çizgi izleyenin hızı

Başlatan muat, 26 Aralık 2006, 18:51:11

muat

Arkadaşlar iyi bi çizgi izleyen robotun hızı ne kadar olmalı, bu işlerde yeniyim de ona bir türlü karar veremedim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

kurumahmut

Bence arazi :D bu konuda önemli bir etmen. Yani virajlardaki açı nedir? Bu önemli bi unsur. Bi de sensörlerini ne kadar sıklıkla taradığında önemli olsa gerek değil mi?

Bence kesin bi cevabı olmasa gerek....

muat

kesin olmaz tabi ki ama en azından düz alandaki hızını tesbit edersek, dönüşlerde falan yavaşlatabiliriz. Motoru ve tekerlekleri ona göre seçeceğim. O yüzden bunu bilmek istedim.

z

Robotu bir yarışa sokacaksan elbette izleme hızı olabildiğince yüksek olmalı. Zaten böyle bir makinanın başarısının en önemli göstergesi hızıdır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muat

evet o yüzden diğer çizgi izleyenlerin hızın bilmeliyim ki onları geçmek için kendiminkini hazırlamalıyım. O yüzden çizgi izleyen robotların hızını merak ediyorum.

muat

daha önce çizgi izleyen robot yarışlarına katılan birisi yok mu?
lütfen bi hız söyleyin bana, en azından ilk turu geçmek istiyorum.

z

Neden cikabilecegin en buyuk hiza cikmiyorsun?

Forumda robot diye arama yaparsan Odtu robor grubunun sitesine ulasirsin. O sitede kesin cevabi bulabilirsin.

http://www.robbot.org/
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Pir-O

İlk turu geçmek istiyorum dedigine gore MEB'in yarışmasından bahsediyorsun herhalde. Ama kimse sana saniyede en az su kadar metre gitmesi lazım demez. Yarışmanın anlamı olmaz. Kendine hızlı motor seçeceksin, robotunu yapacaksın sonra sensorlerin iyi algılayacak. Daha sonra dene bakalım çizgiden çıkıyor mu çıkmıyor mu ona gore hızını azaltacaksın çizgiden çıkmamak için.

Ziya

ODTÜ robot topluluğu çizgi izleyen robotlarının saniyede 50 cm gibi bir hızı var. Çok hızlı olursa çizgi dışına çıkma ihtimalin yüksek.

Bu arada redüktörlü motor kullanman gerekir. Akü ile besle. motor çalışırken işlemcin sürekli reset yapabilir. BOR özelliğini kapat. Redüktörlü motor fiyatları yüksek. En uyduruğu 25 YTL'den başlıyor. Halbuki 25 YTL'ye çin malı küçük (ama kuvvetli) DBK marka akülü vidalama aleti var. Trafosu, uç seti de dahil. Bunlardan iki tane alsan ve tekerlekleri bunlara bağlasan hem çok güçlü hem de ekonomik bir çözüm elde edersin.

Kolay gelsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

muat

cevaplarınız için tekrar teşekkürler.
tabi ki yapabildiğim en yüksek hızı deneyeceğim ama ilk kez yapacağım için, ve elimde yeteri kadar deneyecek motor olmadığından ilk alacağım motorlaqrı belirleceğim hıza göre alacağım. Sanırım aklımda hız konusunda bi fikir oluştu.
İyi akşamlar.

Murat.

efcer88

ya arkadaşlar ben iz süren robot projesinde servo motor kullancam ama devresini bulamadım acaba elinde servo kontrol devresi ıolan varmı

dentaytr

esp siz çizgi izleyenden perf beklemeyin ben bi sisitem geliştiriyorum geliştirince yeni başlıkta paylaşırım
"İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz."  hayat 1 ve 0 dan ibaret değildir insanlar hayatı 1 ve 0 a indirgeyerek anlamaya ve çözümlemeye calışır hayat sonsuz sayıda rakam ve sonsuz ilimden meydana gelir   http://www.robo-cards.blogspot

keshh

bizimki virajlı yollarda saniyede 59 cm almış
ct[/url]

furas

bizim yaptığımız robot 1. robot yarışmasında türkiye 2.si olmuştu saniyede 90 cm gidiyordu