Adsl modem bozuldu ama çalışıyor...

Başlatan esco, 09 Aralık 2006, 21:15:54

esco

Marhaba arkadaşlar. Güzel bir adsl modemim var "us robotics" hem masa üstü bilgisayarımı ethernet girişinden bağlıyorum hemde dizüzstü yi kablosuz bağlıyorum. wireless + ethernet deniyor galiba bunlara.

geçenlerde yağmurlu bir günden sonra sinyal lambası söndü arızayı aradım hat sağlam modem bozuk dediler. Modemi servise gönder uzun iş kara kara düşünürken bir baktım modemde sinyal var modem çalışıyor. sonra fark ettimki modem soğuk iken fişini takınca sinyal oturuyor ve saatlerce gayet düzgün çalışıyor. fakat modemim fişini çekip takınca çalışmıyor 15-20 dk beklemek gerekiyor. Bu nasıl bir iş anlamadım.

atmayada kıyamıyorum. içini açıp şöyle bir gözle baktım içinde arızalı gibi gözle görünen bir şey yok. fakat bir entegre (yada neyse) çok ısınıyor. üzerine bir soğutucu dayayıp bir daha resetledim modemi, 15-20 dk olan bekleme sürem kısaldı.

sizce ne yapayım modemi gözden çıkarmalı mı?

erguncaliskan

besleme kısmındaki kondansatöre bi bak normal ise tinerle kartı yıkamanı tavsiye ederim (tineri plastik aksama temas ettirme şekil bozukluğu olur)
baktın ki problem devam ediyo entegreyi değiştir veya üstüne kücük bir fan tak prblem cözülür       (çok ince uçlu havyan varsa lehimleri tazele ama çok dikkatli olun daha büyük arızalara sebep vermesin)

Göktuğ

Boyle bir sure daha calısır sonra gummm. Yeni modem almak için arastırmaya baslamalısın bence. işyerindeki modemde yazın benzeri bir sekilde havu attı. Sabahları calısıyordu. Sonra hava ısınmaya baslayınca gidiyordu. Aksamlarıda tekrar duzeliyordu.

esco

Gümeleyesiye kadar bekleyecez o zaman.  kablosuz networkte çöpe gidecek. demekki bundan sonra cihazları ayrı ayrı almak lazım böyle combo cihazlarda bir kısım bozulunca bozulmayan kısımlarda haybeye gidiyor...

manivela

Evimde Datron marka adsl modem var. Çok fazla ısınıyordu dediğin durum (modemi açtıktan 30-45 dk sonra internete girebiliyordum) başıma geldi bir süre sonra internete giremez oldum. Çok fazla ısındığı için kondansatörlerin kuruduğundan şüphelendim, kondansatörlerden birini değiştirdiğimde sorun ortadan kalktı.

Not: Modem beslemesi 9v iken kondansatörlerin voltaj değeri 10v idi dandik adaptörlerine çok fazla güveniyorlar sanırım.
Bilmek lanetlenmektir!