önemli bi konuda yardım

Başlatan ismetelk, 08 Aralık 2006, 21:23:02

ismetelk

arkadaşlar üstadlar,
büyük bir sorunum var çözemedim yardım ederseniz çok sevinecem.
elimde bi sistem var. bu sistemin nasıl çalıştığımı çözemedim çözebilirsem sistemin çalışmasına alternatif bi sistem üretecem ve onu kullanacam kısaca anlatayım.
karşılıklı konumlandırılmış iki adet bobin var. bobinlerden birinin iki ucu bi kartın üzerine gidiyo. 3-5 cm mesafe uzağınada başka bi bobin konulmuş ve bu boninin ucunada paralele bağlı bi kondansatör ve nn3517 diye 8 bacaklı bi entegre bağlanmış. ama bu entegreli olan kısımdan herhangi bi uç çıkmıyo.
anladığım kadarı ile kartın üzerine bağlı olan bobinden manyetik alan oluşturarak diğer bobin ve entegrenin beslemesi sağlanıyo. şimdi sistemde bi mekanizma hareket ediyo (dönüyo) ve entegre sayıcı olarak çalışıyo ve mekanizma belli sayıda  döndükten sonra artık mekanizma çalışmıyo.  ama entegreli olan kısımda dediğim gibi herhangi bi bağlantı olmadığı gibi bi sensor falan da yok acaba rf ile diğer kısma bilgi gonderiyo olabilirmi. diğer tarafta sadece bi bobin varken bu hem karşı tarafı beslemek için manyetik alan oluşturup hemde bilgi alış verişi için kullanılıyo olabilirmi  fikri olan bişey düşünebilen varsa lütfen cevaplasın çok onemli
biraz uzun oldu kusura bakmayın
bide osilaskopla olçum yaparak bişeyler bulabilirim belki ama osilaskobum yok makanizmayıda okula götüremiyorum anakradaki arkadaşlardan 3-4 saatliğine bi osilaskop rica etmem mümkün olurmu acaba biraz uçuk bi istek oldu ama olurya şansımı deney,m ded,m
kolay gelsin

yildizelektronik

Kardeş senin o dediğin entegre değildir.%80 reed röle (manyetik röle) dir.Böylece sayma işlemini yapıyordur ;)

ismetelk

reed role iki bacaklı olmuyomu bu baya 8 bacaklı bi entegreye benziyo

aslan_korhan

Bir entegre ise kesin olarak göremediğin bir bağlantısı vardır. Hadi diyelim ki bağlantısı yok ( RF  ) bu sefer besleme voltajını nereden alıyor ?

Bu büyük bir ihtimal ile hall sensörü. Yani manyetik alan algılıyor ve buna göre deviri ayarlıyor.

12V bilgisayar fanlarındada bu tür sensörlerden bulabilirsin. Ayni mantık...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ismetelk

bağlantısı yok hocam devirde ayarlamıyo şimdi bu entegrenin olduğu roleli sistem bildiğimiz madeni paranın iki katı buyukluğunde ve kalınlığında plastik bişey mekanızma belli sayıda donduğunde bununda omru bitmiş gibi oluyo ve artık mekanızmayı dondermiyo yenisinin alıp takıyon diğer rolenin karşısına ve çalışıyo dediğim gibi bu plastık yapının içindede bi entegreye benzer bişey ve  palstiğin içine yuvarlak şekilde sarılmış bobin var ve kesilikle dışarıyla balantısı yok

yildizelektronik

Arkadaşım resmi falan yok mu resmini koyarsan o zaman sana daha
ayrıntılı yardımcı oluruz

ismetelk

resimde aletn alttan üstten ve iç yapısı gorulmektedir görüldüğü gibi plastik bişey ve dışarıyla hiç bi bağlantı yok bunun karşısında bi bobin var ve bu bobinin iki ucu anakarta bağlı bunun takıldığı yerin tam arkasında bi mekanizma dönuyo belli sayıda dondukten sonra sistemi kilitiyo bu aleti yerinden çıkardığımız zamanda sistem kilitleniyo. anlamadaım gitti

stlg

Sevgili kardesim

Bir zamanlar bir makine uzerinde buna benzer bir sey gormustum, bir taraf sabit diger taraf donuyordu, birbirine yakın iki bobin karsılıklı akuple edilmişti ,bobinlerden sabit olan belli bir frekansta bir devre uzerinden suruluyordu ,hareketli sargı bu sinyali manyetik olarak alıyor ve uzerindeki devreye enerji saglıyordu, tabi bu iki devre aynı zamanda birbirlerine optik olarak data transferi yapıyordu senin sistemde ise rf olarak kullanılmış olabilir kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ismetelk

@stgl
hocam aradığım cevap buydu çok teşekkür ederim bende böle olabileceğini düşünüyodum ama emin olamıyodum. sanırım dediğin gibi hem birbiri ile haberleşiyo hemde bağlantısız olan tarafa manyetik alan sayesinde enerji sağlanıyo sistemde
anlamadığım diğer konuda eğer dediğiniz gibiyse. aynı anda haberleşme ve enerjileme sinyalimi gidiyodur yani karşılıklı olan bu iki bobin birbiri ile haberleşiyolar bağlantısız ve entegre bağlı olan bobin karşıya bilgi sinyali gönderebilmesi için enerji gerekiyo ya aynı anda karşıdan enerji alıp bilgi gonderebilirmi yoksa bobine paralel bağlı bi kondansatör var enejilendikten sonra burada oluşan gerilim sayesindemi bilgi gonderiyodur

ismetelk

arkadaşlar osilaskopla olçumler yaptım anladığım kadarı ile fsk mantığına göre haberleşme sağlanıyo ama bu fsk ile gonderilen bilgiyi nasıl tesibit edecez.

ismetelk

arkadaşlar kimseden ses çıkmıyo ya ben bazı sinyaller aldım sistemden ama pek anlaşılı şeyler değil bari bu siyaller ne ifade ediyo onun hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olsun.
şekildeki sinyaller sinusun sinyalinden ornekler alınmış gibi şeyler içeriyo sanki tam anlayamadım en sondaki frekans modulasyonlu sinyale benziyo fikri olan varmı?