Pic programlamada yeniyim neler yapmaliyim..?

Başlatan _KaBuS-, 25 Haziran 2003, 22:46:17

_KaBuS-

ben yeni basliyorum pic programlamaya
assembly bilgim var
baslamak icin ilk neler yapmaliyim yani
programlama normal asm ile yapiliyor
ve nerede yapiyoruz
benim bildigim edit ile duzenleyip
turbo debug ile derliyosun
ama bu chip programlama olayi nasil oluyor anlatan olursa memnun olurum
saygilar
Hayat ölümden Önce olan bir rüyadir ...  www.kabus.f

XNHCX

;)  Tam yerine geldin _KaBuS- ,

PicProje 'ye Hoşgeldin...

XNHCX

Libertador

Notepad de .asm kodunu yazdiktan sonra mpasmwin.exe programiyla .asm dosyasini .hex dosyasina ceviriyorsun. Daha sonra icprog.exe veya picup.exe gibi bir programla mikrodenetleyicini programliyorsun. Ayrica MPLAB programiyla bu soylediklerimi yapmanin yaninda simulasyon da yapabiliyorsun. Bu soyledigim programlari internetten ucretsiz olarak bulabilirsin. Donanimsal olaraksa paralel girise veya seri girise baglanan kartlar satiliyor. Fiyatlari 12-35 milyon arasinda degisiyor. Baski devre yapmasini biliyorsan sen de yapabilirsin. Forumda bir yerlerde adresi olacakti. Ayrica orhan altinbasak 'in kitabi tavsiye edilir.
Ha bu arada hosgeldin. :)

cozturk

Orhan Altınbaşak'ın

Pic Programlama ve PicBasic Pro kitaplarını almanı tavsiye ederim..  ikisinin toplamı en fazla 15 milyon civarında.

Özellikle Pic Programlama  kitabı çok yararlı.. zaten konuya yabancı değilsin. Hemen 1-2 günde  olayı kaparsın.. Yalnız Pic Programlama kitabında bir register değeri (sanırım status veya intcont veya Option_reg) yanlış yazılmış. az daha kafayı yiyecektim. yeni başlayan biri için biraz moral bozucu olmuştu. Neyse ki orijital f84 dataşitinde doğrusu yazıyor..

http://www.altaskitap.com

_KaBuS-

Hos bulduk dostlarim
cevablariniz icin size cok teşekkür ederim,
simdi bu LPT yada COM portlarina takilan kartlar
bu asagidakiler gibi olanlarimi yoksa dahami farkli bisey ....

aster

_KaBuS-

sağol baktim suna benzer bise sanirim

simdi bu kartlarin ustune gecirilen chip lerin ozellikleri farkli farklimi
yani neye gore degisiyor....?

aster

İyi bakmışsın dostum, doğru yoldasın
şimdide BURAYA  ve
BURAYA
bak emin ve sağlam adımlarla ilerliyorsun
devamı yarın

_KaBuS-

Inan bakiyorum suphen olmasin
okuma isini bitirdikten sonra
yeni sorular geliyo bekleyiniz. :)

aster

Hiç bir uygulamaya girmeden sadece ön bilgi alman ve kullanacağın malzemeleri iyi tanıman sana, bu lebi deryada yapacagın işlerde, ufkunla sınırlı kalmasını sağlayacaktır

burakonline

abi ben de yeniyim ama hiçbir portum çalışmadı. bu çalışır mı?

aster

neyin çalışmadığını anlayamadım!

yeni başlayanlar sizler için biraz derleme yapıyorum
tatili veya yazı antremalarla geçirmek, bu işi öğrenmek isteyenler
bu başlığı takip etmeye devam edin zararlı çıkmassınız emin olun
böylemi olmak istersiniz ?

yoksa böylemi ?

siz karar verin

burakonline

_KaBuS-

Saygilar aster kardes
hic birsey bilmeden herhalde uygulamaya gecemeyiz yeni baslayanlar olarak.
once altyapi`yi hazirliyoruz sayenizde yardimci olursaniz..

Libertador

En iyi ogrenme (ve en zevklisi) uygulamali olandir. Ben Elektronige giris dersinde ogrendigim Transistor ve opamp devrelerini Pic uygulamalari sayesinde tam anlamiyla ogrendim. Orhan Altinbasak'in PIC ve programlama kitabini (kapaklarinin resimleri ustte var.) alip bir goz atin. Gerekli malzemeler orada yaziyor. Sonra Istanbuldaysaniz Karakoy veya Kadikoye gidip gerekli malzemeleri isteyin. Ozellikle Karakoy pasajinda butun gerekli malzemeleri kolaylikla bulabilieceksiniz. (Reklam olabilir belki ama soyleyecegim. Bu tur uygulamalarda aradiginiz herseyi bulacaginiz bir yer var soylemeden gecemeyecegim. Karakoy Pasajinda en alt katta caminda cesitli renklerde LEDler yanan bir dukkan. Cadde tarafindan girince 5. dukkandi sanirim.)