ustalar yardım.

Başlatan muser53, 27 Aralık 2006, 20:36:03

muser53

bir köy öğretmeni arkadaşıma jeneratör tavsiye etmem lazım.
1. tv+lamba  veya
2. bilgisayar+lamba
gibi cihazları çalıştıracak.
 köyde elektrik kesildimi 20-25 gün gelmediği için son çare jeneratör almak istiyor. fakat akaryakıt masrafı az. ve ucuz bir marka arıyoruz.
lütfen görüşlerinizi bekliyorum.

teknikelektronikci

üstadim ülkemiz öyle bir cografi konuma sahipki hemen hemen her mevsim her ay günesli bir havaya sahip ,avrupada ise hic günes olmamasina ragmen burdaki ihtiyac duyulan evlerin hemen hemen hepsinde günes paneleri var her alanda benzin istasyonlarinda bile kullanilior üstadim belki biraz pahaliya mall olur ama ben size jeneratör alacaginiza günes panelerini tavsiye ederim birde ona bagli 12-220 volt cevirici oldumu bedavaya her gün elektrik zaman icinde parasini cikaracaktir en basit sistem bile rahat rahat bir lamba ve tv calistirabilior inaninki ben bunu zamaninda cok arastirdim ve cok iyi bir sey ben derim biraz daha para harcayin ve bu sistemi kurun ayrica Tertemiz Bir cevre icin Temiz enerji kaynagi   ( ben fuarda da gördüm izmirde bir firma nin brosörünü aldim isteriseniz adresini de veririm )

saygilar       Teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

necati

jen olarak 4 zamanli 1kva jen kullanabilirsiniz
saatte yaklasik 0,3 litre benzin tuketir
fiyati 300 - 350ytl civari   katana datsu kipor  
jen calisirken aku sarj edilecek
30amper 40amper sarj cihazi ile .. smps 350w   12v 29amp    100ytl
300va invertor  yaklasik 100ytl
60ah 12volt aku ile         60ytl
yaklasik olarak 37 kran tv uydu alicisi
ve 25 w tasarruflu  ampul   8amper ceker  6 saat calisir
gunde 2saat jen calistirir ise 10 saat elektrik kullanilabilir
iki zamanli jen 650va  jen yaklasik saat te 0.75lt benzin+15gr yag yakar
malzemeler karakoy de bulunur
gunes paneli en iyisi      panel pahalli
kolay gelsin
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

ibrsel

Evinizdeki cihazları çalıştırabilecek güçte güneş panelleri oldukça pahalı bir çözüm olacaktır..
Bunun yerine petrol ürünleri ile çalışan jenaratörler daha uygun fiyata temin edilebilir diye düşünüyorum..Bunların birçok alternatifi var,sessiz çalışan modeller,değişik güçlerde ve hatta çanta tipinde olanları bile mevcut..Küçük bir araştırma yapın isterseniz..
Bir alternatif:
http://www.istanbulyapimalzemeleri.com.tr

aster

Honda fena değildir,
ama alacağınız alette arıza yaparsa servis imkanını göz önüne alarak düşünün. kapasite olarak yükün %30 fazlasını alın

Çağ atlayan ülke olarak gurur duymamız geken bir durum

büyükşehir belediyesi sahilde yüzbinlece lambayı bizim vergilerimizle boşa yaksın orada o gariplerim de ....

Ziya

Alıntı yapılan: "aster"Çağ atlayan ülke olarak gurur duymamız geken bir durum

büyükşehir belediyesi sahilde yüzbinlece lambayı bizim vergilerimizle boşa yaksın orada o gariplerim de ....
Dün gece Orta Anadolu Yük tevzi merkezine gittim. Operatör arkadaşlar işin güçlüklerini anlattılar. Santralların gece ve gündüz yük değişimlerine uymaları teknik anlamda sıkıntılı olduğundan bahsettiler. Yük takibi hidrolik santrallarla yapılıyor. Kavitasyon sınırında çalışan hidrolikler var. Yükü dengelemek için eski santrallarda secondary frekans kontrolü yok. Yeni santrallarda zaten zorunlu hale geldi. Özel sektör ucuz elektrik tarifesinde elektrik üretmiyorlar. Yani anlayacağınız elektrik sektöründe ciddi rehabilitasyon gerekiyor ve kısmen başladı. Gece ve gündüz tüketimleri arasında çok ciddi fark var. Hatta saat pik saatlerde yani akşamın 6 sında 27 bin MW tüketim saat 7 de 26 bin MW a düşüyor. Bu kadar düzensiz tüketimin yönetimi de zor. Tüketimi yaymak için 3 tarife sistemi geldi de eskisine nazaran biraz düzene girdi ama hala düzensiz denebilecek düzeyde. Gece elektrik aydınlatmalarının zararından çok faydası vardır. Trafik kazalarının getirdiği maddi ve manevi kayıplar yanında hiç sayılır.

Köyün elektriği de muhtemelen kış mevsiminde o kadar uzun süre kapalı kalıyordur. Arızaya ulaşım güçlükleri, malzeme temini, devlet bürokrasisi  vs. de dikkate alınmalı. Sektör özelleştikçe bu güçlükler azalacaktır diye ümit ediyoruz.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

muser53

ustalar yardımdan çok yorum yapmış sınız:)
köy okulu kış -yaz fark etmiyor yolu çok bozukmuş elektrik gitmi zor geliyor sebebi bağlı ilçede 4 tane tamir grubu var mış.
düşünün en az 20 köy ve ilçe merkezi  her neyse bende yorum yapmaya başladım.

arkadaşlar ;
DATSU 980 Tc MONO 1,5 720w / 650 w 0,40 4 ZAMANLI İPLİ 10,5/ 1,7lt 280$+kdv
Max. Güç 720 W / 50 Hz.
Sürekli Güç 650 W / 50 Hz.
Motor 4 zamanlı, tek silindirli, hava soğutmalı, 1.5 HP
Yakıt Kurşunsuz Benzin
Yag 20/50 Yağ
Yakıt Tük. (Lt/Saat) 0.40 Lt
Çalıştırma İpli                                                         AVR
Gürültü Seviyesi 54 dB (A)                                               OHR
Ağırlık / Depo Kapasitesi 10.5 kg / 1,7 Lt.

280$+kdv
nasıl ben iyi buldum sizce bu fiyata bu kalite

arslan74

Merhaba,

Benzinli jeneratörler cok fiati ucuz ama yatık olarak benzin olması malıyeti artırıyor. Sen iyisimi dizel dizel motorlu jeneratörler var fiyatı benzinliye göre biraz daha pahalı ama uzun kullanım ve yüksek amper için en iyisi dizel motorlu jeneratörler. Metro'da fiyatları var. 6.5KVA 1500YTL civarındaydı. Ama aldınmı bir kere alırsın sonra ömür boyu kullan.

Selamlar.