Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Pardusta PIC Programlama.

Başlatan ulusoyab, 16 Aralık 2006, 23:04:58

ulusoyab

Pardus gerçekten ulusal gururumuz olmaya devam ediyor. inşaallah 18 aralık 2006 da pardus 2007 çıkacak. artık onu kullanacağız.
   Pardus ta PIC programlamak için kteclab ve piclab paketleri var. Sorunsa seri veya paralel portu bulamamam. Genel olarak linuxta veya özelde Pardus ta konu hakkında bilgili olan arkadaşların  yardımlarını bekliyorum.

Ziya

Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ulusoyab

yardımın için sağol. konsolda

pardus ulusoy # /dev/ttyS0
bash: /dev/ttyS0: Erişim engellendi
pardus ulusoy # exit
exit
ulusoy@pardus ~ $ /dev/ttyS0
bash: /dev/ttyS0: Erişim engellendi
ulusoy@pardus ~ $

bu sonuç çıktı. Bu adresleri piklab paketinin yapılandırmasında mı kullanacağım. tam anlamadım. biraz daha açık yazarsan sevinirim.

Ziya

root olarak mı login oldun? olmadıysan ya root olarak yeni bir konsolde giriş yap (alt F2, F3, F4) ya da su (süperuser) gir ve root un passwordunu gir ve tekrar dene.

Komutu hatırlayamadım ama root haricindekilerin de bazı kaynaklara ulaşabilmesi mümkün. chmod 777 /dev/ttyS0 çözüm olabilir belki.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ulusoyab

chmod777 ile tanıdı.

Connecting Direct Programmer on Serial Port (/dev/ttyS0) with device 16F84A...
 Set target self powered: false
Connected
Missing or incorrect device (Read id is 0x3FFF).

seri portu buldu bağlanıyor. ancak programlayıcıyı tanımıyor. onuda teknomerkezde nasıl tanıtacağımı görmüştüm. orayı bir inceleyeyim.

Yardımın için tekrar tekrar teşekkürler.

Ziya

bağlantı kurmaya çalıştığı cihaz nedir?

Set target self powered: false

bu cihazın kendinden beslemesi varsa true tanımlanması gerekir herhalde. Gerçi kullanmayı düşündüğün programı bilmiyorum ve son 6 yıldır da linux kullanmıyorum, sadece tahminde bulunuyorum. O nedenle hatalı bir şey söylemişsem kusura bakma.

ulusoyab

bende delabın junıor u   ve teko elektroniğin pıc programlayıcıları var ikiside harici besleme gerektirmiyor o yüzden
"kendisinden beslemesi yok "  uyarısı normal. normal olmayan bu jdm programlayıcısı olmasına ve piklabı jdm ye göre ayarlamama rağmen  

Missing or incorrect device (Read id is 0x3FFF)

hatası vermesi. bu hata  ile pic yanlışmı diyor programlayıcı yanlış mı diyor onu araştırıyorum şu an.

Ziya

Missing or incorrect device (Read id is 0x3FFF). Yanlış pici okutmaya çalışıyorsun ya da programlayıcıya yerleştirilmemiş diyor.

ulusoyab

16f84a yı takıyorum.programlanacak PIC 16f84a dır da diyorum.Ancak aynı hatayı alıyorum. Anladığım 16f84a nın ayak bağlantıları programlama ve okuma için yazılımda(Piklab)  ayarlı değil. ayarlama bölümü var. sırayla deneyeceğim. Bakalım yapabilecekmiyim.