Turmetre yapımında sensör belirleme

Başlatan Elektron74, 03 Aralık 2006, 15:47:52

Elektron74

Arkadaşlar, pic tabanlı bir turmetre yapmayı düşünüyorum. Motor miline 0,5 m veya 1 m yaklaşıp motorun devrini ölçmek istiyorum. Fakat motor milindeki mekanik hareketi uzaktan algılayacak bir sensör gerekli. Amacım motor milindeki hareketi, mekanik olarak almaktan kaçınmak. Çünkü mekanik aksamlar (özellikle dönen parçalar) çok problem çıkarıyor.  
    Bu sensör nasıl bir sensör olmalı ki bu hareketi algılasın?
    Bu şekilde uzaktan devir ölçen turmetrelerin çalışmasını bilen varsa yardımcı olursanız seinirim.  Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

ibrsel

1 metreden motor devrini nasıl saydırırsın bilmiyorum ama,bu iş için PROXCIMITY sensör kullanılıyor..Motor miline küçük bir metalk parça kaynatırsın.Sensörünüde bu parçayı algılayabileceği mesafeden sabitlersin..Metal parça PROXCIMITY sensör ün önünden her geçisinde sensörün pals üretecektir..Sende bu palsleri saydırarak devir ölçümünü yapabilirsin..

solidus

Şöyle bir şey de denenebilir. CNY 70 sensörü ile mile nokta veya çizgi halinde atılan beyaz boya saydırılabilir. Ben arabamda motor devir sayacında kullanmıştım.Hala çalışıyor. Yanlıoz bu durumda CNY 70 in sinyal çıkışını op amp la kuvvetlendirmek gerekiyor.Aksi halde PIC ile sensör anlaşamıyorlar..
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

picusta

Ben de fabrikada Solidus'un dedigi tarzda bi alet gördüm.
1 metre olmasada 50 cm'den çalisiyo (pil durumuna göre).
Mil'e yansitici bant yapistiriliyor sonra kizil ötesi yansidigi zaman sayiyor, bölüyor ve display'de devir'i gösteriyor.

Elektron74

ibrsel  Hocam, motor miline bir çizik atıp bunu belirli mesafeden saydırdıklarını duymuştum. Doğrumu bilmiyorum. Tahmin ediyorum, kızılötesi ışık kullanıyor olabilirler mi?

Elektron74

Alıntı yapılan: "picusta"Ben de fabrikada Solidus'un dedigi tarzda bi alet gördüm.
1 metre olmasada 50 cm'den çalisiyo (pil durumuna göre).
Mil'e yansitici bant yapistiriliyor sonra kizil ötesi yansidigi zaman sayiyor, bölüyor ve display'de devir'i gösteriyor.
picusta, evet söylediğim bu işte. Ben 2. mesajımdaki açıklamayı yaparken yazmışsınız. Nasıl bir sensör acaba bu?

solidus

Bu arada bendeki sistemde sensör bir opto ile op ampı sürüyor.
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

Elektron74

Hocam opamp olarak ne kullandın? Ne kadar mesafeye kadar algılıyor  hatırlıyormusunuz? CNY70 kullandım daha önce fakat algılama mesafeleri 2 cm civarı hatırlıyorum. Opampla ne kadara kadar çıkarılabilir bu mesafe?

solidus

Op ampla sensörün algılama seviyesini arttırmadım. Sadece sensör picin anlayacağı seviyede -genlik olarak- sinyal üretemediği için kullandım. Sensörün bendeki isisteme uzaklığı 4-5 cm kadar anca var.OP AMP olarak elimde LM 358 vardı onu kullandım. ama herhengi bir opamp olabilir. Bulabilirsen MC1741 şiddetle tavsiye edilir. 741 in metal olanıdır.

Elektron74

solidus teşekkürler. Fakat 4-5 cm iş görmez. Motor miline çok yakın mesafe bu. Bu algılamayı daha uzaktan yapmam gerek. En azından 30-50 cm olabilir. Ama nasıl?

solidus

Yeni Farkettim de Kıdem almışım. Teşekkürler Pic Proje...

solidus

Devrini ölçeceğin motor elektrik motoru mudur ?

Elektron74

Evet. Ama yeri geldiğinde başka motorların devrinide ölçmeliyim.

solidus

Manyetik sensör kullan diyeceğim ama elektrik motorun da düzgün çalışacağına dair şüphelerim var. Hidrolikle çalışan bir motor için yapmıştım. Hemde akıllara zarar bi şekilde. Manyetik sensör önüne bildiğin preanfi ardına pic ve mükemmel sonuç almıştım. 4yıl kadar oldu hala çalışıyormuş.

Elektron74

Hocam manyetik alandan etkilenen bir sensör elektrik motorlarının devri ölçülürken  hatalara sebep olur.  :cry: