kayan yazı

Başlatan babali, 01 Aralık 2006, 21:54:03

babali

arkadaşlar kayan yazıda biyeri anlayamıyorum evde kitaplarla pic programlamayı ögreniyorum

sıze sorum arkadaşlar kayan yazıda elektironik diye yazacam (örnek bu )
E  nasıl yazacam ledleri ona gore ayarlıyıp yakıp sondurecemmı yoksa bazı kotları yazarak E harfini oluştara bılırmıyız

pic 16f877 kullanarak yapacam ama oncelıkle bılgı topluyorum

mavi

Sitede bu konuyla ilgili daha önceden yapılmış bir çok çalışma var bir arama yaparsın gerekli verilere kolay bir şekilde ulaşabileceğini düşünüyorum....
Telecommander Monster Of Network

babali

gordum                                                                                        
ama onlar bıtmış projeler benım dedıgım nasıl yaza bılecegım kendım yazacam başkayerden alıntı olmayacak fıkır istıyorum

ibrsel

Kayan yazını hazır dotmatrix ile mi yoksa ledler ile mi yapıyorsun..
Eğer ledler ile yapıyor isen her sutun bilgisi için 4094 (shift register) kullanabilirsin..
    Yazılacak metin için kullanacağın karekterler için birde karekter tablosu oluşturmalısın.. (4094 ün  data sheetini inceleyerek çalışması hakkında bilgi sahibi olabilirsin)
    Kuracağın devrede sutun bilgilerini sırası ile yollayarak karekterleri ledler üzerinde oluşturabilirsin..

Sitde bu konuda çok daha ayrıntılı bilgi var..Bir araştırma yap,takıldığın yerde yine yardımcı olunacaktır..

yi çalışmalar..

babali

ise

ledler sıra ile tek tek yanarlar. gözün frekansın 60 hz. üzerindeki frekansları algılayamaz. 60 hz üzerinde sıra ile yanıp söndürülen bir tarama kullanıldığında tüm ledler yanıyormuş gibi gözükür.

timpati

60 Hz'i sanırım iş garantiye binsin diye söylediniz yoksa 20 Hz'den sonrasını algılayabilen göz her insanda bulunmaz. çizgi film ve sinema filmlerini de yanılmıyorsam saniyede 24 kare oynatarak (çizgi filmin biraz daha düşük olması gerekli) yapıyorlar; biz kesintisiz sanıyoruz.

sonra kaç satır (veya sütun ) taranacaksa bir tekrar frekansını o değerle de çarpmak gerekmiyor mu? yani atıyorum, E-L-M-A yazdıracağız, bunları 7x5'lik matrislerle oluştursak harf aralarına da birer sütunluk boşluk bıraksak temel frekansımızı da (tekrarı görme eşiği)25 Hz alsak, bu hesapla tarama frekansımız, kırpışmasız bir görüntü için en az
[(5x4)+3]x25=300Hz mi çıkıyor?
why mr. anderson, why ?

teknikelektronikci

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/anasayfa.htm

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/17/17.pdf

ben bu yaziyi okuyarak kayan yaziyi ögrendim ve bu yöntem ile yapiorum mantigini cok acikca anlatmis burada bastan sona kadar okumanizi tavsiye ederim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

stlg

Sevgili kardesim

Eger piclerle calısmaya yeni baslayan birisi iseniz bence kayan yazı gibi bir projeyle ugrasmak yerine daha basit uygulamalar yapmanız yerinde olur yani portları ,kesmeleri ve daha bir cok seyi ogrenmek gerekir sonra multiplekser olayınıda iyi bilmek gerekir bence once bu tur uygulamalar yapmanızda fayda var kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

babali

onlarla ugraşıyorum kayan yazı hakkında bılgı topluyorum ve mazemelrını
bulmaya calışıyorum yakındada başlıyacam

paradox

teknikelektronikçi ;

bende bilimtekniğin verdiği yöntemle yapmayı düşünüyodum ama sen hangi dilde yazıyosun programı.picbasicle bi örnek kod varmı elinde taramaya dair.

