Barkod Okuyucu...

Başlatan shy, 16 Aralık 2006, 12:11:51

shy

Merhaba Arkadaşlar...
Mikroişlemciler dersi için Barkod okuyucu tarzı bir proje aldım...
ve kod okunup bellektek önceden kayıtlı kod ile karşılaştırılıp lcd ekranda kod a karşılık gelen ürünün yazılması isteniyor...

daha önce pic ile bir çalışma yapmadığım için zorluk çekiyorum...
acaba bu konuda önceden çalışma yapmış olanınız varmı???

teknikelektronikci

daha önce forumda biraz bahsedilmisti arama yapmanizi tavsiye ederim ama bildigim kadariyla haberlesme sistemi at klavye ile ayniydi

kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

SENAY

Haberleşmesi AT klavyeyle aynı. dos'a geçip klavyeyi çıkarıp barkod okuyucuyu takarsan ürün gösteriğin zaman numaraları ekrana çıkıyor .

shy

burada barkod okuyucuyu da benim yapmam gerekli...
ama nasıl???

conavar

Bu sitede cok güzeL bilgiler mevcut...
mantığı anlatıyor...biraz incele istersen
site burda
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

ibrsel

Alıntı Yap
daha önce pic ile bir çalışma yapmadığım için zorluk çekiyorum...

Sevgili dostum;daha önce PIC ile ilgili çalışma yapmamış birisi için barkod okuyucu ile devre tasarlamak kolay bir iş değil.Hemde barkod okuyucuyuda sen yapacakmışsın.  :roll:

Bence proje için zamanın yeterli ise öncelikle PIC ler hakkında genel bir bilgi edinme ile işe başla..Çünkü böyle bir projeyi kimse hazırlayıp senin önüne hazır şekilde koymaz..Öncelikle senin birşeyler ortaya koyman gerekir ki insanlarda takıldığın yerlerde sana program konusunda ve donanım konusunda yardımcı olsun..

İyi çalışmalar

Lütfi AYYILDIZ

Geçen yıl barkod okuyucu ile pic i birleştirmeye yönelik çalışmalar yapmıştım, fakat barkod okuyucunun gönderdiği datalarla ilgili yeterli veri bulamadığımdan ve osilaskopumun olmayışı beni baya bir zorladı ve proje yarıda kaldı. Öncelikle klavye ile başladım sonuç olarak aynı mantıkla çalışıyorlar. Klavyenin gönderdiği dataları okudum gayet güzel çalıştı ama barkod okuyucunun farklı bir stili var herhalde çalışmadı. Halbuki ikiside bilgisayara aynı yerden bağlanıyor. Bu baya bilgi isteyen bir konu, zor bir proje almışsın.

shy

sagolun arkadaslar...
barkod okuyucuda line camera isimli bir çip kullanılacakmış...
bununla ilgili bilgiyi nasıl bulabilirim...
çalışma prensibi bacaklarının şeması gibi...

conavar

bu siteyi de bir gözden geçir istersen BURADA
ve bu sitede de seri port ile alakalı biLgiler mevcut..burada
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

shy

Alıntı yapılan: "conavar"bu siteyi de bir gözden geçir istersen BURADA
ve bu sitede de seri port ile alakalı biLgiler mevcut..burada

teşekkür ederim...
epey faydası dokundu...

