kontak sıçramasını önleyici devre

Başlatan x-tol, 09 Aralık 2006, 20:33:36

x-tol

merhaba

Bu tip bir devrede clock pulse'i bir butondan vermek istiyorum.Fakat tahmin ettiğiniz gibi kontak sıçramasından dolayı üç beş adet sayma birden gerçekleşiyor.RS latch devresini bu tip butona göre uyarladım

Ama pek istediğim gibi sonuç alamadım.Ara sıra yine çift saymalar atlamalar oluşuyor.
Ne tür birşeyler yapabiliriz?

cuneytsezmis1

butona paralel 100nf kondansatör bağla sorun büyük ihtimalle çözülecektir.kolay gelsin

x-tol

Hayır bu daha hassas bir devre olduğu için çözmüyor.

z

Clk girisine schmitt trigger  baglar ve schmitt girisi ile sase arasina 100n ve giristen + ya 10K baglarsan, kapasite uclarina paralel butona bastiginda kontak ziplamalarini onlemis olursun.

Eger bu yontem hosuna gitmediyse butonla monostable multivibratoru tetiklersin, MMV de FFlar icin gerekli clcok palsini uretir.

Eger bu cozum de hosuna gitmedi ise digital filitre devresi yapman gerekir ama bu devre icin fazla luks olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cuneytsezmis1

buton çıkışına schmitt triggerli kapı kullansan.hassas devrelerde hep kullanıyorlar

timpati

ilk andaki tetiklemeyi alıp belirli bir zamana kadarki yeni tetiklemeleri almamak için MFF (mono flip flop) devresi de kullanılabilir. dışarıdan takılan RC elemanlarıyla gecikme miktarını belirlersin.

yanılmıyorsam CD4098 adlı IC bu işi yapıyordu. kataloğunu incele.
why mr. anderson, why ?