Bu entegre ne işe yarar?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 15 Aralık 2006, 11:37:34

XX_CİHAN_XX

http://direct.xilinx.com/bvdocs/publications/ds058.pdf

Programlanabilir bir chip e benziyo ama tam olarak nedir nerelerde kullanılır fikri olan var mı
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

mustafacan

Xilink uydu modüllerindede bulunan bir entegre evet programlanabiliyor. versiyonları var. ve sanırım bu entegre üzerinden flaşların yada programlanması gerekne birimler arasında köprü görevi görüyor diye biliyorum.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

otm

bu üreticinin enetgreleri sadece uydu modullerinde değil birçok alanda da kullanılıyor.Ben XC3130 ve XC3140 kullanıyorum mesela.

Göktuğ

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "goktug1217"CPLD.
Entegrenin pdf indede Koca puntolarla böyle yazmışlar fakat ne anlama geldiğini bilmiyorum :oops:
Yanına birde anlamını yazarsan daha anlamlı olur sanırım. :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Göktuğ

FPGA ve CPLD ile ilgili baslıklar forumda mevcut.

Kısaca CPLD logic devre elemanlarını kullanarak kendi ozel entegrenize sahip olmayı saglar. Xilinxin editoru gorsel programlama yapar. Yani lojik dersinde gordugumuz elemanları kullanır. Kapılar sayıcılar toplayıcılar veya sizin temel kapılardan olusturacagınız bloklarınız kullanılır. Editorde olusturdugunuz devreyi derleyip chipe attıgınızda chip artık sizin lojik devrenizi tek başına yapabilir.

CPLD
From Wikipedia, the free encyclopedia

CPLD stands for Complex Programmable Logic Device. It is a programmable logic device with complexity between that of FPGAs and PALs, and architectural features from both. The building block of a CPLD is the macro cell, which contains logic implementing disjunctive normal form expressions and more specialized logic operations.

Features in common with PALs:

* Non-volatile configuration memory. Unlike many FPGAs, an external configuration ROM isn't required, and the CPLD can function immediately on system start-up.
   * For all but the largest devices, routing constrains most logic blocks to have input and output signals connected to external pins (little opportunity for internal state storage or deeply layered logic).

Features in common with FPGAs:

* Large number of gates available. CPLDs typically have the equivalent of thousands to tens of thousands of logic gates, allowing implementation of moderately complicated data processing devices. PALs typically have a few hundred gate equivalents at most, while FPGAs typically range from tens of thousands to several million.
   * Some provisions for logic more flexible than sum-of-product expressions, including complicated feedback paths between macro cells, and specialized logic for implementing various commonly-used functions (such as integer arithmetic).