6 uçlu step motor

Başlatan mutta, 15 Aralık 2006, 19:40:10

mutta

arkadaşlar elimde 6 uçlu step motor var bunların ucunu nasıl öğrenirim acaba?bu motoru 16f84 ile kullanmak istiyorum,uln2003a kullanılablir mi?
>>>Her yere imza atmam<<<

ipek

sanirim o motorda 2 ayri sargi var ornek 3 uclu kismin bir tanesini bul ohm metre ile saga ve sol klollara bakarak ortakisimlarini birlestir yani iki adet +vcc ucu olusacak    a---------b---------c    atiyorum a ile b arasi 20 ohm b ile c arasida 20 ohm olmali sonra her iki gurubun b'lerini birbirine baglaman gerekiyor   geriye donuk ararsan bay ETE 'nin cok guzel stepper uygulamalari mevcut kolay gelsin...
not diger uclari dogru olarak bulmak zor ureticisine gore renkleri degisiyor deneme yanilma ile kolayca bulabilirsin...

mutta

evet 3 kısımdan olşuyor elimde şu anda ohm metre yok malesef yarın bakıcam inş

Analyzer

Selam,

Motor 6 uçlu ise bipolar seri veya unipolar bağlanabilir. Uçları bulmak kolay ancak bi avometre ile bakmak lazım. Ortak uçların tespiti İpek'in dediği gibi. Ortak uç ile diğer uçların arasının omajı eşit olmalı. Ortak uç olmayan uçların omajı yaklaşık orta-kenar uç omajının iki katıdır. Bu şekilde sürücüye bağlarsan, uçları bulabilirsin.Bipolar seri bağlantıda, motor bağlandığında vızıltı şeklinde ses çıkarıp dönmüyorsa 4 uçtan ikisinin yerini değiştirip tekrar denemen gerekir. Yine olmazsa tekrar uçları değiştirmelisin. Kalem kağıt kullanırsan uçları bulman kolaylaşır.
ULN2003 yetiyorsa devam edebilirsin. Ama tork+hız+hassasiyet gerekiyorsa ULN2003 çok zayıf kalır.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mutta

[BURADAN] da bakabilrsiniz ki ben şahsen elimde şu anda ölçü aleti olmadığı için burdan baktım faydalandım ;)