Fan beslemesi...

Başlatan esco, 07 Aralık 2006, 14:00:18

esco

Üstadlarım çok soru soruyorum diye kızacak bana ama acemilik başa bela işte...  ;)

Şimdi arkadaşlar. Tasarladığım cihaz hemde evde hemde otolarda çalışacak. 12 volt 0,1 A bir soğutma fanımız var. Kullandığım trafo 15 volt.
kondansatorle 19 volt oluyor dc gerilim. bundan sonra regüle entegreleri ile devreye gidiyor. araba da çalışırken akuden gelen 12  volt köprü diyotun  çıkışına bağlanıyor ve regüle entegrelerinin giriş gerilimi 19 değil de 12 oluyor. devre için bu konuda sorun yok... Sorun fanda ilk denemelerde fan a bir şey olmaz düşüncesi ile doğrudan bağladım fanı fakat 19-20 volt dc de fan bozuldu. gerilim düşürmek için 50 ohm seri direnç bağladım. fan çalıştı fakat devre yüke bindikçe filitre kondansaörünün yükselttiği gerilim olan 19-20 volt düştüğü için fan voltajıda oynayarak fan devrini değiştiriyordu. buda fan sesinde oynamalar yaparak cihazı kullananı huzursuz ediyordu. aklıma fan için 7812 geldi. tamam 7812 ile fan çalışıyor fakat 12 volt ile besleme olunca 7812 12 volt vermiyor 9 volt çıkartıyor buda fanın devrini düşürüyor ve soğutma zayıflıyor ve başarılı olmuyor. Şimdi bu iş bi 7812 bide röle ile çözülür fakar röle kullanmak istemiyorum.  her taraf röle oldu : )

Bunun başka bir çözümü olurmu?

mustafacan

50 ohmluk direnci kaldırıpta 7812 yi direk 18 volta kadar beslersen 12v 1ampere kadar sabit akım alabilirsin. yada cevabın bu değilse birşema ile sorununu anlatmanı tavsiye ederim.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

esco

hocam sorun 19-12 volt aralığında fanı 12 v ile besleyebilecek bağlantı kurmak....

birumher

Zener diyot ile çözemiyor musun?
Birkan.Herguner

esco

Zener hiç kullanmadım  :oops:  bilmiyorum...

aslan_korhan

7810 kullan. Fan devri biraz düşük olur ama hızı genellikle sabit kalır...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mustafacan

o zaman lm317li devre kullan ... şema olmadan bizden bukadar...
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

esco

Yardımlarınız için teşekkür ederim. 7812 ve bir diyot kullanmayı düşünüyorum.  7812 nin giriş 19 volta diyotun - ucu 7812 nin çıkışına + ucu 12 volt beslemeye gidecek. böyle olur sanırım.

7812 çalışırken in ve out ucları köprülenirse 7812 zarargörür mü?

z

Alıntı Yap7812 çalışırken in ve out ucları köprülenirse 7812 zarargörür mü?

7812 yi ureten fırmaya gore değişir. Köprü yapmak yerine şase bacağını boşta bırakmayı dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

esco

Hocam bağlantı bu 12 v akü beslemesi ve 15 volt trafo beslemesi aynı anda kullanılmıyor. elektrik olmayan yerde araçta kullanmak için.

şimdi bu bağlantıda 12 volt Akü beslemesinde 7812 bozulurmu?

z

Dediğim gibi üründen ürüne değişir. Verdiğiniz şema hoş olmamış.

7812 çıkışına 1N4001 bağlayın. Bu durumda hiç sorun olmaz.

Fanınız ister DC 12V girişte ister AC 15V girişte yaklaşık 11.5 voltta çalışacaktır.

Alternatör hinliklerine karşı 7812 girişine bobin tranzorp vs ile koruma yapmanız gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

roleci

roleci

esco

Yardımlarınız için teşekkür ederim sorun halloldu. Evet haklısınız ordaki diyota gerek yok. Onu koymamın sebebi farklı devrenin geri kalanı için sistem aküdenmi yoksa prizdenmi çalıştığı anlıyor vs...

Teşekkürler...