ulaser84

DEVICE  16F877a
ALL_DIGITAL=TRUE    
PORTB_PULLUPS=OFF
XTAL=20
RSIN_PIN=PORTE.2
RSIN_MODE=0
SERIAL_BAUD=9600
RSIN_TIMEOUT=0
clear
TRISA=0 
TRISB=0
TRISC=0
TRISD=0
trise=%00
PORTB=0
PORTC=0 
PORTA=0  
PORTD=0
porte=0
DIM   VERI[211] AS BYTE
DIM     I   AS  BYTE
DIM    HIZ  AS  BYTE
DIM    I2  AS   BYTE     
DIM BILGI   AS  BYTE
DIM SAYAC   AS  BYTE
DIM L   AS  BYTE
DIM H   AS  BYTE
DIM AA  AS BYTE
DIM DD  AS BYTE
VERI#1=$7F:VERI#2=$49:VERI#3=$49:VERI#4=$49:VERI#5=$36:VERI#6=$00
YENIDEN_BASLA:
I=0
HIZ=3
I2=1   
MAIN:
I=I+1
       IF   I==HIZ THEN KAYDIR
       IF  BILGI==65 THEN  KAYIT
            FOR DD=0    TO  7
            PORTD=DD
                     FOR AA=0 TO 15
                     PORTA=AA
                     PORTB=VERI [I2]
                     GOSUB GECIKME
                     NEXT AA
            NEXT DD
I2=1
GOTO MAIN
'********************************************************
GECIKME:
            I2=I2+1
            FOR SAYAC=0 TO 15
            BILGI=RSIN,{ATLA}   
ATLA:       
            NEXT SAYAC
            GOSUB   TEMIZLE
            Return
KAYDIR:     
            I=0
            L=0 
            FOR H=1 TO  210
            VERI [L]=VERI [H]
            L=L+1
            NEXT H
            VERI#210=VERI#0
            GOTO    MAIN
            CLEAR
            FOR SAYAC=1 TO 60
            BILGI=RSIN
            VERI [SAYAC]=BILGI
            NEXT    SAYAC
            BILGI=0
            GOTO    YENIDEN_BASLA
TEMIZLE:
            PORTB=0
            delayus 80
            RETURN

ulaser84

protonda hazırlamış olduğum bir kayan yazı.210 registerdan oluşuyor.bir karakterin max 6 registerdan oluştuğunu düşünürsek,35 karakter gösterebiliyor.seri ileşimle veri yüklenebiliyor.d'65' sayısı,klavyede A virtual terminalden girildiği zaman demo modda akan B harfi kaybolacak veri alım moduna geçecektir.60 register içeriği girildikten sonra devre baştan başlayacaktır.KAYIT alt programı içerisindeki 60 değerini 210 yaparsanız,max 35 karaktere çıkarsınız.Bu arada virtual terminalden rasgele değerler ile programı test edin.tablo kullanılmadığı için karakter veri tabanı visual basic,delphi gibi bir programla hazırlanıp iletişim öyle sağlanmalıdır.

http://www.filearsivi.com/download.php?file=eebe12c6e84ad3ae33ab347be8455839

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ulaser84"protonda hazırlamış olduğum bir kayan yazı.210 registerdan oluşuyor.bir karakterin max 6 registerdan oluştuğunu düşünürsek,35 karakter gösterebiliyor.seri ileşimle veri yüklenebiliyor.d'65' sayısı,klavyede A virtual terminalden girildiği zaman demo modda akan B harfi kaybolacak veri alım moduna geçecektir.60 register içeriği girildikten sonra devre baştan başlayacaktır.KAYIT alt programı içerisindeki 60 değerini 210 yaparsanız,max 35 karaktere çıkarsınız.Bu arada virtual terminalden rasgele değerler ile programı test edin.tablo kullanılmadığı için karakter veri tabanı visual basic,delphi gibi bir programla hazırlanıp iletişim öyle sağlanmalıdır.

http://www.filearsivi.com/download.php?file=eebe12c6e84ad3ae33ab347be8455839

paylasiminiz icin ilk öncelikle tesekürler devreye baktim cok güzel ben daha bu islerde yeniyim o yüzden pek bilgim yok bu devrede yazi  nasil gönderilior olusturuluor acaba ? isite virtual terminal cikior ne ise yarior bilmiorum birde dosya bir .bas birde .pbp dosyasi var acaba hangisi pice derlenerek yüklenior ve digeri ne ise yarior cevaplariniz icin simdiden tesekürler kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "paradox"teknikelektronikçi ;

bende bilimtekniğin verdiği yöntemle yapmayı düşünüyodum ama sen hangi dilde yazıyosun programı.picbasicle bi örnek kod varmı elinde taramaya dair.

hocam mesajinizi yeni gördüm kusura bakmayin
ben pic basic pro ile yazmaya caliscam ama daha yazmadim ilk önce donanim bölümünü bitireyim sonra program asamasi ama bilim tekniktekini pic basic proya cevirmeye caliscam o kadar profesyonel yazilimci değiliz daha ;) kolay gelsin