74hc147 kullanimi

Başlatan bkrtncr, 06 Aralık 2006, 08:08:29

bkrtncr

arkadaslar size bir sorum olacakti..
74hc147'nin data sheetinde "10 line to 4 line decimal to binary encoder" yaziyor. fakat isisteki similasyonda veya gercek hayatta calistirdigimda kullanilabilir olarak 9 hat girisi var..
data sheette 10.su icin butun girisler high oldugunda 10.binary cikisini(HHHH) verir diye yaziyor.
fakat denemelerimde girislerden biri float kalsada yine cikis (HHHH) oluyor.

kisacasi sorum su 74hc147'yi "10 line to 4 line" olarak nasil kullaniriz???
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

XX_CİHAN_XX

10 line to 4 line decimal to binary encoder değil
10 to 4 line decimal to binary encoder
yanı onluk sıstemden ıkılık sısteme kodlama yapar.
10 adet gırısı yoktur
senınde dedıgın gıbı 9 adet gırısı ve 4 adet bınary cıkısı vardır.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bkrtncr

datasheet'de bu sekilde bahsediyor. datasheet'ine bir bakin isterseniz...

Göktuğ

This device features priority encoding of the inputs
to ensure that only the highest order data line is encoded.
Nine input lines are encoded to a four line BCD output.

bkrtncr

The '147 and 'LS147 devices encode nine data lines to four-line (8-4-2-1) BCD.
The implied decimal zero condition requires no input condition, as zero is encoded when all nine data lines are at a high logic level.

fakat sorun su:
ben datalardan birini float biraktigimda yine sonuc HHHH oluyor!!!

Göktuğ

Tum girişler logic high ise çıkıs HHHH olabiliyor. Diger tüm durumlarda bunu göremezsiniz.
Bu gordugunuz deger isiste olusuyorsa isise guvenmeyin derim.

bkrtncr

isise guvenmedigim icin gittim bir kactane aldim bu entegreden ama ordada aynisi oldu. aslinda isis'tekinin aynisi olmadi ama yinede tam olarak istedigim gibi calismadi cikislar yine HHHH oluyor.
adamlar bu kadar yazdigina gore sadece 9tane hat icin kullanildigini zattenmiyorum...

ete

Isisde yaptığım denemede bu entegrenin HIGH lojik ile çalıştığını gördüm.
Kısaca bütün girişler HIGH ise çıkışların hepsi HIGH da duruyor. 1. girişi low yaparsanız hemen binar çıkış ın 1. biti LOW oluyor. SIrası ile girişleri LOW a çekerseniz çıkışlarda ona uygun olarak low değerlerini veriyor. Dolayısıyla bu entegreyi sizin beklediğiniz anlamda kullanabilmek için giriş ve çıkışlarda not kullanmak gerekir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

bkrtncr

cikisa not kullanmaya gerek yok nasil olsa pic'e girecegim fakat girise not kullanildiginda ne degisirki?

Eagle_Tim

74147 10 to 4 bir encoder dir. buna şüphe yok zaten pdfinde de dev olarak yazmışlar  :D  

Sorununuza gelecek olursak durum şundan ibaret 74147 serilerinin MC serisi hariç içerden pull up dirençleri yoktur bu sebeple tüm girişleri önce dirençle lojik 1 e çekiyorsunuz böylece probleminiz çözülüyor yada MC74147 kullanıp pull up direnci takmıyorsunuz.. ben çok defa kullandığım için bende böyle problemler yaşadım ve pull up eksikliğini gördüm..

unutmadan şunuda söylemek isterim 74147 de aynı anda 1 den fazla giriş pini low yapılmamalıdır. yapılsa dahi yanlış hatırlamıyorsam girişlerden ya ilki yada sonuncusu çıkışa aktırlıyordu..  yani 1 defada sadece 1 giriş hakkınız bulunuyor..
Software and Hardware Design...

bkrtncr

o zaman sorumu su sekilde degistireyim.. tam olarak anlatamadim cunku.
bizim entegremizin 9 girisi var 10.hat ise hepsi logic H oldugunda cikis HHHH oluyor.
bende 10. hatti kullanmak icin soyle bir yontem dusundum..
dokuz giristen 8'ini pull-Up yaparak kullandim bitanesini ise pull-up direncinin onune bir button daha koydum. (10 tane button oldu) yani bu butttona basildiginda ancak hepsi pull-up olur ve cikis ise HHHH olur diye dusunuyordum. fakat durum boyle olmadi ben bu buttona bassamda basmasamda bir durum cikista bir durum degisikligi olmadi..

10 hat kullanmak icin daha iyi bir fikri olan varmi acaba??

Göktuğ

Arkadasım 10. hat dedigin nedir? Pdf te ne dogruluk tablosunda, nede lojik devresinde boyle bir uç yok...

Bir tane NC ucu var onumu kastediyorsun?

Eagle_Tim

74147 bildiğim kadarı ile 10. bir girişi yok fakat hiç bir girişten bilgi gelmez ise çıkışında 1111 rakamını gösteriyor bu da şu demek oluyor ki eğer 1111 değerini de programda kullanmak istiyorsanız girişlerinizden herzman mutlaka bir aktif olmalı hepsi değil sadece 1, i zaten 1 den fazla girişi aktif edemezsiniz ve aktif etmek içinde girişleri lojik sıfıra çekmelisiniz..
velasıl kelam 1 girişiniz hep aktif olmalı onuda pasif ettiğiniz anda 1111 rakamını bir konum olarak kullanmanız mümkün.. sorun şu ki 9 tuştan hep birini nasıl aktif edeceksiniz yani 9 farklı tuşu sürekli tek tek aktif edeceksiniz aktivasyonu kestiğiniz anda 1111 göreceksiniz.. 1 tek tuşu aktif ederseniz diğer tuş bilgilerini alamazsınız bu yüzden 9 da ayrı ayrı aktif edilmeli.

eğer çok tuş kullanmanız gerekiyor ise 1 adet  74 147 daha ekleyin ve diğer 74147 ile 4 bit çıkışlarını paralel olarak pice verin.. entegrelerin vdd yada vss lerini transistörle anahtarlamalı olarak verin, transistörlerin birini PNP diğerini NPN yapıp Beyzlerini birleştirip pice verin böylece pic ile entegreyi seçip veriyi alabilirsiniz ve 1 bit daha kullanarak tuş sayınızı 18 tuşa çıkarabilirsiniz kolay gelsin..

Göktuğ

Bu ustteki devreye gore girişler bosta ise oranın degeri nedir?

Bence 0 dır.Buna gore girişlerde bosta ise çıkışta LHHL gozukur.  

Sordugum 2-3 arkadastan farklı farklı cevaplar geldi. Bu konuda bilgisi olan acıklayabilirmi?

Eagle_Tim

girişlerden birisi sıfır olmadığı sürece çıkışlar HHHH şeklindedir..

alttaki tuştakımı bir skorboard için benim tarafımdan tasarlandı. gördüğünüz gibi tüm tuşlar basıldığı anda lojik sıfır üretecek şekilde polarmalıdır normalde ise boştadır.. bunun sebebide 74147 nin girişi boşta olduğu zaman çıkışlarının HHHH olmasından kaynaklanıyor. basılan tuşa göre çıkışta L  LOW olarak aktif bir 4 bit sayı oluşuyor zaten doğruluk tablosunda da gösterilmiş.. önemli olan doğruluk tablosuna uygun çalışması ki zaten bu şeiklde de çalışıyor.. sonuç olarak giriş ve çıkış arasında analiz yapmayı gerektircek bir durum yok :D