MOSFET li colpits osilatör devresi

Başlatan shorpy, 17 Aralık 2006, 12:46:24

shorpy

MOSFET li colpits osilatör devresi arıyorum.internete baktım ama hep JFETli devreler buluyorumjfet yerine gerekli ayarlamalar yaptıktan sonra nmos takıyorum ama bi türlü çalıştıramadım.elinde böyle bi devre olan varsa lütfen gönderebilir mi?hepinize kolay gelsin.

z

JFET lerin biaslaması MOS'lardan çok farklıdır. Genelde Gate Gnd arasına konan yüksekçe bir direnç oto polarmalama için yeterlidir.

MOS ile yaptığınız osc devresinde geri besleme yolunu açtığınızda bias devresine müdahale ederek VDS voltajını yaklaşık olarak 1/2 VDD civarına çekin. Bunun için Gate Gnd vs Gate Vdd arasına uygun iki direnç atmanız yeterlidir.

Öte yandan eğer kullandığınız MOS, power mos ise Cgs ve Cgd kapasiteleri çok yüksek olduğundan geri beslemeniz yetersiz kalabilir.

Kullanacağınız mosun "enhancement" mi yoksa "depletion"mi olduğunu da belirtmeniz gerekir.

Yukarıdaki açıklamalar enhancement moslar için geçerlidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

2sini yükseltici olarak ele aldigimizda, birisi gerilim-gerilim yükselteci digeri akim-gerilim.
Colpits resonatörü (salingaci) için mosfet'i yükseltme ve geribesleme elemani olarak kullanmak istiyorsan, akim-gerilim veya gerilim-akim dönüstürücüsü ilave etmen gerekir.

z

JFet ve MOSFet'in herikisi de gerilim kontrollu akım kaynağı olduğundan JFet düzeneğinin sadece bias devresinde düzenleme yapılması yeterli olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com