16F628 de tmr1 kullanamadım bilenlerden yardım

Başlatan cuneytsezmis1, 09 Aralık 2006, 11:56:21

cuneytsezmis1

16f628 in portb.6 sına gelen clock sinyalini sayıp bir değişkene yüklemek istiyorum ama ingilizcem olmadığı için datasheet ten anlamadım.hangi registerleri nasıl ayarlayayım ilginenen arkadaşlardan yardım bekliyorum teşekkürler.dahili osc yi kullanıyorum.

stlg

Sevgili kardesim

Eger clock frekansın dusukse portb6 pinini oncelikle giriş olarak ayarlamalısın(trısb registeri) istersen dahili pullup direnclerini devreye alabilirsin istersen kullanmayabilirsin(option registeri) daha sonrada genel registerlerden bir register tanımla  ve bu pini rb6 surekli bir dongu icerisinde aktif olup olmadıgını kontrol et ,aktifse tanımladıgın registeri bir artır ve bu sekilde devam et kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

Baslıgınıza dikkat etmeden normal okuma işleminden bahsetmişim, siz ise tmr1 sayacını kullanarak sayma istemissiniz yanlıs anlaşılma icin ozür
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

sevgili kardesim

Senin icin onemli olan T1CON  registerinden bahsedeyim

T1CKPS1  
T1CKPS0

Bu iki bit ile timer1 giriş sinyalinin prescale oranını ayarlar , bu degerleri degiştirerek tmr1 frekansını degiştirebilirsin , ornegin bu deger
1/2 secilirse gelen sayma darbeleri 2 komut saykılında bir ust sayıya gecer

T1OSCEN

1 olursa osilator kaynagı etkindir
0 olursa kullanım dışıdır

T1SYNC

1 olursa clk girişi senkronize olmasın
0 olursa clk girişi senkronize olsun

TMR1CS

1 olursa clk kaynagı rb6 pininden gelen yukselen kenar
0 olursa dahili clk

TMR1ON

1 olursa timer 1 kullanılır durumdadır
0 olursa timer 1 kullanım dısıdır

cuneytsezmis1

ustam alakana çok teşekkür ederim hemen dediklerini uygulayacağım çok sağol