Dünya Üzerindeki Konumundan Uydu Yönü Hesaplama

Başlatan YARGICH, 25 Aralık 2006, 17:20:33

YARGICH

Selam,

Dünya üzerindeki konumunuzu bir GPS den aldığınızı varsayalım. Daha sonra bu bilgilerden faydalanarak TurkSAT uydusunun azimut ve evelasyon açılarını nasıl hesaplayabiliriz. Genelde azimut ve evelasyon açıları daha önceden hesaplanmış ve sabit yerler için önerilmiş olsa gerek. Mesela İstanbul için azimut XXX, elevasyon YYY gibi bir değer veriliyor fakat ya İspanyadan izlemek istenirse bu azimut ve evelasyon açıları nasıl bulunur.

Genelde biz  sağa sola çevirerek buluruz ve vidalarını sıkıştırırız. Benim aradığım gerçek açısal değerleri nasıl hesaplanır.

İyi Çalışmalar.
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.

YARGICH

Javascripte yapılmış bir hesaplama yöntemi buldum. Belki başkasınında işine yarayabilir. Fakat formulde yerleştirilecek bazı bilgileri nerden edineceğimi tam anlayamadım. Yani konumunuzu kuzey ve doğuya göre veriyorsunuz herhalde. Ama uydu için formule eklediği bir bilgi daha var "SATELLITE WEST LONGITUDE". TurkSat için bu değerin ne olduğunu nasıl öğrenebilirim.

Aşağıda azimut ve elevasyon formulleri var.

Burda da örnek hesaplama var.
Alıntı YapCalculate the azimuth and elevation angles for an earth station (ground station) antenna at site latitude of 35 degrees north and a site longitude of 90 degrees west, aimed at geostationary satellite longitude of 83 degrees west.

Burdaki bilgileri kendim için nasıl bulabilirim. yani bu bilgiler sizce ne olabilir?
-site longitude of 90 degrees west
-site latitude of 35 degrees north
-satellite longitude of 83 degrees west
Uçurtmalar, rüzgarın kuvvetiyle değil, rüzgara karşı koydukları direnç ile yükselirler.