motor,yüksek akım ve pic

Başlatan vbilici, 26 Aralık 2006, 13:18:22

vbilici

Merhaba
Üzerinde uğraştığım bir devre var. Bu devrede motor 2 saniye çalışıp 10 sn. duruyor. Fakat anladığım kadarıyla motorun tam çalışmaya başlarken oluşturduğu yüksek akım picin kendisini resetlemesin sebep oluyor. Elimde devre şeması yok oyüzden devreyi kısaca anlatayım. pic in a1 portundan 500k dirençle bc547 transistöre bağlıyorum. O transistörde tip31c transistörünü çekiyör. Ve tip31 de motoru çekiyor. Motorun gücü  1-2 amper civarında. Bu arada bütün devre(motorda dahil) 24 voltluk güçlü bir adaptörden besleniyor. lm7812 ve lm7805 ile de pici besliyorum. Birde motorun + girişine ve eksiden artısına 4001 diyot, pic motor çıkışına 500k direnç ve pic +5 girişine de zener diyot bağladıktan sonra sorun büyük oranda çözüldü ama hala arada motor çalışmaya başlarken resetleyibiliyor bu devreyi nasıl stabil hale getirebilirim ?

mytap

PIC'in resetleme konusunda forumda epeyce tartışıldı. PIC'in stabil çalışması için, parazitin önce nereden yayıldığını bulmak gerekir bence.

1.Havadan manyetik dalgalar halinde
2.Devre hattından direk olarak

1. durum için, kablolar olası devrenin üzerinden geçiyorsa, blandajlı kablo ile ekranlama yapmak gerekir.
2. durumda ise optik elemanlar ile PIC besleme devresi ile güç devresini ayırmak gerek.

trafo---->regulatör---->PIC---->optokuplor---->transistör--->röle

Güç transistörünü nasıl bağladığına bakacatım bir şema çizebilirmisin. Yada Yukardaki blokta olduğu gibi tip31 yerine birde röleyle deneyebilirsin.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

vbilici

öncelikle yanıtın için teşekkürler
optokuplör güzel fikirmiş
bana bu iş için uygun bir optokuplör önerebilirmisin ?
Şema üzerinde çalışıyorum çizer çizmez atarım

mytap

-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

aster

yumuşak kalkışı deniyebilirsiniz
NTC, MOS vs tek eleman bile işinizi görür

ibrsel

Alıntı Yap
bana bu iş için uygun bir optokuplör önerebilirmisin ?
Triyak sürmek için moc3021
transistör sürmek için 4N25 de alternatif olarak kullanılabilir..

mytap

Alıntı Yap
Triyak sürmek için moc3021
transistör sürmek için 4N25 de alternatif olarak kullanılabilir..

Bir Dc Motoru triyakla süremeyiz sanırım ??

vbilici

pic in beslemesine 0.1 f kapasitör ve motor çıkışına da opto-coupler bağlayınca sorun tamamen çözüldü yardımcı olan herkeze teşekkürler.