yardım

Başlatan recep89, 07 Aralık 2006, 00:07:24

recep89

kusura bakmayın başlığı nereye açacağımı bilemedim. güçlü direnç (100 ohm 150 watt gibi) imalatına girmeyi düşünüyoruz onun için direncin gücünü ve max çekebileceği amperi hesaplayan formül arıyorum . elimde sadece direncin ohm değeri var. yardımcı olacak arkadaşları bekliyorum . şimdiden teşekkür ederim .

ibrsel

Alıntı Yap
P= I2  * R      

P=Güç
I= Çekilen Akım
R=Direnç

üssü ifade çıkmadı herhalde..
[P= (I*I)*R]

Eagle_Tim

Alıntı yapılan: "recep89"kusura bakmayın başlığı nereye açacağımı bilemedim. güçlü direnç (100 ohm 150 watt gibi) imalatına girmeyi düşünüyoruz onun için direncin gücünü ve max çekebileceği amperi hesaplayan formül arıyorum . elimde sadece direncin ohm değeri var. yardımcı olacak arkadaşları bekliyorum . şimdiden teşekkür ederim .

bildiğim kadarı ile dirençlerin direnç olma özellikleri yapıldığı maddenin cinsine ve kesitine bağlı.. karbon direnç , film direnç , telli dirençler siz hangi türü imal etmeyi düşünüyorsunuz bilmiyorum ama sadece

W=U.I veya W=I2.R  Gibi basit formüllerle bu işi yapamazsınız görüşündeyim. öncelikle üretilecek olan maddenin cinsi belirlenmeli; krom-nikel,gümüş nikel,tungsten,tel porselen,seramik vs.. bunlar hangi kesitte kesilecek ?  bunların kesiti ve uzunluğu geçirebileceği akım miktarını ve direncini belirtir diye hatırlıyorum. akım miktarı ve direnci de size gücü verir. sonuç olarak önce maddeler ve kesitler üzerindeki hesaplamaları yapmak daha iyi olur. ben kaba taslak olarak anlatmaya çalıştım.. konu hakkında çok ayrıntılı bilgim yok ama türkiye ilk direnç ve kondansatör ürettiği için zamanın da biraz ilgilenmiştim biraz araştırmanızı tavsiye ederim özellikle güvenilir kitaplardan inceleyin, tüm elektronik companentler gibi dirençler de çok önemlidir üretim hatası bazen telafisi mümkün olmayan kötü sonuçlar doğurabilir ki bu andan sonra üretiminiz hitap ettiğiniz kullanıcılar tarafından ilgisiz kalabilir iyi çalışmalar..
Software and Hardware Design...