cny17 optocoupler yardım

Başlatan ttt, 27 Aralık 2006, 00:37:09

ttt

cny17 yi şekildeki gibi kullanıyorum çalışmıyor sebebi ne olabilir acaba yardım edebilirseniz sevinirim. şimdiden tşk ler

http://img139.imageshack.us/my.php?image=optoxf7.gif

orbital73

optocoupler 6 nolu ayaktan (beyz) şaseye kazançı kadar direnc ekle örnegin
220k-330k-470k-680k gibi direncler olabilir. devrenin hassasiyeti ne ise
o kadar direnc kücülürse hassasiyet azalır artarsa hassasiyet artar

ipek

eger saglam ise en kucuk  aykirilik yok optonnul Led kismina + 5 voltu verdigin zaman izole taraftaki transistor iletime gecer kollektorde votaj logic 0 olur bunun saglamlik kontrolunu avo metre ile basitce yapabilirsin zaten beyz disari cikartilmis  npn transistor  Led malum diyot ....

aster

opto sürekli iletimde ve C bağlantısı - ye çekilmiş,
çalışmayan nedir?
denemek için opto 5 nolu pine  şaseye karşı bir led bağla ve girişi 1 nolu ucu - ye ver bırak bakalım led yanıp sönüyormu?

ttt

led le denedim aslanlar gibi çalışıyo. ama yukarıda ki gibi bağlayınca pic e sinyal gitmiyo kafayı yemek üzereyim. ya da yedim 8O . bu işin bi inceliği varda ben mi bilmiyorum acaba.

ttt

bilen biri lütfen yardım etsin yaw

ipek

tt yazilanlari okudugundan emin olamiyorum aster hoca sana demiski
bunu foto transistorunu uyarmak icin optonun led'ini direkt + 5 volta vermissin bu rumda zaten transistor iletimde eger sen optonun led kismini
ayirip - yada + ayagini bir anahtara bagliyip acip kapattigin halde pic'im calismiyor diyor isen o zaman hata yazilimda o durumda yazilimi net'e koy hocalarimiz incelesin optoyu sok at ra2 ayagini bir tel cimbiz gibi bir seyle  saseye cek bakalim pic'in islem yapiyormu
buradaki kullanilan optonun frekans siniri vardir bunu optik iletim sivic'i değilde frekans falan sayiyorsan bize onuda bildir relax...