enstrumanyasyon yğkseltec tasarımı

Başlatan biomer, 04 Aralık 2006, 00:52:57

biomer

iyi günler arkadaslar,
asagidaki gibi bir tasarım ödevimiz var ilk önce simüle ediliip daha sonra karta basılacak, tecrübeli arkadaslara soruyorum özellikle cünkü karta basılacak piyasadan devre elemanı bulmakta zorlanabilirim diye...

100mV AC sinayli 10V yükselten entrumantosyon yükselteci tasarlanacak ve 10-20Hz arasını gecirecek (bandpassfilter).

bu özelliklere sahip veya buna benzer calısmanız-fikriniz varsa ve paylasırsanız sevinirim.
örnek devre olursa iyi olur.
iyi calismalar.
Boğulacaksan büyük denizlerde boğul...

mhk

Gerçi ben daha başlayamadım lakin şu meşhur PSOC işlemcilerle ilgili datasheet bilgilerini bir incele. Yapmak istediğin ve yapmak istemediğin bir çok özelliği içinde barındırıyor. Giriş çıkışları istediğin gibi yönlendirebiliyorsun. İster analog ister dijital kısım olarak kullanabiliyorsun , analog ve dijital kısımlar ile yapabileceklerin;

"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

mzeybek

istediğin özellikte devre için texas ın ina serisi (ina128, ina321 vb.) ya da analog devices in AD620, ad624 ünü kullanabilirsin. bir de bunarın yeni serileri var. AD82xx serisi.

Filtre içinde eğer opamplarla uğraşmıyayım diyorsan yine texas dan UAF42 var. onu kullanabilirsin.

Kaynak sinyalinin genliği 100 mV olmasına rağmen en büyük sorunun 50 Hz gürültüsü olabilir. keskin bir filtre yaparsan bunu da aşarsın zaten.
UcAnTuRk

biomer

bilgileriniz icin tesekküürler...
size ayrıca bir seyler sormak istiyorum. projem icin mikrofon ön yükseltme devresine ihtiyacım var. bir seyler yaptım ve simdilik düzgün calısıyor. size sorum su:
mikrofon takınca direk cıkısında belli bir voltaj gosteren bir sistem varmı. su volt su amplitude a karsılık gelir tarzı bir seyler.
konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
iyi calısmalar.
Boğulacaksan büyük denizlerde boğul...

mzeybek

sorunu tam anlamamakla birlikte anladığım kadarıyla cevap vereyim;
giriş değerini istediğin değerlere yükselttikten sonra adc ile yorumlayıp istediğin değeri gösterebilirsin. tabi eğer amacın ortamdaki ses şiddetini alıp birşeyler yapmak ise...

ama sorunu biraz açarsan belki daha fazla yardımcı olunabilir.
UcAnTuRk