Lütfi AYYILDIZ

Barkod okuyucudan gelen ilk datayı ekranda göstermesi için aşağıdaki gibi bir program kullandım.Aynı program klavyede işe yaradı fakat barkod okuyucuda işe yaramadı.Halbuki ikiside aynı terminalden bağlanıyor. Yukarıda verilen linklerde gelen verilerin analogdan dijitale çevirip o şekilde işlendiğini okudum fakat elimizde dijital veriler varken niye tekrar analog dijital çevirici kullanalımki. Barkod okuyucunun gönderdiği veriler hakkında daha geniş bir bilgiye nasıl ulaşabiliriz.?
TRISA=%11111111
TRISB=%11110000   
CMCON=7
'@ DEVICE pic16F628                      'işlemci 16F628                                
'@ DEVICE pic16F628, WDT_ON              'Watch Dog timer açık
'@ DEVICE pic16F628, PWRT_ON             'Power on timer açık
'@ DEVICE pic16F628, PROTECT_OFF         'Kod Protek kapalı
@ DEVICE pic16F628, MCLR_OFF            
@ DEVICE pic16F628, XT_OSC
'@ DEVICE pic16F628, INTRC_OSC_NOCLKOUT  'Dahili osilatör kullanılacak 
DEFINE LCD_DREG		PORTB	'LCD data bacakları hangi porta bağlı?
DEFINE LCD_DBIT		0		'LCD data bacakları hangi bitten başlıyor?
DEFINE LCD_EREG		PORTA	'LCD Enable Bacağı Hangi Porta bağlı?
DEFINE LCD_EBIT		3		'LCD Enable Bacağı Hangi bite bağlı ?
define LCD RWREG    PORTA   'LCD R/W Bacağı Hangi Porta bağlı?
define LCD_RWBIT    2       'LCD R/W Bacağı Hangi bite bağlı ?
DEFINE LCD_RSREG	PORTA	'LCD RS Bacağı Hangi Porta bağlı ?
DEFINE LCD_RSBIT	1		'LCD RS bacağı Hangi Bite bağlı  ?
DEFINE LCD_BITS		4		'LCD 4 bit mi yoksa 8 bit olarak bağlı?
DEFINE LCD_LINES	4		'LCD Kaç sıra yazabiliyor
DEFINE OSC          10
reg var byte 
veri var byte 
dvm var byte 
clk var portb.4 
kdata var portb.5 
pause 1000 
lcdout $fe,1,"PS/2 BARKOD TEST" 
PAUSE 1000 
rx: 
gosub clock: 
if reg=1 then goto rx 
if reg<10 then 
veri=veri>>1 
veri.7=kdata 
endif 
if reg>10 then 
pause 200 
lcdout $fe,$C0,#veri 
PAUSE 200 
reg=0 
endif 
goto rx 
clock: 
if clk=1 then dvm=0:goto clock 
if dvm=1 then clock 
if clk=0 then 
reg=reg+1 
dvm=1 
endif 
return 
end

ilkeracarlar

Ben atmega 16 serisi işlemcilerle çalışıyorum .Böyle bi uygulama yapmıştım aynı zamanda barcodda bastırıyordum.Barcod okuyucularda senin için gerekli olan toprak ve barkod okuyucunun tx kablosudur.Burdan gelen verileri Rx interruptu kullanarak al ve bi buffer oluştur bu bufffer    barcodsonundaki 13 10 yani enter gelene kadar kayma işlemi yapsın 13 10 gelince interruptı bitir ve normal prgramında gel analz yap ve gerekli bilgiyi istersen LCD ye direk yazdır.Haberleşmesi sanıldığı kadar zor diil.Yanlız eski tip barcod okuyucular bilgiyi kesik kesik gönderir buda defalarca kez intterrupta girmesine sebep olur .Bunu engellemek te tamamen program içerisindeki komutları kullanımına bağlı

Lütfi AYYILDIZ

Barkod okuyucum ccd yeni okuyuculardan.Dediklerin iyi hoşda gelen datanın hızını tutturamazsak hatalı veri almış oluruz.Data ile senkronize olmak lazım bu da clock hattını kullanarak mümkün olur. benim anlamadığım aynı program ile klavyeyi okuyorum barkod okuyucuyu okuyamıyorum mantık aynı. Birde barkod okuyucunun gönderdiği datanın hızını bulabilmek önemli acaba çokmu hızlı pice göre,10mhz kristal ile denedim ama sonuç yok.

bs

Linkte PIC16F628 ile yapılmış barkod okuyucu projesi var.İşinize yarayabilir.

http://www.danielcastelao.org/~aprado/pcp.htm