oto bilgisayarı projesinde sorun

Başlatan stlg, 12 Aralık 2006, 00:34:31

stlg

Sevgili arkadaslar

üc arkadas bir oto bilgisayarı uzerinde calısıyoruz ,ben otodan aldıgım verileri seri port uzerinden pc ye gonderiyorum ,delphiyi bilen arkadas bu verileri alıp ekrandaki sanal gostergelere gonderiyor, buraya kadar hersey guzel bu işlemler devam ederken kullanıcı muzik dinlemek isteyince işlemci kullanımı yukseliyor ve takılmalar baslıyor gonderilen seri veri kesildiginde işlemci kullanımı normal degerlere iniyor veri hızımız 2400 baud tabi biz bilgisyara bu veriyi usb seri cevirici uzerinden gonderiyoruz

arkadas pekcok denemeler yaptıgı halde pek degişen birşey yok nerede hata olabilir elinde seri portu okumayla ilgili cok kompenenti yok sanırım tabi gelen veriler surekli olması gerekiyor ,acaba bu verinin surekli olması
sistemi yoruyor olabilirmi kullandıgı kompenentin tum ozelliklerinide bilmiyor yardımcı olursanız cok sevinirim onerilerinizi bekliyorum

işlemci               1 ghz
ram                512 mbyte
ekran kartı       64 mbyte
ekran             lcd dokunmatik
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Analyzer

Selam,

Sistemin yorulmasından ziyade, bence seri port bu iş için uygun değil. Çünkü sınırlı veri iletme kapasitesi nedeniyle sistemi sıkıntıya sokuyor olması kuvvetle muhtemel. O sebeple, eğer vaktiniz varsa, USB destekli bir işlemciye kodu aktarmanız daha sağlıklı sonuç vereceği kanaatindeyim. Ayrıca daha hızlı ve endüstriyel tipte mcu'lar kullanırsanız daha uygun olur. Malum otomobil içi sonuçta.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

otm

merhaba
Delphi seri iletişim komponentini birçok yerde kullandım ve şuana kadar hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım.Ancak usb-seri çeviricilerde veri yığını arttıkça takılmalar olmaktadır.Bu konu forumda da tartışıldı çok kez.Usb-seri cevirici yerine PCMCIA slotuna takılan seri çevirici kullanırsanız hiçbir probleminizin kalmayacağını düşünüyorum.Bu cihaz piyasada satılıyor 50 usd civarında fiyatı.Ayrıca araçtan verileri nasıl aldığınızı belirtmemişsiniz.Eğer verileri OBD-II girişinden alıyorsanız bağlantı hızınız çok düşük.ISO9141-2 protokolunu kullanan bir araç için normal(5k) ancak fast init için çok düşük.