymıs sekilde 360 adet puls uretirler z ucu ise her turda bir puls verir , bilgiler bu şekilde devam ediyor eger bu enkoderle ne yapmak istedigini yazarsan sana daha fazla yardımcı olabiliriz kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

elektroombank

Evet abim haklısın.minimumdan kasıt yani bir dönşte 160 puls verende var.800 puls verende var benim bildiğim.

Tamam işte bir turda 360 puls alabileceğim bir encoder almak istiyorum.

Encoderlar yapmak istediğim ise dc motoru istediğim gibi hareket ettirebilmek.Yani ben 3 tur dön dediğimde 3 tur dönsün.

Bunu yazılımsal olarak yaptım.Motor aktif ettiğim andan itibaren encoder dan tam 3 tur döneceğine dair puls bilgisi bekliyor ve saydırıyorum.ve tamamlandığında durduruyorum motoru.Teoride ve yazılımda herşey ok.

Fakat encoder alıp deneyemedim.Bir turda 360 puls gönderen bir encoder alacağım.Ama o siteden seçemedim hangisidir.

Yardımcı olurmusun.

elektroombank

çok sağol abim.Pazartesi gini arayacağım burayı.

Saol

Analyzer

Alıntı yapılan: "elektroombank"
Encoderlar yapmak istediğim ise dc motoru istediğim gibi hareket ettirebilmek.Yani ben 3 tur dön dediğimde 3 tur dönsün.
Selam,

Peki neden servo motor kullanmıyorsunuz? (ya da ekonomik olacaksa step motor?)

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

elektroombank

hee işte abim.Çok önemli bir noktaya parmak bastin.

Yüksek torklu servo motor bulunuyormu?

Bu servo motorlar 12v Çalışıyormu ( CE için 12 v olması lazım)?

İşte bu sebeplerden dolayı kullanamıyorum.Ama eğer benim bilgilerim yanlışsa yani 12v ve torku yüksek motorlar varsa neden olmasın..

İnşallah vardır.Cevabınızı bekliyorum.

Analyzer

Selam,

Yüksekten kastınız nedir? 0.1 - 1 - 10 - 100 n-m ? Ne kadar tork gerekli?

Analyzer

elektroombank

Ağırlık yaklaşık 10 kilo. Ama sürtünmeler filan derken 20 kilo...

Klein

Alıntı yapılan: "stlg"Sevgili elektroombank

enkoderin dondurulme hızı diye birşey olmaz istedigin hızda dondurebilirsin onemli olan enkoderden gelen verileri dogru okuyabilmektir

Arkadaşın bahsettiği gibi şukadar saniyede  , bu kadar turda vs...  gibi bir döndürme hızı tanımı yanlış olsa da , yine de kodlayıcıyı istediğimiz hızda çeviremeyiz. muhakka bir limiti vardır.

Analyzer

Alıntı yapılan: "elektroombank"Ağırlık yaklaşık 10 kilo. Ama sürtünmeler filan derken 20 kilo...

Selam,

Döndürme momenti yani tork ile ilgili bir mesaj yazmıştım, aratarak ulaşabilirsiniz. Öncelikle torku tespit etmeniz gerekir. 10 kg'lık bir ağırlığı, moment kolunu 1 mt yaparsanız ~10 n-m döndürür. Moment kolunu 0.5 mt yaparsanız ~5 n-m döndürür. Mekanizmanızda ne kadar momente ihtiyaç var?

Analyzer

hunter

Alıntı yapılan: "Analyzer"10 kg'lık bir ağırlığı, moment kolunu 1 mt yaparsanız ~10 n-m döndürür.
Analyzer

eger Kütle 10kg ise ve bu kütle dünyada :)  ise

Tork(max)= kuvvet x kütlenin dönme noktasına uzaklığı

Kuvvet= kütle x ivme(yerçekimi ivmesi)

bu durumda sizin 10kg lık kütleniz ve 1m dönme noktasına uzaklık için tork

10kg x (~)10ms^(-2) x 1m= 100Nm olur

Analyzer

Selam,

Evet yanlış yazmışım 1 kg yazacağım her yere 10 yazmışım.

Analyzer