Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

hangi tip uln

Başlatan teknikelektronikci, 25 Aralık 2006, 22:57:53

teknikelektronikci

merhaba üstadlar arkadaslar bu konu hakinda sitemizde bayagi bilgi var ama takildigim bazi noktalar var datasheetine bakmamaragmen pek anlamadim bu uln serisi entegrelerde

1-) bu entegrelerin bir sürü cesidi var hangisini kullanacagimi nasil karar verecem bana kayan yazida lazim (uln2001 uln 2002 2003 uln 2004  hepsi isiste ayni özelikte gösterio
2-)birde bazi tipleri negatif giris pozitif cikis diye bir sey varmis
ya da tam tersine bunlari nasil anlicaz datashette göremedim ben, bunu degistirme imkani yokmudur
3-) ben birde sütünlar icin 74154 kullanacam bu entegre negatif cikis verior bu negatif cikis vermesi uln nin tipini etkilermi

bu sorularima cevap bulamadim rica etsem aciklarsaniz sevinirim tesekürler saygilar

herkeze iyi forumlar          teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

otm

bu entegreler kafanızı karıştırmasın.bunları bir entegre değilde transistor gibi düşünün birisinin içinde NPN tip transistorler aynı kılıfta birleştirilmiş diğerinde PNP.bu entegrelerin tek avantajı tek tek transistor kullanmak derdinden kurtarıyor olmaları.başka bişey değil yani :)

teknikelektronikci

hocam cevaplariniz icin cok tesekür ederim hocam demisinizki birinin icinde npn digerinin icinde pnp birlestirilmis peki hocam alldatashet.com dan bakiorum uln diye yaziorumkarsima cikan datashet lere bakiorum orada yazmior pnp mi npn mi oldugu yoksa benim bilmedigim bir nokta mi var cok sagolun ilginiz icin tesekürler saygilar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

vatandas30

uln serisinin girişlerine 1 verdiğiniz zaman çıkışlarını şaseye çekiyor. yani uln ye bir yük bağlayacağınız zaman yükün bir ucunu vcc ye diğer ucunu uln nin çıkışına bağlamanız gerek. yükü çalıştırmak içinde ilgili girişi 1 yapmak gerekiyor.

otm

aşağıdaki resim size yardımcı olur sanırım.kırmızı daire alınan uçlara dikkat edin.ortak uç birisinde negatifken diğerinde pozitif

teknikelektronikci

hocam ilginiz icin cok tesekür ederim bu M54563 ü hic bilmiordum simdi onun datasheetini inceleyecegim ayrica aradaki farki görmem iyi oldu sagolun