3 Ledli Şarlı Fener Yapımı

Başlatan Eagle_Tim, 10 Aralık 2006, 01:40:06

Eagle_Tim

Çeşitli amaçlarla kullanılabilecek çok parlak ışık verebilen yapımı çok kolay ve zaman almayan küçük bir fener, bana kalırsa yatağın yanı başında bulundurmak lazım, deprem gibi ani durumlarda elektriklerin kesildiği anlarda çok işe yarayabileceğinden eminim.çünki 1999 depreminde merdivenlerden körü körüne inmiştik.. ayrıca şarjlı olması pil değiştirme gibi sorunlardan kurtulmamızı sağlıyor gücü bir buton üzerinden verdiğimiz için de butona bastığımız sürece enerji tüketiyor. 3 adet 30.000 mili candela beyaz ledle yapılmış olması çok parlak bir ışık yaratmasını sağlıyor.. kutu,ledler,adaptör girişini karaköy abedhandan almıştım ama her hangi küçük güzel bir kutuya da yapabilirsiniz..  diğer malzemeler hemen heryerde bulunabilir diye düşünüyorum. 4 adet 1.2 volt 950 ma şarjlı pille elde edilmiş 4.8 voltluk şarjlı pilimiz de olmalı tabiki..

Kullanılan Malzemeler;

-3 Adet 30.000 Milicandela Beyaz Led
-1 Adet Buton
-1 Adet Adaptör Girişi
-3 Adet 1/8 Watt 390R direnç yada Smd direnç
-1 Adet Küçük Kutu
-4.8 Volt Şarjlı Pil (Genelde Standart)
ve biraz ince tek damarlı tel..

Resimdeki şemada da görüldüğü gibi önce pili doğrudan adaptör giriş jakına ince tek damar tel ile lehimliyoruz, daha sonra ledlerin katotlarını birleştirip pilin - kutpuna çekiyoruz,boşta kalan anotları ise birer 390R ' ye lehimliyoruz, sonra tüm 390R lerin diğer ucunu birleştirip butona lehimliyoruz, butonun diğer ayağınıda pilin + kutpuna çekiyoruz tüm bağlantılar havadan yapılıyor plakete gerek yok zaten çok az bağlantı var ve fazla yer harcamamak lazım, malzemeleri önceden uygun yerlere sabitliyoruz bağlantıları sonra yapıyoruz. kendi fenerimizi yaptık hemde elektronik görünümlü ve şarjlı oldu..  ledlerin ışığı ampule göre daha az dağıldığı için uzak mesafeleri de daha iyi görme şansı oluyor üstelik maliyeti de çok az sadece şarjlı pil 6 ytl civarı idi diğerleride 4 ytl tuttu 10 ylt ye  kendiniz için birtane yapmanızı tavsiye ederim iyi çalışmalar..

NOT: Yollarda Araç kullananların gözüne tutmayınız çok parlaktır direk bakanların gözünü alır, kazalara sebebiyet vermeyelim. Ayrıca direkt bakmak göze de zarar verir.

Software and Hardware Design...

Macera

Hocam gayet basit hoş bir sistem.
Burdada çok az daha komplike güneş enerjili şarjlı olanıda var.
Elektriğin olmadığı yerlerde kullanılmak için düşünülmüş.

Güneş enerjili lamba projesi
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

timpati

acil durumlarda koşullar da özel olur, örneğin şarj edecek bir priz bulsanız da orada 220 olmayabilir, yani elektrikler kesiktir.
aynı cihazı değişik yöntemlerle şarj etmenin ya da hiç batarya kullanmamanın yolunu bulsak nasıl olur?

deprem yangın gibi durumlarda hemen yanıbaşımızda olması gerekenlerin yanında bu tip nesneler gerçekten hayat kurtarıcı olabilir. alternatif olarak sallamayla veya tetik mekanizmalı fenerler de kullanılabilir.

not: :ben yazıyı yazarken üst tarafa alternatif şarj için bir öneri getirilmiş zaten  :D
why mr. anderson, why ?

Eagle_Tim

evet söylediklerinez katılıyorum.. ama şunuda eklemek istiyorum depremler genelde gece oluyor yani güneş enerjisi olmuyor, zaten bu şarj meselesi normal zamanlarda yapılır,o zaman da elektrik olur, olmasada bir pille pili şarj edebilirsiniz. kimse deprem olurken oturup fener şarj etmez heralde  :D  

ayrıca butona aralıklı basarak sinyal vermekde mümkün yinede alternatifler herzaman çok önemli ve güzeldir ilginize teşekkürler bu konularda milletçe bilinçli olmalıyız..
Software and Hardware Design...

kobrasalar

ledleri led driver entegrelerle sürersek ledler daha uzun ömürlü olur kullanım zamanı artar çünkü pazarlarda satılan ledli fenerler belirli bir süre sonra ışık rengi maviye hatta mora dönüyor. Bu da acil durum sistemi olarak düşündüğümüz fenerin acil durumda bizi zora sokmasına sebep olur.
burada bir tane led sürücünün bilgileri var bu ve buna benzer(arabalarda led ışığı kullanımı gibi) uygulamalarda bulunmak isteyenlere bir kaynak olması amacıyla
http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/10698.pdf

Bu entegrelerin bazıları pic ile akım kontrolüne olanak saglıyor

Ersin

Bu gunes feneri sarz icin kullaniyorsa tamam da, ben sunu anlamadim gunesin oldugu yerde niye fenere gerek duyulur :D

Macera

Alıntı yapılan: "swordman"Bu gunes feneri sarz icin kullaniyorsa tamam da, ben sunu anlamadim gunesin oldugu yerde niye fenere gerek duyulur :D

Adam sitesinde demişki

The goal of this project was to produce a self contained reading lamp that could be used by students in developing countries for reading at night.

Türkçesi:

Bu projenin amacı gelişmekte olan ülkelerdeki öğrencilerin gece okuması için kendine yeterli bir gece lambası üretmektir.

Yani gündüz şarj gece ışık!  ;)
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

x-tol

dady

istanbul karaköyde mevcut biz hatta bikaç tane ufak çaplı pilsiz elfeneri yaptık.

Ersin

Karakoyde sordugumda 0.7dolarlık mıknatisa 5ytl cektiler, ki adamin onunde fiyat listesini gordum.Bir tanesi icin.

Klein